Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με αλέ ρετούρ σύνδεση


Joker7

Recommended Posts

Χαιρετώ τα μέλη!!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σε μια σύνδεση 2 ακραίων αλέ ρετούρ στο σαλόνι... Δεν λειτουργεί η σύνδεση αλέ ρετούρ. Στον διακόπτη 1 μου ανάβει η λάμπα αλλά δεν μπορώ να την σβήσω απο τον διακόπτη 2...Κάποια στιγμή απο εναλλαγές στα καλώδια....Μου άναβε απο τον Διακόπτη 1 και έσβηνε όπως και μου άναβε απο τον διακόπτη 2 και έσβηνε....Όμως ενώ ήταν αναμμένη απο τον 2 δεν έκλεινε απο τον 1. Τι μπορεί να κάνω λάθος? Σε όλα τα άλλα δωμάτια είμαι οκ....

Επίσης αν βοηθάει να πω το εξής....Στον Διακόπτη 1 έχω 4 καλώδια....1 μαύρο (φάση), 2 καφέ και 1 κόκκινο....Στον Διακόπτη 2 έχω 3 καλώδια...2 καφέ και ένα κόκκινο...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας..!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο για να τσεκαρει για ποιο λογο η επιστροφη *  ερχετε κ στους 2 διακοπτες,  οι γεφυρες ειναι η καφφε*

οπου  * υποθετω  

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Kλασικό πρόβλημα λανθασμένης συνδεσης Α-Ρ , το γιατι έρχεται η επιστροφη και στα 2 ειναι για φιλοσοφικές συζητήσεις με ρακη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ . Καταρχάς να αναφέρω ότι είσαι κίνδυνος θάνατος για τον εαυτό σου και τούς γύρο σου διότι ανακατευεσε με ρεύματα (δεν θέλω να σε προσβάλω αλά έτσι είναι) ..Απάντηση στο πρόβλημά σου είναι ότι είπε και ο  Μήτσος . Λάθος τοποθέτηση καλωδίων σε σωστή θέση  η συνδεσμολογια ενός άλλε ρε τουρ ακραίου (γιατί υπαρχή και μεσαίου ) αποτελείτε από 3  καλώδια σε κάθε διακόπτη  ( επιστροφές ) και ένα ρεύμα  στον έναν  και 2 επιστροφές  στον αλον   μια επιστροφή της λάμπας Οι 2 επιστροφές  έχουν πάντα το ίδιο χρώμα για να ξεχωρίζουν από το ρεύμα ενώ το ρεύμα ένα από τα συνηθισμένα χρώματα τής φάσης ενώ η επιστροφή τής λάμπας κόκκινο η άσπρο η (ότι αλο χρώμα έχει ο ηλεκτρολόγος που κάνει την εγκατάσταση) ποτέ το ίδιο με την φάση όπως έκαναν παλιά γιατί δεν είχαν καλώδια 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Giorgos46Καλησπέρα στο φόρουμ και ευχαριστώ για την απάντηση Giorgos46.

Επικίνδυνος γίνεται κάποιος όταν δεν λαμβάνει μέτρα προστασίας για τον ίδιο και τους γύρω του... Δεν με  προσέβαλες καθόλου αλλά για ερασιτέχνης θεωρώ πως είμαι πολύ πιο επαγγελματίας απο πολλούς που αυτοαποκαλούνται μάστορες ή ηλεκτρολόγοι εν προκειμένω απο αυτά που έχω δεί κατά καιρούς απο τους ίδιους και τους βοηθούς τους....

Καμία εργασία δεν γίνεται με τάση ή χωρίς να έχει τσεκαριστεί και το ρελέ....Πάμε παρακάτω...Αυτός που αποκαλείται επαγγελματίας και μου έβαλε τις γραμμές γιατί έχει βάλει έτσι τις επιστροφές?

Πάντως στον Διακόπτη 1 χωρίς συνδεδεμένο το κόκκινο καλώδιο η λάμπα ανάβει....δηλαδή με μαύρο και 2 καφέ...Στον διακόπτη 2 δεν παίζει καθόλου όπου έχω ένα κόκκινο και 2 καφέ....

Μήπως....λέω μήπως τα κόκκινα τα έχει ως κομιτατέρ λόγω σαλονιού για πολύφωτο?

Επίσης επειδή έπαιξα και λίγο με τάση και δοκιμαστικό και θα με μαλώσει ο George46 (αστειεύομαι George).... διαπίστωσα τα εξής με μή συνδεδεμένους τους διακόπτες...

Στον διακόπτη 1 όπου έχω 4 καλώδια έχω τάση (εννοείται) στο μαύρο αλλά έχω ένδειξη χαμηλή και στο ένα καφέ και στο κόκκινο

Στον διακόπτη 2 όπου έχω 3 καλώδια έχω ένδειξη χαμηλή στο ένα καφέ και στο κόκκινο....το άλλο καφέ καθόλου...

Απόψεις ζητάω....ούτως ή άλλως έχει πληρωθεί και θα έρθει να τα φτιάξει να παίζουν....αλλά να ξέρω τι μπορεί να φταίει...

Ευχαριστώ πολύ

@ΝΙΚΟΣΤΡΙΕυχαριστώ

@Mitsos RibopaidoΕυχαριστώ. Με ρακή θα συνδέσουμε τα πάντα τέλεια.

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία». Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ότι τα δύο καφέ είναι οι γέφυρες μεταξύ των δύο αλέ ρετούρ, το δε κόκκινο που περισσεύει στον πρώτο , ίσως να είναι επιστροφή από ένα άλλο φωτιστικό στο σαλόνι σου , π.χ το υπάρχον να είναι διπλό (κομμιτατέρ) και να χρησιμοποιείς μόνο το ένα κύκλωμα.

Υπάρχει πάντα η περίπτωση οι γέφυρες του A/P να είναι το κόκκινο που περισσεύει στον 1ο Α/Ρ με το ένα καφέ, και η επιστροφή του φωτιστικού να είναι το ένα από τα δύο καφέ στον 2ο Α/Ρ . Ακραίο αλλά όχι απίθανο (πολλά έχουν δει τα μάτια μου , μα αυτό μου φέρνει τρόμο που λέει ο Καββαδίας).

Όπως και να έχει , σίγουρα χρειάζεσαι ένα buzzer ή μια γεννήτρια + ανιχνευτή ακουστικού σήματος, για να ξεκαθαρίσεις τα ποια καλώδια πάνε που. Ένας ηλεκτρολόγος που σέβεται τον εαυτό του και το επάγγελμά του , οφείλει να έχει έστω ένα από τα δύο εργαλεία που ανέφερα.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Stavros Perakis said:

Η λογική λέει ότι τα δύο καφέ είναι οι γέφυρες μεταξύ των δύο αλέ ρετούρ, το δε κόκκινο που περισσεύει στον πρώτο , ίσως να είναι επιστροφή από ένα άλλο φωτιστικό στο σαλόνι σου , π.χ το υπάρχον να είναι διπλό (κομμιτατέρ) και να χρησιμοποιείς μόνο το ένα κύκλωμα.

Υπάρχει πάντα η περίπτωση οι γέφυρες του A/P να είναι το κόκκινο που περισσεύει στον 1ο Α/Ρ με το ένα καφέ, και η επιστροφή του φωτιστικού να είναι το ένα από τα δύο καφέ στον 2ο Α/Ρ . Ακραίο αλλά όχι απίθανο (πολλά έχουν δει τα μάτια μου , μα αυτό μου φέρνει τρόμο που λέει ο Καββαδίας).

Όπως και να έχει , σίγουρα χρειάζεσαι ένα buzzer ή μια γεννήτρια + ανιχνευτή ακουστικού σήματος, για να ξεκαθαρίσεις τα ποια καλώδια πάνε που. Ένας ηλεκτρολόγος που σέβεται τον εαυτό του και το επάγγελμά του , οφείλει να έχει έστω ένα από τα δύο εργαλεία που ανέφερα.

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση

Αν υποθέσουμε οτι είναι κομιτατέρ, πόσα καλώδια πρέπει να έχω στον έναν και πόσα στον άλλον? Αγοράζοντας έναν διπλό αλέ ρετούρ διακόπτη κάνω δουλειά? Σαφώς πρώτα πρέπει να κάνω αυτό που λές με το buzzer

Link to comment
Share on other sites

Με ένα διπλό αλέ ρετουρ κάνεις δουλειά. Τον τοποθετείς εκεί που έχεις τα  τέσσερα καλώδια και ο άλλος μένει ως έχει. Προσοχή θέλει μετά , στη σύνδεσή του . Όλα αυτά βέβαια εφόσον στο συγκεκριμένο σημείο με τα τέσσερα καλώδια, το κόκκινο , αν όλα είναι σωστά ,αντιστοιχεί σε ένα δεύτερο "άναμα" είτε στο υπάρχον φωτιστικό είτε σε κάποιο άλλο σημείο του σαλονιού.

Ο διπλός αλέ ρετούρ είναι ακριβώς όπως το ακούς και διαβάζεις. Δύο αλέ ρετούρ σε ένα διακόπτη. Δεν υπάρχει καμία κοινή επαφή μεταξύ των έξι ακροδεκτών που έχει. Απλά εκεί που λέει L , κουμπώνεις το μαύρο και κάνεις μια γέφυρα με το δεύτερο L του διακόπτη. Από εκεί και έπειτα στη μια πλευρά συνδέονται τα δύο καφέ και στην άλλη , στον ένα από τους δύο ακροδέκτες που περισσεύουν το κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Stavros Perakis said:

Με ένα διπλό αλέ ρετουρ κάνεις δουλειά. Τον τοποθετείς εκεί που έχεις τα  τέσσερα καλώδια και ο άλλος μένει ως έχει. Προσοχή θέλει μετά , στη σύνδεσή του . Όλα αυτά βέβαια εφόσον στο συγκεκριμένο σημείο με τα τέσσερα καλώδια, το κόκκινο , αν όλα είναι σωστά ,αντιστοιχεί σε ένα δεύτερο "άναμα" είτε στο υπάρχον φωτιστικό είτε σε κάποιο άλλο σημείο του σαλονιού.

Ο διπλός αλέ ρετούρ είναι ακριβώς όπως το ακούς και διαβάζεις. Δύο αλέ ρετούρ σε ένα διακόπτη. Δεν υπάρχει καμία κοινή επαφή μεταξύ των έξι ακροδεκτών που έχει. Απλά εκεί που λέει L , κουμπώνεις το μαύρο και κάνεις μια γέφυρα με το δεύτερο L του διακόπτη. Από εκεί και έπειτα στη μια πλευρά συνδέονται τα δύο καφέ και στην άλλη , στον ένα από τους δύο ακροδέκτες που περισσεύουν το κόκκινο.

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και βοήθεια!

Πάμε όμως λίγο πάλι το θέμα! 

Πρέπει να καταλάβω τι παίζει με το έξτρα καλώδιο....αν είναι δηλαδή σε στύλ κομιτατερ....

Εγώ τώρα που μιλάμε έχω συνδέσει στον διακόπτη 1 την φάση (μαύρο) και τα 2 καφέ....το κόκκινο είναι εκτός....

Στον διακόπτη 2 έχω συνδέσει τα 2 καφέ και έχω βάλει πάλι ένα μαύρο που κατεβαίνει για τους πιο κάτω διακόπτες....έτσι παιζει και με τους 2 διακόπτες το φώς....απλά είναι φαντάζομαι σαν να έχω 2 μονούς on off....

Το θέμα είναι πως όταν στον διακόπτη 2 έχω συνδεδεμένο το κόκκινο με τα 2 καφέ σε οποιαδήποτε πιθανή σύνδεση δεν παίζει το φώς....

Με μονό αλέ ρετουρ στον διακόπτη 2 (3 καλώδια) και με διπλό αλέ ρετούρ στον διακόπτη 1 (4 καλώδια) πιστεύεις πως θα παίξει?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πολύ θα ήθελα να μου δείξετε πώς δουλεύει το "τηλε"τζιτζίκι σας, που σας επιτρέπει να δίνετε οδηγίες σύνδεσης σε μη ηλεκτρολόγους...., ακόμα και με πολλούς *** υποθέσεων .....😬

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.