Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη και κατασκευή λέβητα υδρογόνου.


Recommended Posts

Στους υπολογισμούς σου παραπάνω, παίρνεις ορισμένες τιμές ενέργειας διάσπασης ή σύνθεσης και βγάζεις έλλειμα ή πλεόνασμα.

Το συμπέρασμά σου μπορεί να είναι σωστό, οπότε οι τιμές πρέπει να διορθωθούν και εσύ να βγάλεις μία δημοσίευση πανεπιστημονικού επιπέδου, ή μπορεί το συμπέρασμά σου να είναι λάθος, αν παρ' ελπίδα οι συνθήκες αναφοράς δεν συμπίπτουν σε όλες τις περιπτώσεις μέτρησης των τιμών αυτών.

 

Η πραγματικότητα είναι μία. Και αυτή ενδιαφέρει από πρακτικής (και όχι θεωρητικής φυσικής) άποψης.

Δεν αξίζει να χρησιμοποιείς μία πηγή ενέργειας όπως ο ηλεκτρισμός για μετατροπή σε άλλη ενδιάμεση μορφή ενέργειας (χημική ενέργεια υδρογόνου) με τελικό σκοπό την θερμότητα.

Και μάλλον ούτε αυτό είναι σωστό. Δεν πρέπει να χρησιμοποιείς τον ηλεκτρισμό ΚΑΘΟΛΟΥ όταν ο τελικός σκοπός είναι η θερμότητα.

 

Βρε Κώστα, δεν μπορώ να πώ ότι σε καταλαβαίνω και πολύ καλα...

Τελικά τα βρίσκεις σωστά τα παραπάνω ή όχι...?

Πώς να βγάλω μια δημοσίευση πανεπιστημιακού επιπέδου αφού το συγκεκριμένο τρόπο τον έχει βρεί αλλος...?? Πέρα απ' αυτό... είμαι ακόμα μαθητής...

 

Πώς δεν αξίζει..?? Τι λένε τα νουμερα παραπάνω.?? Γιατί να μην χρησιμοποιώ τον ηλεκτρισμό για θερμότητα..??

 

Είμαι λίγο αργόστροφος τελικά.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε Κώστα, δεν μπορώ να πώ ότι σε καταλαβαίνω και πολύ καλα...

Τελικά τα βρίσκεις σωστά τα παραπάνω ή όχι...?

Δεν έχω ελέγξει τους υπολογισμούς σου. Ο λόγος εξηγείται παρακάτω...

 

Πώς να βγάλω μια δημοσίευση πανεπιστημιακού επιπέδου αφού το συγκεκριμένο τρόπο τον έχει βρεί αλλος...?? Πέρα απ' αυτό... είμαι ακόμα μαθητής...

Σχήμα λόγου ήταν το να βγάλεις δημοσίευση. Εννοούσα ότι είναι πιθανότερο να έχεις κάνει λάθος εσύ στους υπολογισμούς σου, παρά να είναι λάθος τα νούμερα σχηματισμού και διάσπασης δεσμών. Στην περίπτωση δε, που τα νούμερα ήταν λάθος, αυτό θα μπορούσε να δικαιολογήσει δημοσίευση σε έγκυρο περιοδικό.

 

Πώς δεν αξίζει..?? Τι λένε τα νουμερα παραπάνω.?? ..

Οτι και να λένε τα νούμερα, δεν μπορεί να έρχονται σε αντίθεση με τα βασικά θερμοδυναμικά αξιώματα. Εϊναι πιθανότερο :

1. να έχει γίνει τυπογραφικό λάθος στην αναγραφή της τιμής

2. να έχουν ληφθεί διαφορετικές συνθήκες αναφοράς κατά την μέτρηση της τιμής

3. να έγινε κάποιο άλλο σφάλμα που αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να φανταστώ

παρά να προκύψει το συμπέρασμα ότι τελικά συμφέρει να καταναλώνεις ηλεκτρική ενέργεια, για την παραγωγή υδρογόνου, με σκοπό να το κάψεις.

 

Αυτό είναι το ουσιώδες στην συζήτηση αυτή. Δέκα kWh θερμότητας σε ζεστό νερό 50 deg C, δεν έχουν την ίδια αξία (χρησιμότητα) με 10 kWh σε ζεστό νερό 90 deg C, και δεν έχουν την ίδια αξία με 10 kWh ηλεκτρικής ενέργειας. Και εκτός αυτού, σε κάθε μετατροπή έχεις έναν συντελεστή απόδοσης. Οπότε πρακτικά προσπαθούμε να αποφεύγουμε απανωτές μετατροπές ενέργειας από την μία μορφή στην άλλη, όταν μπορούμε να πάμε κατευθείαν σε αυτήν που θέλουμε, που όπως λες στο πρώτο μήνυμά σου είναι η θεμότητα (διότι μιλάς για λέβητα).

 

Επαναλαμβάνω, δεν έχω ελέγξει (δεν έχω τον χρόνο, ούτε την διάθεση) την ακρίβεια των όσων γράφει o Meyers. Μπορεί να στέκουν, μπορεί και όχι. Το ότι έχει κατοχυρώσει τις πατέντες δεν είναι επιβεβαιωτικό στοιχείο, ούτε ότι δημοσιεύει τις σκέψεις του.

 

Είμαι λίγο αργόστροφος τελικά.... :D

Καθόλου. Εμένα να με συγχωρείς που ίσως δεν είμαι αρκετά σαφής.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι κάνουμε έναν πρώτο ιονισμό στο οξυγόνο, του κλέψαμε ένα ηλεκτρόνιο, και το φτάνουμε στην 1η ενεργειακή του κατάσταση,

Καλησπέρα κι'απο μένα!

Πόση ενέργεια απαιτείται για το "κλέψιμο" αυτό και απο που προέρχεταί?

Νομίζω οτι ο Meyers λεει κάτι για "universal energy" αλλα κατι δε μου ακουγεται καλά.

Μπόρώ να το παρομοιάσω σαν κάποιος να υποστηρίζει ότι σηκώνει μια μάζα σε κάποιο ύψος χωρίς να ξοδεύει τίποτα και έπειτα εκμεταλεύεται την πτώση της μάζας για την παραγωγή ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι'απο μένα!

Πόση ενέργεια απαιτείται για το "κλέψιμο" αυτό και απο που προέρχεταί?

Νομίζω οτι ο Meyers λεει κάτι για "universal energy" αλλα κατι δε μου ακουγεται καλά.

Μπόρώ να το παρομοιάσω σαν κάποιος να υποστηρίζει ότι σηκώνει μια μάζα σε κάποιο ύψος χωρίς να ξοδεύει τίποτα και έπειτα εκμεταλεύεται την πτώση της μάζας για την παραγωγή ενέργειας.

 

Καλησπέρα φίλε μας, και καλωσήρθες στην παρέα...!!!

 

Λοιπόν αυτό που ρωτάς είναι κάτι που αναρωτιέμαι κι εγώ...

Γενικά ισχύει ότι για να φύγει ένα ηλεκτρόνιο από ένα ιονισμένο άτομο, αρκεί να βομβαρδισθεί με φωτονιακή ενέργεια, δηλαδή φώς. Ο Meyers αυτό το φώς το στέλνει με LED, τα οποία μάλλον φωτίζουν στον χώρο (σωλήνα) όπου γίνεται ο ιονισμός. Και το ονομάζει "Laser energy". Και τα άτομα που βγαίνουν μετά την διαδικασία αυτή, "Laser primed gas atoms"

 

Λογικά η ενέργεια που θα πρέπει να στείλουμε δίνεται απο τον τύπο του Planck.: E=hf όπου h η σταθερά του planck και f η συχνότητα με την οποία εκπέμπεται το ηλεκτρομαγνητικό κύμα. Άρα για να είναι μεγάλη η ενέργεια, χρειαζόμαστε μεγάλη συχνότητα, άρα δηλαδή μικρό μήκος κύμματος (C=λf) Άρα θέλουμε Led που να εκπέμπουν μικρό μήκος κύμματος. Πόσο θα πρέπει όμως να είναι το Ε αυτό (ενέργεια) ωστε να φύγει ένα ηλεκτρόνιο.?

 

Ψαχνω να βρώ αυτή τη στιγμή, πόση ενέργεια απαιτείται για να κάνουμε ένα ηλεκτρόνιο να αλλαξοδρομήσει απο τη στοιβάδα του οξυγόνου, με την παραπάνω μέθοδο... εφόσον ο Meyers δεν λέει νούμερα, θα πρέπει να ανατρέξουμε στους νόμους της Χημείας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.