Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή επίβλεψης Η/Μ


Recommended Posts

Και τώρα στα ουσιώδη!

Το να υπογράψεις για μια δουλειά που δεν θα κάνεις, πέραν του ότι σε γεμίζει με ένα σωρό ευθύνες και είσαι υπόλογος για ό,τι συμβεί, στην πραγματικότητα αφαιρείς το δικαίωμα από ένα συνάδελφο σου ή ακόμα και από εσένα τον ίδιο(που θέλει και πρέπει να αναλάβει τη δουλειά κανονικά) να το κάνει.

 

Το αν ο αρχιτέκτονας τα βάλει στην τσέπη του σου είπα να μη σε νοιάζει γιατί από τη στιγμή που συναινείς με την υπογραφή σου σε τέτοιες πρακτικές ουσιαστικά συναινείς στο να εισπράττουν κάποιοι τις αμοιβές αλλωνών!! Το αν ο κάποιος είναι ο αρχιτέκτονας, η εταιρεία ή ο ιδιοκτήτης δεν αλλάζει κάτι.

 

Τέλος, αυτά στα λέει κάποιος που στην αρχή του εργασιακού βιου του έκανε και αυτός τις ...bip... του. Και από αυτές έμαθα και κατάλαβα! Το ξέρω πολύ καλά ότι ακούς απίστευτα πράγματα γύρω σου και έχουν αρχίσει να σου φαίνονται φυσιολογικά γιατί τα κάνουν όλοι. Άλλα να θυμάσαι τα εξης.

 

1) Έχεις ένα δίπλωμα/πτυχίο για το οποίο κουράστηκες και έχεις το δικαίωμα να ζεις από αυτό.

 

2) Εάν μειοδοτείς στις δουλείες σου, τότε θα χρειαστεί για να βγάζεις ένα Α εισόδημα, να αναλαμβάνεις πολύ περισσότερες από αυτές που πραγματικά μπορείς. Με αποτέλεσμα και τη δουλειά σου να μην κάνεις σωστά και να τη στερείς από κάποιον άλλο.

 

3)Αυτός που έχει χρήματα να χτίσει έχει και να πληρώσει όσους χρειάζεται για να το κάνει. Αν θέλει να κόψει κάτι, ας κόψει 10τ.μ. (10x1000ευρώ/τ.μ) και αμέσως θα έχει 10 ωραιότατα χιλιάρικα να πληρώσει τον κόσμο που δουλεύει!!!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα να δεις λίγο φως.... Κάλα μυαλά σε όλους μας!

 

3) Πραγματικά απορώ, χωρίς να θέλω να σε πρσβάλλω, εάν γνωρίζεις την πραγματικότητα του εργοταξίου ή απλά κάνεις μελέτες απο το γραφείο σου. Τώρα θα μου πείς οτι εγώ ρωτάω πράγματα ευνόητα και και ενδεχομένος χαζά αλλά σου απαντώ ότι ιχνηλατώ και λαμβάνω απόψεις απο παντού. Έχω δουλέψει 2 χρόνια σε εργοτάξιο απλά δεν είχε τύχει να αναλάβω εγώ όλη την ευθύνη της επίβλεψης γιαυτό βλέπεις και κάνω τέτοιες ερωτήσεις.

 

Γράφεις "Το να υπογράφεις μια δουλειά που δεν θα κάνεις" ????? Που ζείς? εδώ σου λένε υπάρχει στάνταρ ταρύφα στην πιάτσα, δηλαδή εσύ το παίζεις άγιος ή καλός σαμαρίτης ή αμα σου έλεγαν να συμμετέχεις θα έλεγες όχι γιατί μωρέ δεν την έχεις κάνει εσύ την δουλεία!! Συμφωνώ βέβαια με προσοχή γιατί μπορεί να πας και μέσα για άλλων παγαποντιές.

 

Γράφεις "συναινείς στο να εισπράττουν κάποιοι τις αμοιβές αλλωνών" συγνώμη έπρεπε μάλλον να τους πω οτι είναι ..... και οτι πάνε να με κλέψουν κτλ ενώ εγώ θα πατήσω 2-3 φορές εκεί να ελένξω τα βασικά ενώ την δουλειά την εποπτεύει ο εργαταξιάρχης της εταιρίας και ο γενικός υπεύθυνος. Και ποιοί είναι οι άλλοι αυτοί που δεν έχουν το δικαίωμα υπογραφής? Γιατί αν την έκανε μηχανικός προφανώς δεν θα δεχόταν να μην πληρωθεί. Τέλος πάντων αν έλεγα όχι ήταν απο πίσω άλλοι δέκα να κάνουν το ίδιο πράγμα που εγώ θα αρνιόμουν εγώ, προφανώς όταν είσαι νέος στον χώρο δεν μπορείς να απαιτήσεις και πολλά έτσι δεν είναι?

1) 8 χρόνια σπούδαζα μηχανολογία σε δύο διαφορετικά πανεπιστήμια οπότε ναι μάλλον κουράστικα και δεν χρειάζεται υπενθύμιση.

2) Εάν δεν μειοδοτώ όμως αγαπητέ δεν πρόκειται να πάρω καμία οπότε δεν θα έχω καθόλου εισόδημα!!!!! Εάν αποφασίσουν όλοι οι μηχανολόγοι να μην το κάνουν εγώ μέσα, απλά να με ειδοποιήσετε όταν γίνει έτσι?

3) Συμφωνώ, άντε πέστους το, ή άμα γίνεις εσύ ο εργολάβος θα έρθω να στο πώ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Koίταξε , πέρα από το οικονομικό μέρος που αναλύθηκε οπότε είναι στην κρίση σου , δώσε βάση στις συνέπειες της υπογραφής μιας επίβλεψης για να συγκρίνεις αμοιβή με αναλαμβανόμενες ευθύνες.

 

Αυτός που υπογράφει μια επίβλεψη είναι ο κατά τον νόμο κύριος υπεύθυνος για την πιστή εφαρμογή της εγκεκριμένης μελέτης και την ορθή εκτέλεση των εργασιών με βάση "τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης".

 

Αλλωστε μην ξεχνάς ότι μετά την αποπεράτωση του έργου , για την τελική ρευματοδότηση θα χορηγήσεις ως επιβλέπων υπεύθυνη δήλωση που θα πιστοποιείς τα παραπάνω περί πλήρους και ορθής εφαρμογής των εγκεκριμένων μελετών και των σχετικών διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

Dada πρέπει να πω οτι διακρίνω μια επιθετικότητα απεναντί μου στο μήνυμα σου …………….. και να μην εκτοξεύεις άσκοπες κατηγορίες.

 

Όσον αφορά στο πρώτο μου post, στο οποίο πραγματικά μιλάω όπως θα μιλούσα σε κάθε νέο συνάδελφο, εάν πρόσεξες, σου λέω και τι γνωρίζω για τα ποσοστά και για τη φορολόγηση. Οπότε ουσιαστικά σε ενημερώνω για τις επιλογές σου, σου λέω τη γνώμη μου για το σύστημα και αφήνω την επιλογή σε εσένα.

Δεν υπάρχει καμία προσωπική επίθεση και ούτε ένα σημείο που να κατηγορώ εσένα προσωπικά. Κατηγορώ αυτό το σύστημα το οποίο εσύ υπερασπίζεσαι. Απλά ήθελα να ξέρεις πως έχουν τα πράγματα. Εάν ήδη τα γνωρίζεις και τα αποδέχεσαι, φυσικά και έχεις το δικαίωμα της γνώμης και μπορείς να πράξεις ανάλογα.

Όσον αφορά στο δεύτερο, μπορεί να υπάρχει μια δόση επιθετικότητας, αλλά βγήκα από τα ρούχα μου όταν όλοι έσπευσαν να σου δώσουν οδηγίες και κάνεις δε βρέθηκε να πει ότι αυτή δεν είναι και η καλύτερη πρακτική. Οπότε η οποία επίθεση δεν είναι προς εσένα αλλά προς όλους μας!

 

Αυτό περί κεφαλάκι δεν το κατάλαβα καλά, είμαι 29 χρονών, έχω τελειώσει δύο πανεπ. εσωτερικού μαζί με το ΕΜΠ και έχω αρκετά ακόμα προσόντα που δεν νομίζω οτι πρέπει να τα αναλύσω εδώ γιατί θα με περάσεις και για ψώνιο. Εργάζομαι σε 3 διαφορετικές εταιρίες και σε μια απο αυτές σε πάρα πολύ καλή θέση, η επίβλεψη ήταν κάτι plus. Νομίζω οτι είμαι πολύ δραστήριος και απο οτι βλέπω απο όσα έχω πετύχει σε αυτήν την ηλικία μάλλον το =κεφαλάκι= δεν κολλάει και πραγματικά με έθηξες. Να σημειώσω ακόμα ότι δουλεύω 4 χρόνια τώρα σαν μηχανολόγος οπότε το νέος δεν ήταν γενικό αλλά προοριζόταν για το συγκεκριμένο κομμάτι.

 

Το κεφαλάκι αναφερόταν στο νεαρό τις ηλικίας σου και στη συνήχηση σου και δεν ήταν ειρωνεία. Όταν έχεις βασικές απορίες για το πως βγαίνουν οι αμοιβές, τι ευθύνες έχει η ανάληψη της επίβλεψης, απευθύνεσαι σε ένα φόρουμ μηχανικών για να βρεις απαντήσεις και αυτοχαρακτηρίζεσαι νέος και άπειρος, φανταστικά ότι δεν έχεις καμία εμπειρία και κανέναν κοντινό σου να σου πει κάποια στοιχειώδη πράγματα. Όταν αναρωτιέσαι εάν θα πρέπει να δεις το φάκελο της πολεοδομίας και τι αυτός περιέχει; Τι περιμένεις να καταλάβουμε; Ότι είσαι τελείως άπειρος σε αυτά τα θέματα και ανυποψίαστος για τις ευθύνες που αναλαμβάνεις. Και όταν στο επισημαίνει ο howard_roark συνεχίζεις να αναρωτιέσαι γιατί αναλαμβάνεις ευθύνες. Στο σημείο που φτάνεις να λες ουσιαστικά πως βάζοντας κάπου την υπογραφή σου δεν καταλαβαίνεις γιατί αναλαμβάνεις ευθύνες, ε ναι και γω συνχιζομαι!!!

 

Με αυτά που συμβαίνουν σήμερα το =έκατσε= σημαίνει οτι μετά απο τρελό ψάξημο κατάφερα να μπώ και εγώ σιγά σιγά στο κομμάτι των μελετών - επιβλέψεων το οποίο είναι απλά μια ιστορία απλά για να πληρώνονται οι μηχανικοί ανούσιο και εντελώς άσκοπο όπως έχει εξεληχτεί σήμερα στην Ελλάδα (όσον αφορά τις μηχανολογικές μελέτες πολεοδομίας, δεν ξέρω αν οι πολιτικοί ή οι αρχιτέκτονες κάνουν κάτι διαφορετικό). Θα διαφωνήσεις σίγουρα αλλά έχω αρκετούς συναδέλφους που δουλεύουν σε τεχνικά γραφεία μελετών και αυτοί μου τα λένε δεν μου ήρθε αυτό απο μόνο του και θα γίνω ποιο συγκεκριμένος. Οι μελέτες των Η/Μ πολεοδομίας η λεγόμενες (γιατί έχουν και όνομα!!) απλά τις κοιτάει ο πολεοδόμος και μετά τις βάζει σε ένα ράφι μέχρι να πιάσουν μούχλα, διότι μετά γίνονται άλλες (εφαρμογής) που αλλάζουν εντελώς γιατί καλύπτονται ημιυπ. κτλ οπότε πρέπει να ξαναλλάξουν που ενδεχομένος θα τις κάνει άλλος μηχανικός ή θα τα ξαναπάρει ο ίδιος, οπότε ποιο το νόημα???? Μιλάμε για μια βιομηχανία απάτης.

 

Βλέπω πως το σύστημα το ξέρεις και το αποδέχεσαι, οπότε ας δεχθούμε ότι έχουμε διαφορετική άποψη για τα πράγματα....

 

 

Βλέποντας και τα επόμενα post σου, είναι εμφανές ότι γνωρίζεις πολύ καλά τι συμβαίνει, πως συμβαίνει και με ποιους όρους. Κάνε την επιλογή σου. Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω αναλυτικά και σε όλα τα υπόλοιπα που ήδη είπες γιατί είναι εμφανές ότι οι απόψεις μας διαφέρουν και ήδη τις έχουμε διατυπώσει και οι δυο με σαφήνεια νομίζω.

 

Όσο για το πως κάνω εγώ τη δουλειά μου, άσε να το ξέρω εγώ.... Όσο καλύτερα μπορώ δουλεύοντας στο κόσμο που τόσο κάλα περιέγραψες και υπερασπίστηκες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάγια τακτική να μην φανερώνω όλα τα χαρτιά μου από την αρχή, επίσης λόγω του Forum και των συναδέλφων που ασχολούνται με αυτό νεαρής ηλικίας είπα ο λόγος μου να είναι πιο άμεσως και όχι τόσο επίσημος.

 

Έχεις δίκιο που νόμησες ότι νόμησες ενδεχομένος το ίδιο θα έκανα και εγώ αλλά δεν θα απαντούσα σε αυτόν τον τόνο. Εν πάση περιπτώση δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Εγώ δεν υπερασπίζομαι κανένα σύστημα προσπαθώ μόνο να καλυτερεύσω τη ζωή την δικιά μου και των γύρω μου όσο μπορώ καλύτερα. Είμαι άτομο ευαισθητοποιημένο και πραγματικά προσπαθούσα και εγώ μια περίοδο να αλλάξω κάποια πράγματα αλλά την πάτησα πολύ άσχημα γιατι ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια Είναι πιο εύκολα να ονομάσεις την αλήθεια ψέμα παρά να κοπιάσεις και όταν αυτό το κάνουν οι περισσότεροι τότε οι αλήθεια αλλάζει γιατί είναι κάτι σχετικό.

 

Να σου πω την δικιά μου αλήθεια κουράστικα, βαρέθηκα όλη τη σαπίλα, το ψέμα, την υποκρισία και τους δήθεν μηχανικούς, τις δήθεν μελέτες, τις ρεμούλες και είπα να κοιτάξω λίγο το εαυτό μου ή να πάω σε κάνα μοναστήρι, δε σου κρύβω ότι κόντεψα να συχαθώ το επάγγελμα του μηχανικού όπως ασκείται στην Ελλάδα.

 

Αλλά το θέμα είναι τι μπορείς να διορθώσεις όταν δεν έχεις δύναμη αλλά απο την άλλη έχεις υποχρεώσεις? Μόνο όταν βρεθείς στη κατάλληλη θέση μπορείς να κάνεις την αλλάγη.

 

Πραγματικά σου μιλάω μακάρι να μου έδιναν όλη την αμοιβή και θα ήμουν όλη την μέρα εκεί πάνω απο τις εργασίες. Όπως βλέπεις δεν εξαρτώνται όλα απο εμάς

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν δεν θα κάνεις τίποτα αλλά θα είσαι εσαεί ο νομικά υπεύθυνος για την σωστή εφαρμογή της μελέτης

 

Το εσαεί παίζει. Προσφάτως έμαθα ότι κάποιος νόμος άλλαξε (κάπου στην Τεχνική Νομοθεσία του μεταπτυχιακού μας το ανέφερε η καθηγήτρια) και εφεξής φέρει ευθύνη και ο μελετητής (τώρα, για 5 ή 7 χρόνια από την περάτωση του έργου είχε πει αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς). Κάτι είναι και αυτό ... (απλά προς ενημέρωσην).

 

Υ.Γ. όσο για το επάγγελμα του μηχανολόγου, επειδή έτυχε να δω πως περίπου κινούνται τα πράγματα στο εξωτερικό (δεν είμαι μηχ-μηχ βέβαια, απλά έτυχε), έχεις απόλυτο δίκιο, ούτε στο 20% δεν εκμεταλλεύεστε τις πραγματικές δυνατότητες και διαστάσεις που σας δίνει η ειδικότητά σας.

Link to comment
Share on other sites

..και εφεξής φέρει ευθύνη και ο μελετητής ..

 

:?::???::

 

Δηλαδή , πως φέρει ο μελετητής ευθύνη για την ορθή εφαρμογή της μελέτης του από την επίβλεψη ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θέλω να σταθώ όχι στο οικονομικό θέμα, αλλά στο θέμα της υπογραφής. Αν και νέος κι εγώ (πραγματικά νέος, πλάκα κάνω!), δε συνηθίζω να αναλαμβάνω δουλειές επίβλεψης που δεν έχουν περάσει από τα χέρια μου, είτε ως μελετητής μηχανικός, είτε ελέγχοντάς τες προσεκτικά...Η υπογραφή μας πηγαίνει ταμείο, αλλά όλα τα υπόλοιπα μας κάνουν μηχανικούς!

Και για να πω και τη γνώμη μου, το forum δεν αποτελεί μέρος αντιπαραθέσεων σε τέτοιο έντονο ύφος. Όμως, φίλε redbayron2006, ο τρόπος που πλάσαρες το θέμα ήταν λίγο κάπως..και ιδιαίτερα ο τρόπος με τον οποίο το συνέχισες λέγοντας για τα πτυχία σου κλπ είναι λίγο αδόκιμος...αν είναι να ανοίξουμε ένα forum να γράφουμε ο καθένας τα προσόντα του και την προϋπηρεσία του και να το κάνουμε και site εύρεσης εργασίας!

Ο καθένας δουλεύει όπως επιθυμεί και έχει όποιους στόχους επιθυμεί...

Το σάπιο σύστημα δεν μπορούμε να το αλλάξουμε από έξω, όμως μέσα σε αυτό παλεύοντας καθημερινά ο καθένας στο μικρό ποσοστό που του αναλογεί, μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά (έστω και μικρή) που θα κάνει τη συνείδησή μας πιο ήσυχη, έστω και αν τα 30000 ευρώ δεν τα κάνουμε 33000..

Και για να εξηγούμαι, δεν έχω καμία διάθεση να αντιδικήσω!Απλά λέω τη γνώμη μου...ελπίζω με τρόπο που να μη θίγει..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

:?::???::

 

Δηλαδή , πως φέρει ο μελετητής ευθύνη για την ορθή εφαρμογή της μελέτης του από την επίβλεψη ?

 

Και ποιος σου λέει ότι δεν θα αρχίσει μία δικαστική διαμάχη όπου ο ένας θα πετάει το μπαλάκι στον άλλο και θα λέει : αα, δεν είχες αποσαφηνίσει αυτό το σημείο εδώ ή υπήρχαν πολλές ελλείψεις στο τάδε σημείο κλπ κλπ. Αν έχεις δουλέψει σε Δημ. Έργα θα γνωρίζεις πολύ καλά ότι μία μελέτη ΔΕΝ είναι ποτέ πλήρης, ακριβώς επειδή υπάρχουν τα απρόβλεπτα. Ως εκ τούτου, είναι μια ρευστή κατάσταση και προκειμένου να καλύψεις τα οποιαδήποτε κενά/αλλαγές-και-ο,τι-άλλο-θες, πρέπει να είσαι με ένα τηλέφωνο στο χέρι και να απαιτείς συνεχή ενημέρωση από πλευράς εργοταξίου (αφού θα ασχολείσαι και με καμμια δυο τρεις άλλες δουλίτσες και δεν θα 'χεις τη δυνατότητα να περνάς ΚΑΘΕ μέρα βόλτα απ' το εργοτάξιο), πράγμα που όπως καταλαβαίνεις ΔΕΝ παίζει στο Ελλάντα (δεν έχω ασχοληθεί με ιδιωτικά, οπότε δεν ξέρω και τι καθεστώς επικρατεί εκεί).

Link to comment
Share on other sites

στα ιδιωτικά έργα το καθεστώς είναι διαφορετικό απο ότι στα δημόσια. απο τη στιγμή που εγκρίνεται μία μελέτη απο την πολεοδομία, η ευθύνη του επιβλέποντος είναι στο να εφαρμοστεί σωστά. μικρές αποκλίσεις μπορεί να υπάρχουν, αλλά για ένα σοβαρό θέμα που θα φτάσει μέχρι τα δικαστήρια, ο επιβλέπων δέ νομίζω να μπορεί να καταλογίσει ευθύνες στον μελετητή.

Link to comment
Share on other sites

στα ιδιωτικά έργα το καθεστώς είναι διαφορετικό απο ότι στα δημόσια. απο τη στιγμή που εγκρίνεται μία μελέτη απο την πολεοδομία, η ευθύνη του επιβλέποντος είναι στο να εφαρμοστεί σωστά. μικρές αποκλίσεις μπορεί να υπάρχουν, αλλά για ένα σοβαρό θέμα που θα φτάσει μέχρι τα δικαστήρια, ο επιβλέπων δέ νομίζω να μπορεί να καταλογίσει ευθύνες στον μελετητή.

 

Ναι, εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.