Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα σε μικρό οικόπεδο


Chris A.

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω ένα οικόπεδο 120,10 τμ άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο.

O συντελεστές δόμησης στη περιοχή είναι 0,80 και κάλυψης 0,60.

Υπάρχουν διατάξεις επειδή το συγκεκριμένο ακίνητο είναι μικρό που να χρησιμοποιήσω συντελεστή δόμησης 1 δηλαδή να χτίσω 120 τμ?

 

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού και διόρθωση ορθογραφίας κειμένου (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

θα δεις με τον μηχανικο σου το αρθρο 41 του 1337

σε συνδυασμο με την 88/2002 ΓΝΜΔ ΝΣΚ

Ευχαριστώ αλλά αυτές οι διατάξεις αφορούν νομίζω οικογενειακή στέγη. Νομίζω υπάρχουν κάποιες άλλες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chris A. said:

....

Έχω ένα οικόπεδο 120,10 τμ ...

O συντελεστές δόμησης στη περιοχή είναι 0,80 και κάλυψης 0,60.

...

 

Υπό όρους και προϋποθέσεις θα μπορούσες να δομήσεις κτήριο κυρίας χρήσης στα 135τ.μ. + 72τ.μ. υπόγειο βοηθητικής χρήσης.

Δεν λαμβάνεις ειδικούς όρους δόμησης επειδή είναι μικρό το οικόπεδο σου, αλλά με την κατάλληλη αρχιτεκτονική μελέτη διαμόρφωσης του μπορούν να αξιοποιηθούν διατάξεις του ΝΟΚ για χώρους που δεν θα προσμετρήσουν στον Σ.Δ. (πχ σοφίτες)...

Οπότε όλα θα εξαρτηθούν απο τις δικές σου οικονομικές δυνατότητες και την αρχιτεκτονική μελέτη του κτηρίου για τις δικές σας ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Didonis said:

Υπό όρους και προϋποθέσεις θα μπορούσες να δομήσεις κτήριο κυρίας χρήσης στα 135τ.μ. + 72τ.μ. υπόγειο βοηθητικής χρήσης.

Δεν λαμβάνεις ειδικούς όρους δόμησης επειδή είναι μικρό το οικόπεδο σου, αλλά με την κατάλληλη αρχιτεκτονική μελέτη διαμόρφωσης του μπορούν να αξιοποιηθούν διατάξεις του ΝΟΚ για χώρους που δεν θα προσμετρήσουν στον Σ.Δ. (πχ σοφίτες)...

Οπότε όλα θα εξαρτηθούν απο τις δικές σου οικονομικές δυνατότητες και την αρχιτεκτονική μελέτη του κτηρίου για τις δικές σας ανάγκες.

Σευχαριστω.

Με ενδιαφερει αυτο. Βασικα επιυθυμώ τη κατασκευή μεζονετας.

Υπάρχουν ειδικες διατάξεις που αναφέρονται σε αυτό ή αυτό θα προκύψει από τις γνώσεις του αρχιτέκτονα?

Κολλητά έχω ένα οικοπεδο εξ αδιαρέτου 370 τμ (από 50%) αλλά υπάρχουν προβλήματα στη σύσταση κάθετης.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Didonis said:

πας και αναθέτεις.

Δεν λύνονται αυτά διαδικτυακά.

Τέλος

Αγαπητε φιλε εχω δωσει 4000 . Δυστυχώς υπάρχουν και μηχανικοι ασχετοι. 

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο διδονης [τις καλησπερες μου]

 

κατα τα λοιπα, μια και εκανες  αναφορα για συνιδιοκτησια κατα 50% με άλλον σε "διπλανο"

-ποιες ειναι οι σχεσεις σας?

-ρωτησες τον συμβ/φο για την δυνατοτητα συσταση καθετης  μεταξυ σας  στο διπλανο με δικαιωμα συνενωσης της δικης σου με το "μικρο"?

Κατ' αποτελεσμα,  θα εχετε αντι 50% στα 200 τμ. δλδ απο 100 τμ καθε ενας,

με την συνενωση του μικρου -εστω 100τμ- θα εχετε 300 τμ.

και  αυτος 1/3 στο "νεο" δλδ 100 τμ.  και εσυ 2/3 δλδ 200

καλη συνεχεια


 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

...

-ρωτησες τον συμβ/φο για την δυνατοτητα συσταση ...


....

χαλόοοο Δημήτρη

πιο καλά να μη το πάει με συμβολαιογράφο το ερώτημα διότι αν γίνει οποιαδήποτε ένωση γεωτεμαχίων θα χάσει τις αρτιότητες και οικοδομησιμότητες που έχει ως παρέκκλιση διότι προϋπήρχαν κάποιας Χ ημερομηνίας. 

Ότι νέο γίνει θα έχει αρτιότητες κλπ με βάση την σημερινή ημερομηνίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.