Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποιήσεις/Νομιμοποιήσεις, παράνομη αίτηση συνιδιοκτήτη


Απελπισία

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω σπίτι σε παραδοσιακό οικισμό.
Ποσοστό συνιδιοκτησίας 50%.
Δημιουργήθηκε πρόβλημα με τον συνιδιοκτήτη.
Οπότε τέθηκε θέμα πώλησης.
Όμως στο σπίτι υπάρχουν αυθαιρεσίες που έγιναν μετά τις 28.7.2011.
Επομένως, ο μηχανικός στον οποίο απευθύνθηκα μου εξήγησε τι γίνεται και πως πρέπει να πληρώσω πρόστιμα ανέγερσης/διατήρησης, αίτηση στην αρμόδια επιτροπή της αρχαιολογίας κλπ και πως για να προχωρήσει σε αυτό χρειάζεται η υπογραφή και των δύο συνιδιοκτητών.
Για όλα αυτά ενημέρωσα τον συνιδιοκτήτη ο οποίος όμως πήγε και κατέθεσε αίτηση με άλλο μηχανικό για υπαγωγή στο ευνοϊκό καθεστώς τακτοποίησης των αυθαιρέτων των πριν τις 28.7.2011!
Και φυσικά δεν μου δίνει τον αριθμό της αίτησης για να δω τι έχει κάνει και μήπως έχει, εκτός της παράνομης αίτησης, βάλει και το δικό μου όνομα στην αίτηση.
Βλέπω πως με βάση τον ν. 4759/2020-9-12-2020 "Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία ή σε κτίσμα χωρίς σύσταση οροφοκτησίας εντός σχεδίου πόλεως, ανεξαρτήτως ποσοστού συγκυριότητας, αυθαίρετων κτισμάτων ή νόμιμων κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ή αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του παρόντος κατά τα οριζόμενα στα άρθρα 99 επ., ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων."
Ο συνιδιοκτήτης βέβαια έκανε την αίτηση πριν την έκδοση αυτού του νόμου.
Τώρα, η παράγραφος αυτή του νόμου 4759/2020, δίνει το δικαίωμα σε συνιδιοκτήτη για υπαγωγή στις ευνοϊκές διατάξεις του 4495/2017. Δίνει το δικαίωμα σε συνιδιοκτήτη να προβεί σε νομιμοποιήσεις;
Μπορώ δηλαδή με βάση αυτό να κάνω αίτηση για την νόμιμη υπαγωγή για αυθαίρετα μετά τις 28.7.2011;
Επίσης, μπορώ με κάποιο τρόπο να βρω την αίτηση που κατέθεσε ο συνιδιοκτήτης
Βρίσκομαι σε αδιέξοδο και προφανώς δεν πρόκειται να συναινέσω σε παράνομες ενέργειες.
Οπότε, τι μπορώ να κάνω; Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να ακολούθησα σωστά τις οδηγίες του φόρουμ.

 

Edited by Απελπισία
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Απελπισία said:

Δίνει το δικαίωμα σε συνιδιοκτήτη να προβεί σε νομιμοποιήσεις;

Ναι.

20 ώρες πριν, Απελπισία said:

Μπορώ δηλαδή με βάση αυτό να κάνω αίτηση για την νόμιμη υπαγωγή για αυθαίρετα μετά τις 28.7.2011;

Όχι.

20 ώρες πριν, Απελπισία said:

Επίσης, μπορώ με κάποιο τρόπο να βρω την αίτηση που κατέθεσε ο συνιδιοκτήτης

Ναι, μέσω του ΤΕΕ ως έχων νόμιμο δικαίωμα... 

20 ώρες πριν, Απελπισία said:

Οπότε, τι μπορώ να κάνω; Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, είναι να βρείτε έναν καλό δικηγόρο, μέσω του οποίου θ' αποστείλετε ένα εξώδικο στο συνιδιοκτήτη σας κ.λπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να έχετε υποψη σας ότι δεν υπάρχει περιθώριο για τακτοποιηση αυθαιρετων κατασκευων μετα τις 28/07/2011 (εφ όσον δεν υπάρχει δυνατότητα νομιμοποίησης).Αυτες είναι οριστικά κατεδαφιστέες και οφείλουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης για όσο διάστημα δεν κατεδαφίζονται.

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ναι.

Όχι.

Ναι, μέσω του ΤΕΕ ως έχων νόμιμο δικαίωμα... 

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, είναι να βρείτε έναν καλό δικηγόρο, μέσω του οποίου θ' αποστείλετε ένα εξώδικο στο συνιδιοκτήτη σας κ.λπ.

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Μια ερώτηση πάνω σε αυτά που είπατε.

Μπορώ να απευθυνθώ στο ΤΕΕ ως πολίτης; Υπάρχει κάποια πλατφόρμα ή παίρνω τηλέφωνο; Πως βρίσκεται η αίτηση αφού δεν έχω αριθμό πρωτοκόλλου ή ότι παρόμοιο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, cvlengnr said:

Να έχετε υποψη σας ότι δεν υπάρχει περιθώριο για τακτοποιηση αυθαιρετων κατασκευων μετα τις 28/07/2011 (εφ όσον δεν υπάρχει δυνατότητα νομιμοποίησης).Αυτες είναι οριστικά κατεδαφιστέες και οφείλουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης για όσο διάστημα δεν κατεδαφίζονται.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Το γνωρίζω πως δεν γίνεται τακτοποίηση  και καταλαβαίνω πως η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί είναι αυτή των προστίμων ανέγερσης και διατήρησης.

Το κτήριο υφίσταται νόμιμα.

Οι αυθαιρεσίες είναι νομίζω μικρής κλίμακας και επίσης νομίζω πως είναι θέμα της αρχαιολογίας αν θα παραμείνουν ή θα πρέπει να αλλάξουν, ανάλογα με το αν κριθεί πως δεν προκαλούν άμεση ή έμμεση βλάβη στο πολιτιστικό αγαθό του οικισμού.

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την απάντησή σας κι αν όντως αυτά που σας απαντάω βγάζουν νόημα.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.