Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθίζηση ισόγειου κτίσματος


 

Recommended Posts

Γεια σας! ειμαι νεος στο forum. με λένε Μαριο.. λοιπον ηθελα να σας ρωτησω κατι που με απασχολει! Έχω ενα σπιτι σε χωριο. φτιαγμενο περιπου το 1975. εχει καποια δοκαρια(στις ακρες) και ειναι φτιαγμενο με τσιμεντολιθους. Ένας οροφος 110 τετραγωνικα ειναι ολο. Έχει υποστει μια μικρη καθιζηση απο τη μια πλευρα λόγω εδάφους και φαίνονται ραγίσματα.. Τα ραγισματα διαχωριζουν δηλαδη τους τσιμεντολυθους απο τα δοκαρια. μου ειπε καποιος οτι δεν εχει κυνδινο να πεσει(?) και θα ηθελα να μαθω τι λυσεις εχω ωστε να μπορεσω να διορθωσω καπως τα πράγματά για να μεινω! :D ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να ρισκάρεις την σωματική σου ακεραιότητα επειδή "στο είπε κάποιος". Βρες το συντομότερο δυνατό έναν πολιτικό μηχανικό να κάνει αυτοψία και να σε συμβουλέψει για τα περαιτέρω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν εχει προβλιμα και οτι πρεπει να επισκευασω τους τοιχους με καποιον ειδικο.. μου ειπε οτι βαζουν καποια πλεγματα για να κρατανε τους τσιμεντολοιθους κλπ.. βεβαια θα παρω και αλλη γνωμη απλα δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλες λυσεις σε αυτην την περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Αν το έδαφος έχει την τάση να μετακινηθεί το πλέγμα δεν θα προσφέρει τίποτα. Πρωταρχικός σκοπός είναι να αναιρέσεις το αίτιο της κίνησης του εδάφους και να το σταθεροποιήσεις. Γι αυτό απευθύνσου σε μηχανικό που θα σε "οδηγήσει" προς σ' αυτήν την κατεύθυνση.

 

p.s. όπως σου είπε και ο μηχανικός που ρώτησες απευθύνσου σε κάποιον ειδικό (!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ένας οροφος 110 τετραγωνικα ειναι ολο.

 

110τμ (δηλαδη 10mx11m) με τσιμεντόλιθους είναι τεράστιο.

το πλέγμα όπως πολύ σωστά λέει ο pluto είναι ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ενίσχυση και για άλλο λόγο,

αφού πρωτα έχεις πιάσει την καθίζηση.

 

μου ειπε καποιος οτι δεν εχει κυνδινο να πεσει(?)

ας μη το σχολιάσω αυτό, τετάρτη σήμερα και κάθε τετάρτη νηστεύω

ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν εχει προβλιμα και οτι πρεπει να επισκευασω τους τοιχους με καποιον ειδικο..

*******************************************

Link to comment
Share on other sites

Ας μην αναιρούμε τις εκτιμήσεις άλλων συναδέλφων είναι άκομψο, αντισυναδελφικό και αβάσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πρόβλημα καθίζησης δυστηχώς ότι και να κάνεις θα είναι μπάλωμα και σε 1 χρόνο θα έχεις πάλι τα ίδια. Ανέβασε καμιά φώτο αν έχεις. έχεις πρόβλημα και μέσα στο σπίτι με το δάπεδο ?? (σηκώθηκαν ή και ράγησαν κάποια πλακάκια?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.