Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα καλοριφέρ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και πάλι.

Εδώ και λίγο καιρό άλλαξα ένα καλοριφέρ στο δώμα γιατί δεν είχε απόδοση. Ο υδραυλικός ρύθμισε και την πίεση και έφυγε..όταν το άναψα ήταν η μπροστινή πλευρά κρύα. Έκανα εξαερωση σε όλα. Ξαναήρθε ο υδραυλικός και αύξησε την πίεση από ότι είδα στα 3 bar(αν το διαβαζω σωστα τον μετρητή).

Το σπίτι είναι ισόγειο, πρώτος, δεύτερος και δώμα και το λεβητοστάσιο στο υπόγειο.

Όταν αύξησε ζέστανε και από την μπροστινή πλευρά το σωμα μέχρι τηνμέση.  

Χτες πήγα να δω πόσα bar είναι σβηστό και πόσα bar είναι μετά από μισή ώρα. Σβήστο ήταν 3 μπαρ και μετά από μισή ώρα ήταν 3 bar και ο λέβητας δεν δούλευε ..η θερμοκρασία  πάνω στονλέβητα 50 βαθμοί. 

Σήμερα που άναψα στο δώμα εκτος απο αυτο το σώμα αλλα 2 σώματα  ηταν χλιαρά.

Μου κάνει εντύπωση ότι έχω κάνει εξαέρωση στα σώματα που είναι αναμμένα στον 2ο και στο δωμα (στα υπόλοιπα διαμερίσματα είναι κλειστά) και μου κάνει εντύπωση που σβήνει ο καυστήρας λέβητας .. και μου κάνει εντύπωση επίσης που δεν αυξήθηκαν τα μπαρ μετά το άναμμα.

Θα ήθελα τα φώτα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ

IMG_20210228_113706.jpg

IMG_20210228_152403.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Marian_K said:

...Ο υδραυλικός ρύθμισε και την πίεση και έφυγε ...

Ερώτηση.

Τον ίδιο υδραυλικό που είχες πρόβλημα απο το προηγούμενο ποστ σου με τον καυστήρα είχες??

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Didonis said:

Ερώτηση.

Τον ίδιο υδραυλικό που είχες πρόβλημα απο το προηγούμενο ποστ σου με τον καυστήρα είχες??

Οχι, πήρα άλλον απο πλατφόρμα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Marian_K said:

Οχι, πήρα άλλον απο πλατφόρμα

Επισης απ'οτι ειδα σε φωτο που κρατάω…ο καυστηρατζης το ειχε σε πιο χαμηλά bar  (την έκανα μεγένθυση κ το είδα γτ ο υδραυλικός δεν απαντά στις κλήσεις μου που ήθελα να τον ρωτήσω αυτο αλλα κ για το σώμα που έβαλε κ δεν ζεσταινει καθώς κ για μια σωλήνα που παει στον θερμοσίφωνα κ δεν την έβαλε καλά κ έσταζε στη στεγη)

 

IMG_20210104_131341.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Σήμερα έκανα εξαερωση σε όλα με κρυα σώματα.. παρατήρησα ότι είχαν αέρα κάποια και δημιουργηθηκε η απορία αν έχει σχέση η παροχή νερού που την έκοψαν προχτές λόγω έργων και εχει αέρα το δίκτυο. Χαζή απορία ίσως.. 

Μετά θα ανάψω να δω πως θα πάει.

Κανονικά όμως δεν πρέπει να αυξανονται τα μπαρ οταν αναβεις καλοριφέρ; Κι επίσης γιατι μετά απο 20 λεπτά περίπου σβήνει ο λέβητας; Ειναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κολλημένο το μανόμετρο και ο λέβητας σβηστός ή σε λειτουργία δείχνει το ίδιο σε πίεση?

Μήπως το ίδιο και το θερμόμετρο, για τους ίδιους λόγους?

Και επειδή απο τις φωτο, βλέπω οτι η εγκατάσταση (στο λεβητοστάσιο) είναι εποχής ''Κολοκοτρώνη'', μήπως ήρθε η στιγμή να τον αλλάξετε και όλη την εγκατάσταση στο λεβητοστάσιο?

Μήπως.....

Μήπως να απευθυνθείτε σε ποιο ''γάτο'' υδραυλικό ?

Μήπως.....

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dib said:

Μήπως είναι κολλημένο το μανόμετρο και ο λέβητας σβηστός ή σε λειτουργία δείχνει το ίδιο σε πίεση?

Μήπως το ίδιο και το θερμόμετρο, για τους ίδιους λόγους?

Και επειδή απο τις φωτο, βλέπω οτι η εγκατάσταση (στο λεβητοστάσιο) είναι εποχής ''Κολοκοτρώνη'', μήπως ήρθε η στιγμή να τον αλλάξετε και όλη την εγκατάσταση στο λεβητοστάσιο?

Μήπως.....

Μήπως να απευθυνθείτε σε ποιο ''γάτο'' υδραυλικό ?

Μήπως.....

 

Καλησπέρα ! Αν είχα τα λεφτά να αλλάξω την αρχαία εγκατάσταση θα είχα βάλει φυσικό αέριο να ησυχάσω(αν και απ'ότι μου είπαν ο λέβητας είναι σκυλί)

Επίσης αμα έβρισκα γάτο υδραυλικό στο ίντερνετ φίλε μου, δεν θα σας έγραφα εδω χαχα..2 πήρα και ήταν μόνο μπιρι μπιρι 3 ωρες-ούτε κολλητάρια να ήμασταν!

Ενιγουει, το μανόμετρο δείχνει ιδια πίεση σβηστό κ ίδια αναμμένο 2bar!

πριν έκανα εξαέρωση και αναψα..κατέβηκα να δω τι δείχνει κι αν έσβησε ο λέβητας μετά από μισή ωρα!

Το μανόμετρο έδειχνε 2 bar(οπως κ σβηστό) κ το θερμόμετρο στο λέβητα λίγο πριν τους 60 βαθμούς

Έλεγξα τα σώματα αν ανάβουν και ξαναέκανα εξαέρωση(χρειάστηκαν καποια) αλλά είδα οτι στο δώμα στη νεα εγκατάσταση(νέες σωληνώσεις λεπτές που είχε φτιάξει ο πατέρας μου πριν λιγα χρόνια)εκεί δεν ζεσταίνουν ξαφνικά καθόλου, ενώ πριν ήταν οκ. Κοντά ομως στο δαπεδο που ειναι η σωλήνα τους είναι ζεστη!

 

Οι αλλαγές που έγιναν αφού έγινε κλειστό το κύκλωμα, ηταν να βάλω ενα μεγαλύτερο σωμα στο δώμα και έκλεισα στο ισόγειο 2 μεγάλα σώματα να μην καίνε τζάμπα κ άνοιξα ένα μικρό στη σκαλα. Δεν ξέρω αν επηρεάζεται το ολο σύστημα

Μήπως δεν εβαλε αρκετό νερό ο υδραυλικός? Γτ ήταν γενικότερα λίγο διστακτικός και όταν έφυγε μου έδειξε ένα κουμπί στον καυστήρα λέει αν σταματήσει να πατήσω αυτό..

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Marian_K said:

Καλησπέρα!

Καλησπέρα ! Αν είχα τα λεφτά να αλλάξω την αρχαία εγκατάσταση θα είχα βάλει φυσικό αέριο να ησυχάσω(αν και απ'ότι μου είπαν ο λέβητας είναι σκυλί) Δε ξέρω σε ποια περιοχή στην Ελλάδα είσαι, αλλά αν είσαι Αττική, αυτή τη περίοδο τρέχει επιδοτούμενο πρόγραμμα για αντικατάσταση με καυστήρα φυσ. αερίου, όσο για το πόσο σκυλί είναι ο λέβητας που σου λένε οτι είναι, η έκδοση φύλλο ελέγχου καυσαερίων θα δείξει αν όντως είναι σκυλί ή θέλει πέταμα! Να υποθέσω οτι ούτε το έχεις ακουστά ?

Επίσης αμα έβρισκα γάτο υδραυλικό στο ίντερνετ φίλε μου, δεν θα σας έγραφα εδω χαχα..2 πήρα και ήταν μόνο μπιρι μπιρι 3 ωρες-ούτε κολλητάρια να ήμασταν! Πως αλλιώς θα περάουν οι ώρες να σου πάρουν τα 30 ή 50 € επίσκεψης? 😜

Ενιγουει, το μανόμετρο δείχνει ιδια πίεση σβηστό κ ίδια αναμμένο 2bar! Αφού δείχνει ίδια πίεση (σβηστό και αναμμένο), πολύ πιθανόν να έχει χαλάσει το δοχείο διαστολής --> αλλαγή για να υπάρχει εξισορρόπηση πίεσης στο δίκτυο!

πριν έκανα εξαέρωση και αναψα..κατέβηκα να δω τι δείχνει κι αν έσβησε ο λέβητας μετά από μισή ωρα!

Το μανόμετρο έδειχνε 2 bar(οπως κ σβηστό) κ το θερμόμετρο στο λέβητα λίγο πριν τους 60 βαθμούς

Έλεγξα τα σώματα αν ανάβουν και ξαναέκανα εξαέρωση(χρειάστηκαν καποια) αλλά είδα οτι στο δώμα στη νεα εγκατάσταση(νέες σωληνώσεις λεπτές που είχε φτιάξει ο πατέρας μου πριν λιγα χρόνια)εκεί δεν ζεσταίνουν ξαφνικά καθόλου, ενώ πριν ήταν οκ. Κοντά ομως στο δαπεδο που ειναι η σωλήνα τους είναι ζεστη! Αν κάθε τρεις και λίγο κάνεις εξαέρωση στα σώματα, αυτό σημαίνει οιτ το υδραυλικό δίκτυο δεν είναι στεγανό και κατά την αποθέρμανση του λέβητα, ρουφάει αέρα στο δίκτυο! Άλλο πρόβλημα...

Οι αλλαγές που έγιναν αφού έγινε κλειστό το κύκλωμα, ηταν να βάλω ενα μεγαλύτερο σωμα στο δώμα και έκλεισα στο ισόγειο 2 μεγάλα σώματα να μην καίνε τζάμπα κ άνοιξα ένα μικρό στη σκαλα. Δεν ξέρω αν επηρεάζεται το ολο σύστημα

Μήπως δεν εβαλε αρκετό νερό ο υδραυλικός? Γτ ήταν γενικότερα λίγο διστακτικός και όταν έφυγε μου έδειξε ένα κουμπί στον καυστήρα λέει αν σταματήσει να πατήσω αυτό..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.