Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη προσκύρωσης σε προσφυγικό συνοικισμό


Recommended Posts

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση που με προβληματίζει και θα σας τη θέσω συνοπτικά.

 

Έχω οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης πρώην προσφυγικού συνοικισμού που πραγματοποιήθηκε το 1967 απο το υπουργείο Κοιν. Πρόνοιας. Με την αυστηρή εφαρμογή των διαστάσεων και άλλων στοιχείων απο το παλαιό ρυμοτομικό-κτηματογραφικό και αφού έχω αποτυπώσει την υφιστάμενη κατάσταση διαπιστώνω οτι το οικόπεδο είναι μη άρτιο λόγω έλλειψης προσώπου σε κοινόχρητο χώρο. Επίσης διαπιστώνεται ασυμφωνία με τα υλοποιημένα όρια σχεδόν σε όλες τις πλευρές.

 

Εντός του υπάρχουν 2 μονόροφες οικοδομές (προσφυγικά) όπου η μία είναι η μισή μέσα και η μισή έξω απο το οικόπεδο. Παίζουν και οριζόντιες κτλ αλλά δεν θα σας ζαλίζω ακόμη με αυτά. Το δυστύχημα είναι πως, για να αρχίζω την πράξη προσκύρωσης πρέπει να μην έχω μόνιμο κτίσμα στα προσκυρωτέα, κοινώς άδεια κατεδάφισης. Αλλά στη πολεοδομία δεν μπορώ να δείξω έτσι το σπίτι και το οικόπεδο καθώς αυτό παραβιάζει τα όρια και βγαίνει στο υποτιθέμενο προσκυρωτέο. Σκέφτομαι πατέντες ελληνικές αλλά θα ήθελα να ακούσω και μια γνώμη άλλη.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε panos

δώσε ένα σκαρίφημα για να καταλάβουμε καλύτερα και να συνδράμουμε πάντα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Ιδού. Στα δεξιά έχει μπει ο γείτονας (και το ξέρει) ενώ υπάρχουν "δοντάκια" ψιλοασυμφωνίες με την υλοποιημένη κατάσταση.

Θέλω να προσκυρώσω το τμήμα για να αποκτήσω πρόσωπο στο δρόμο. όμως το κτίσμα 2 με εμποδίζει αφού είναι μονιμης μορφής.

Και με τέτοια όρια δεν μπορούν να μου εκδόσουν άδεια κατεδάφισης γιατί μου λέει πως θα γκρεμίσεις το κτίριο που δεν είναι στο οικόπεδο σου. Το κτίριο είναι χωρίς άδεια (το κτίριο 1 έχει άδεια) και είναι τοποθετημένο σε λάθος θέση.

post-574-131887223429_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

panos

 

Γιατί θεωρείς ότι το μόνο σου πρόβλημα είναι το κτίριο στο υπό προσκύρωση οικόπεδο?Υπάρχει απόφαση προσκύρωσης?Το κτίριο 1 πώς έβγαλε άδεια σε τυφλό οικόπεδο?Το υπό προσκύρωση οικόπεδο δεν είναι κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμο με το άρθρο 25?Μήπως πρέπει να το δεις ''ανάποδα'' το θέμα κ να κοιτάξεις τακτοποίηση του τυφλού,έχοντας το υπό προσκύρωση ως κύριο οικόπεδο?Ο δεξιά είναι άλλου παππά ευαγγέλιο για αργότερα....

 

Μήπως θα έπρεπε να δεις το κτίριο 2 ως ''νομίμως υφιστάμενο'' κ να προσπαθήσεις σε πρώτη φάση να προσκυρώσεις από το μεγάλο ένα τμήμα του ώστε να συμπεριλάβει ολόκληρο το κτίριο?κ στη συνέχεια να δοκιμάσεις τακτοποίηση του τυφλού(ανταλλαγή ισεμβαδικών τμημάτων,το μικρό να πάρει από το μεγάλο έτσι ώστε να συμπεριλάβει το ''αυθαίρετο'' κτίριο κ το μεγάλο να πάρει ισεμβαδικό τμήμα από το μικρό από τα αριστερά έτσι ώστε να αποκτήσει πρόσωπο?Τί κανόνες προσώπου έχεις στην περιοχή?

Ή αλλιώς συνένωση κ μετά κάθετες?

 

Εκτός κ αν δεν κατάλαβα καλά την περίπτωση.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε zavi σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Νομίζω το άρθρο 25 ισχύει όταν το οικόπεδο δεν μπορεί να τακτοποιηθεί-προσκυρωθεί. Εγω έχω μια "παρανόμως καταλειφθήσα λωρίδα" που σκέφτομαι να την προσκυρώσω στο οικόπεδο αφου η διαμορφωμένη κατάσταση πλέον είναι εκεί που είναι η ρυμοτομική γραμμή και δεν θίγω όμορες ιδιοκτησίες.

Δεν ξέρω πως πήρε άδεια για οικοδόμηση η γιαγούλα που μένει μέσα δεν την έχει αλλά επειδή πάνε προς κατεδάφιση τα κτίσματα (αντιπαροχή γαρ) δεν με έχει απασχολήσει και τόσο.

Οι κανόνες προσώπου και εμβαδού είναι "ως παρεχωρήθει" δηλαδή είμαι άρτιος στο εμβαδό αλλά στερούμαι προσώπου. Και αυτά θέλω να τα ξεκαθαρίσω.

Σημειωτέων η λωρίδα δεν ανήκει (άνηκε σε κάνεναν) είναι μάλλον δημοτικός χώρος ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο. Μπορώ αντί για πράξη προσκύρωσης να επικαλεστώ χρησικτησία και να αποκτήσει ο πελάτης κυριότητα στο υπόλοιπο κομμάτι? Να δημιουργηθεί δηλαδή δικαίωμα κυριότητας παρακάμπτοντας την προσκύρωση? Το διερευνώ για να αποφύγω καταρχήν ενδεχόμενα περιττά έξοδα εκ μέρους του πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

φίλε,

 

1)γιατί δεν επικαλείσαι τακτοποίηση μέσω ανταλλαγής ισεμβαδικών?Αφού στην περίπτωσή σου ,σου έρχεται γάντι (ΤΙ ΚΑΝΟΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ???)

2)τί σημαίνει ''περιττά έξοδα''?Ακόμα κ δικό σου να είναι,θα πρέπει να διαλέξεις τη λύση που σε κατοχυρώνει,όχι την πρόχειρη....χρησικτησία είναι προχειρότατη λύση που προσβάλλεται Π-Α-Ν-Ε-Υ-Κ-Ο-Λ-Α (έχεις ήδη υπάρχουσες οριζόντιες συνιδιοκτησίες).....

3)μεταξύ μας:μην τολμήσεις να ''εξαφανίσεις'' το κτίριο αλά copperfield........:)

4)οι οριζόντιες ιδιοκτησίες που προς το παρόν αφήνεις στην άκρη,ΑΥΤΕΣ θα είναι το πρόβλημά σου..αλλά με τη λύση ανταλλαγής με ισεμβαδικά,απλά θα γίνει τροποποίηση της σύστασης κατά την οποία θα αλλάζει μόνο το τοπογραφικό(αφού η τελική επιφάνεια κ των 2 οικοπέδων θα παραμένει ίδια)...εκτός κ αν παίζουν κ κάθετες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να πάω ισεμβάδικά αφού το οικόπεδο θεωρείται ενιαίο και θέλώ μόνο το τμήμα που βλέπει στο δρόμο να το προσαρτήσω. Στο ρυμοτομικό του παραχωρητηρίου έχω αρτιότητες σύμφωνα με τα αρχικά οικόπεδα και αυτά ισχύουν στη περιοχή. Λες με τη δημιουργία καινούριου να έχω θέμα? Θα το κοιτάξω.

Δεν είναι δικό μου αλλά δεν θέλω αύριο μεθάυριο να μου πει κάποιος οτι μπορούσα και με χρησικτησία και μας κορόιδεψες κτλ...

Μετάξύ μας..Με έχεις πιάσει αλλά όχι φυσικά τέτοια μαιμουδια δεν πρόκειται να γίνει.

Γιατί να δυσκολευτώ στις οριζόντιες?

Εκτιμώ το ενδιαφέρον σου θα το ξαναψάξω και θα επανέλθω, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.