Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη προσκύρωσης σε προσφυγικό συνοικισμό


Recommended Posts

Αυτό είναι. Μέσα στο Ο.Τ. ισχύουν οι αρτιότητες προσώπου και εμβαδού όπως παρεχωρήθησαν απο το υπουργείο, δηλ. όλα τα οικόπεδα είναι άρτια και οικοδομήσιμα έστω κατα παρέκκλιση σήμερα. Τώρα τι πρόσωπο πρέπει να έχω για το καινούριο οικόπεδο είναι μια καλή ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

panos το συμβόλαιο περιγράφει το Α-Β-Γ-Δ-Ε-Α, σωστά;

α) Πότε δημιουργήθηκαν τα οικόπεδα; Πρίν την ένταξη στο σχέδιο πόλης; Μήπως έχεις υπαίτια κατάτμηση και όλα πάνε τζάμπα;

β) αν δεν έχεις υπαίτια κατάτμηση:

Επί της ουσίας έχεις ένα τυφλό οικόπεδο.(Το κομμάτι Α-Β-Γ-Η-Α είναι του ιδιοκτήτη-πελάτη σου, σωστά;)

Αν το κομμάτι Α-Ε-Ζ-Η-Α δεν περιγράφεται πουθενά στα συμβόλαια (μήπως αναφέρεται κάπου ως ιδιωτική οδός; ), τότε αυτό ανήκει στον Δήμο. Βάσει του άρθρου 24 παρ5 (νομίζω) του ΓΟΚ, σε τέτοιες περιπτώσεις το τυφλό προσκυρώνει τον καταργηθέντα κοινόχρηστο χώρο, με σκοπό να αποκτήσει ή κατα κανόνα, ή κατα παρέκκλιση ή τουλάχιστο 5μ πρόσωπο σε εγγεκριμένη οδό. Άρα μπορείς να το προσκυρώσεις.

 

Όσων αφορά τα κτίσματα ως κώλυμα τακτοποίησης-προκύρωσης, δίνω μιά άποψη εδώ. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που ένα κτίσμα, όταν κατόπιν της πράξεως τακτοποίησης ΔΕΝ θίγεται, δηλ. δεν θα "πετάξουν" τον ιδιοκτήτη από το σπίτι του, να είναι τροχοπέδη.

Link to comment
Share on other sites

είναι όπως τα λες στο β). Το σωστό είναι να προσκυρωθεί αναγκαστικά το κομμάτι πρώην κοινόχρηστος χώρος για να αρτιοποιηθώ στο πρόσωπο. Βέβαια οι μάγκες παραδίπλα πρέπει να έχουν δείξει ψευτοδιαγράμματα γιαυτό και χτίσανε η πολεοδομία αυτά τα ελέγχει μάλλον πλημελλώς. Αν δεν θέλουν να να μπουν σε έξοδα και σε διαδικασίες χρονοβόρες, εγώ θα βγάλω τουλάχιστον την άδεια κατεδάφισης και μετά ας μπεί κανένας κατασκευαστής με τον συνεργάτη ταλιμπάν μηχανικό και να κάνουν οτι καταλαβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του άρθρου 24 παρ5 (νομίζω) του ΓΟΚ, σε τέτοιες περιπτώσεις το τυφλό προσκυρώνει τον καταργηθέντα κοινόχρηστο χώρο, με σκοπό να αποκτήσει ή κατα κανόνα, ή κατα παρέκκλιση ή τουλάχιστο 5μ πρόσωπο σε εγγεκριμένη οδό. Άρα μπορείς να το προσκυρώσεις.

 

Δεν νομίζω....υπάρχει κτίριο...κ μάλλον θα συνέφερε πολύ το φίλο μας να μην υπήρχε,ή τουλάχιστον να μην έμπαινε το κτίριο 2 στο οικόπεδο...

 

ΑΝ ήταν έτσι τα πράγματα,τότε θα ήταν καλύτερα,ε panos? ;) :lol:

Link to comment
Share on other sites

zavi κοίτα λίγο:

- Άρθρο 300 Κώδικα βασικής πολεοδομικής Νομοθεσίας παρ.2:

"Η τακτοποίηση οικοπέδων ενεργείται μεταβαλλομένων εν ανάγκη αυτών κατά την θέση, το σχήμα και το μέγεθος.... Κατά την τακτοποίηση αυτή αποκλείεται οποιαδήποτε μεταβολλή τμημάτων (...) που καταλαμβάνονται από οικοδομές"

Στην ουσία τί λέει το άρθρο; "Κάνε τακτοποίηση, κόψε το τακτοποιητέο οικόπεδο όπως συμφέρει καλύτερα το πολεοδομικό σύνολο. Άν όμως το τακτοποιητέο έχει κτίσμα μην αλλοιώσεις το οικόπεδο κατά το περίγραμμά του".

 

- Άρθρο 300 Κώδικα βασικής πολεοδομικής Νομοθεσίας παρ.3:

"...Πάντως αρμόδια να κρίνει την ανάγκη και την δυνατότητα τακτοποίησης, καθώς και την έννοια των οικοδομών που την αποκλείουν είναι η αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία..."

Που σημαίνει τι; Δεν είναι πάντα αδύνατη η τακτοποίηση λόγω οικοδομής. Δηλαδή στην περίπτωση του panos ο ιδιοκτήτης να παραιτηθεί του κτίσματος, να γίνει η προσκύρωση και μετά να ξαναπάρει την κυριότητά του;

 

- Άρθρο 301 Κώδικα βασικής πολεοδομικής Νομοθεσίας παρ.5:

"Οι απαγορεύσεις του παρόντος άρθρου δεν ισχύουν εάν η τακτοποίηση γίνεται επ' ωφελεία των ομόρων ιδιοκτησιών"

 

- Άρθρα 43-45 ΝΔ 17-7-1923

Παρ1:

"Παν οικόπεδον, ούτινος το μετά την ρυμοτομίαν υπολειπόμενον τμήμα δεν έχει τουλάχιστον το κατά το παρόν Ν.Δ./μα οριζόμενον εμβαδόν, ή έχη μεν τούτο, αλλά στερήται των κατά το αυτό Δ/μα απαιτουμένων ελαχίστων διαστάσεων, ή καίτοι από απόψεως εμβαδού και διαστάσεων ευρίσκεται εν τάξει, δεν κέκτηται την κατάλληλον θέσιν (στερήται προσώπου επί οδού), η δε τακτοποίησίς του κατ' αμφοτέρας τας τελευταίας περιπτώσεις καθίσταται ανέφικτος, θεωρείται μη οικοδομήσιμον και αφαιρούμενον αναγκαστικώς από του ιδιοκτήτου προσκυρούται εις τι των γειτονικών οικοδομησίμων οικοπέδων, ίνα αποτελέση μετ' αυτού ενιαίον οικόπεδον.

Εαν παράκεινται πλειότερα του ενός τοιαύτα οικόπεδα, τα μεν εξ αυτών προσκυρούνται εις τα δε, ή και άπαντα συνενούνται προς άλληλα προς σχηματισμόν ενός ή πλειόνων οικοδομησίμων οικοπέδων. Επιτρέπεται κατά τας ανωτέρω περιπτώσεις η προσκύρως ενός μη οικοδομησίμου οικοπέδου εις έτερα πλειότερα μετά προηγούμενον αυτών τεμαχισμόν. ("Προσκυρωτέα ......... εκδοθησομένου εφ' άπαξ" καταργήθηκαν από το άρθρο 127 του

Ν.Δ. 8/1973)."

Παρ 2:

"Η κατά τα ανωτέρω αναγκαστική απαλλοτρίωσις και προσκύρωσις των μη οικοδομησίμων οικοπέδων αποκλείεται εφ' όσον επί τούτων υπάρχουσιν οικοδομαί, ως προς την έννοιαν των οποίων ισχύουσιν αι σχετικαί διατάξεις της παρ. 2 του άρθ. 42."

Δηλ.αν μετά από ρυμοτομία χάσεις την αρτιότητα ή μείνει τυφλό το οικόπεδο και δεν τακτοποιείται, τότε αφαιρείται από τον ιδιοκτήτη και δίνεται σε άλλον ή άλλους. Αυτό αποκλείεται αν έχεις μέσα οικοδομή (εξ ού και το "νομίμως υφιστάμενη" που έλεγα και η παρεμβολή&εφαρμογή του Α24 του Συντάγματος).

 

Παίδες συγνώμη αν σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Διαφώνησα με τη λέξη ''προσκύρωση'',η οποία δεν μπορεί να συμβεί σε περίπτωση ύπαρξης κτιρίου.

 

Συμφωνώ με την τακτοποίηση,έτσι κ αλλιώς αυτή ήταν η γνώμη μου από την αρχή,τακτοποίηση μέσω ανταλλαγής...

 

Άλλο το ένα κ άλλο το άλλο..

 

acnt άδικα κουράστηκες καλέ μου φίλε!Τουλάχιστον θα παραμείνουν γραμμένα αυτά που παρέθεσες...

Link to comment
Share on other sites

acnt άδικα κουράστηκες καλέ μου φίλε!Τουλάχιστον θα παραμείνουν γραμμένα αυτά που παρέθεσες...

Εδώ διαφέρουμε.... Δεν κουράστηκα καθόλου και πολύ περισσότερο καθόλου άδικα!

 

Το κτίσμα στην τακτοποίηση-προσκύρωση, έχει να κάνει με το αν μετά την πράξη αλλάζει ιδιοκτήτη ή όχι. Γιάυτό και ρωτάνε τον ιδιοκτήτη αν παταιτείται του κτίσματος. Αν ήταν όπως τα λες, το 99,9999% των περιπτώσεων δεν θα τακτοποιούταν.

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωση μου έχω νομίζω μετατόπιση του άξονα της οδού αρα το κομμάτι θα πρέπει αναγκαστικά να προσκυρωθεί σε μένα. Και ναι το κτίριο θα ήταν εμπόδιο αλλά οι ιδιοκτήτες παραιτούνται άρα κατεδαφιστέα.

 

acnt συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις και ερμηνεύεις.

 

zavi αν το κτίριο δεν υπήρχε απλά δεν θα χρειαζόταν να δείξω "διαφορετικό" τοπογραφικό στην πολεοδομία για να αρχίσω με την κατεδάφιση. Εξάλλου μου το είπε η δ/νση των τοπογραφικών να συνεχίζω έτσι για να βγει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.