Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός μεζονέτας


lux aeterna

Recommended Posts

Χρόνια πολλά σε όλους/ες με υγεία!

Είμαι ιδιώτης και είμαι σε φάση αναζήτησης σπιτιού. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σε "ουδέτερο έδαφος" γιατί έχω διαπιστώσει ότι οι μεσίτες τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα. Βρέθηκε μία μεζονέτα σε πολυκατοικία, 5ο-6ο όροφο σε καλή τιμή, του 1973.

Το πρώτο πράγμα που θα ήθελα να μάθω είναι εάν η χρονολογία είναι απαγορευτική για τις αντισεισμικές προδιαγραφές (το 1981 και το 2000 αν κατάλαβα σωστά έγιναν οι σημαντικές προσθήκες στον αντισεισμικό).

Δεύτερον, με ενδιαφέρει να χωρίσω τους δύο ορόφους σε διαμερίσματα, ώστε να μπορέσω το ένα να το κάνω γραφείο. Ο κάθε όροφος έχει τη δική του είσοδο εξωτερικά και απλά υπάρχει η εσωτερική σκάλα που τα ενώνει. Αυτό είναι εφικτό τεχνικά, νομικά, πολεοδομικά κλπ ή κοστίζει πολύ σε χρήμα;
- Έχει μπάνιο και στους δύο ορόφους, αλλά μόνο μία κουζίνα, και αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου.
- Θα χρειαστεί να επαναδιαμορφωθούν οι χώροι, γιατί είναι ατσούμπαλοι όπως τους είδα σε φωτογραφία.

Τρίτον. Η πολυκατοικία δεν έχει πάρκινγκ. Και εγώ βέβαια δεν έχω αμάξι. Όμως κάποια στιγμή στο μέλλον θα αποκτήσω και σκεφτόμουν την αγορά πάρκινγκ σε παρακείμενη πολυκατοικία. Επιτρέπεται κάποιος να πουλήσει τη θέση πάρκινγκ του σε μία πολυκατοικία;

Τέλος, υπάρχει κάτι που θα μπορούσα σαν μη ειδικός να δω, π.χ. στον χώρο, ώστε να με αποτρέψει / ενθαρρύνει να προχωρήσω περαιτέρω;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ερωτήματα θα σου απαντήσει με γνώση και υπευθυνότητα, κατόπιν μελέτης και αυτοψίας ο μηχανικός που θα πρέπει να προσλάβεις για να ελέγξει το προς αγορά σου ακίνητο. Μην προσπαθείς μόνος σου να λύσεις τέτοια ζητήματα που δυσκολεύονται ακόμη και οι επαγγελματίες του χώρου. Εξυπακούεται ότι ο μεσίτης δεν είναι μηχανικός, παρά μόνο μεσάζων που θέλει διακαώς να γίνει η οποιαδήποτε πώληση προκειμένου να λάβει την προμήθειά του. Συνεπώς, η γνώση για το θέμα σου δεν πρέπει να προέλθει από μεσίτη αλλά από τον ειδικό στο αντικείμενο που είναι ο μηχανικός. 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, lux aeterna said:

...σε πολυκατοικία, 5ο-6ο όροφο σε καλή τιμή, του 1973.

... αντισεισμικές προδιαγραφές (το 1981 και το 2000 ...

Τεράστια η διαφορά το τότε και του σήμερα.

*********

 

4 λεπτά πριν, lux aeterna said:

...

Δεύτερον, με ενδιαφέρει να χωρίσω τους δύο ορόφους σε διαμερίσματα,.....

....Αυτό είναι εφικτό τεχνικά, νομικά, πολεοδομικά κλπ ή κοστίζει πολύ σε χρήμα;....

εφικτό υπό όρους και προϋποθέσεις που θα μπορέσουν να προσδιοριστούν μετά απο αυτοψία και έλεγχο των σχεδίων (Πολεοδομίας, Τίτλων κλπ)

Κόστος πρώτον δεν επιτρέπεται να κάνουμε κοστολόγηση αμοιβών στο φόρουμ και ναι δεν είναι τσάμπα. Το πολύ ή λίγο θα εξαρτηθεί από το ακίνητο σας και το βάθος της τσέπης σας.

 

  *********

4 λεπτά πριν, lux aeterna said:

.... Επιτρέπεται κάποιος να πουλήσει τη θέση πάρκινγκ του σε μία πολυκατοικία;....

μπορεί αρκεί να έχει δικά της χιλιοστά ιδιοκτησίας η θέση στάθμευσης και να μη είναι θέση στάθμευσης σε Pilotis

 

****************

 

  

4 λεπτά πριν, lux aeterna said:

...

...ενθαρρύνει να προχωρήσω περαιτέρω;

...

το μόνο που θα σε προστατέψει είναι πριν αποφασίσεις να έχεις αναθέσει σε Μηχανική ή Τεχνικό Γραφείο να ελέγξει αυτά που ρωτάς εδώ και καμιά 30αρια ακόμα που δεν ρωτάς και θα τα ανακαλύψεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.