Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο ΠΑΟ - Ανάπλαση & Βωβός


zavi@tee.gr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Ποτέ δεν αμφισβήτησα το δικαίωμα στην προσπάθεια καθ' ενός από μας να καταφέρει ό,τι το καλύτερο στην ζωή του και εκείνης των δικών του. Το αντίθετο μάλιστα!

Αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησα αυτό το θέμα, με την κατ' ευθείαν αντιπαράθεση με το υπουργείο.

 

Η μέχρι τώρα ιστορία έχει δείξει πως όλοι κάνουμε πως δεν βλέπουμε τι συμβαίνει γύρω μας και κουνάμε με συμπάθεια το κεφάλι όταν σκάσει μία υπόθεση σαν τις πρόσφατες, στα μούτρα κάποιου άλλου. Ευχαριστούμε το Θεό που δεν έσκασε σε μας, αλλά παρ' όλα αυτά τον αφήνουμε μόνο να τα βγάλει πέρα και συνεχίζουμε τη ζωούλα μας.

 

Επειδή όμως η πολεοδομική πραγματικότητα είναι αυτή που είναι... είναι σχεδόν σίγουρο πως αργά ή γρήγορα θα βρεθούμε και εμείς οι ίδιοι σε παρόμοια θέση ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ.

 

Η 1828/08 του ΣτΕ ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι για μένα. Εδώ τραβάω εγώ τη δική μου γραμμή και λέω ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ!

Και εδώ θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι. Η δική μου περίπτωση έχει ήδη δρομολογηθεί και κάποια στιγμή θα βγουν τα αποτελέσματά της. Η όλη μου προσπάθεια στο φόρουμ δεν αποσκοπεί σε δική μου ωφέλεια.

 

Με δεδομένη όμως την αδικία που γίνεται σε μένα και αναλογιζόμενος τις συνέπειες που έχει στις ζωές τόσων και τόσων ανθρώπων της επαρχίας, ξεκίνησα την προσπάθεια προσφέροντας, αν θέλετε, το know how της εμπειρίας, των γνώσεων και του χώρου στον οποίο δραστηριοποιούμαι τα τελευταία 25 χρόνια. Προσπάθησα να εξηγήσω πως η Νομιμότητα δεν αναλίσκεται στις αποφάσεις των εθνικών ένδικων μέσων, ούτε στις επιλογές των Δημοσίων λειτουργών και των πολιτικών τους προϊσταμένων. Πως και οι Έλληνες πολίτες έχουν το δικαίωμα να προχωρήσουν την υπόθεσή τους σε ανώτερο επίπεδο, εκτός Ελλάδας και να δικαιωθούν.

Παρότι η Ελλάδα είναι μέλος της Ε.Ε. από το 1981 και από τα ιδρυτικά μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης, ελάχιστα γνωρίζουν οι Έλληνες πολίτες για τα δικαιώματα τους που απορρέουν από αυτό και ακόμα λιγότερο πιστεύουν πως οι θεσμοί λειτουργούν. Λόγο αυτής της άγνοιας λοιπόν άγονται και φέρονται από τα κάθε είδους κομματικά λαμόγια, με ένα ατελείωτο τάξιμο, μία παζαριτζίδικη αντίληψη και ένα ραγιαδισμό χωρίς τέλος.

 

Επειδή μου είναι αδύνατον να γνωρίζω τις περιπτώσεις που προκύπτουν ανά την επικράτεια σχετικά με θέματα αρμοδιότητας ΥΠΕΧΩΔΕ, απευθύνθηκα σε σας, που βρίσκεστε ακόμα στην Ελλάδα και καλείστε να τις αντιμετωπίσετε προς όφελος των πελατών σας.

(...Αν ακούγατε τι έλεγε ο Δ/τής ΧΩΠΟΠΕ της Περ. Πελοποννήσου σε φίλο και αστέρι τοπογράφο σε σχετική υπόθεση θα τραβάγατε τα μαλλιά σας. Επειδή όμως και εκείνος δεν μπορούσε να αντιδράσει απέναντι στην Αρχή το "λούστηκε" και έκατσε στ' αυγά του)

 

Δεν είναι λοιπόν καιρός να σταματήσει αυτή η προσβλητική κατάσταση απέναντι στο καθένα μας και να προσπαθεί ο κάθε ένας από μας να τα βάλει μόνος του με το Τέρας?

 

 

 

***********************

 

Έχω όμως και νεώτερα για την υπόθεση Βωβού. Εκείνο που μπορώ να πω (με την σύμφωνη γνώμη των συναδέλφων που ασχολούνται με το θέμα) είναι πως οι Νομικοί εκπρόσωποι του επιχειρηματία βολιδοσκοπούν (σε προσωπικό επίπεδο προς το παρόν) τη Νομική υπηρεσία κοινοτικού Οργάνου και ετοιμάζουν αντεπίθεση σε όλο το μέτωπο.

 

*************************

 

Επίσης, (θα τους χαριστούν για λίγο λόγο ευρωεκλογών) ετοιμάζεται και άλλη καμπάνα για θέματα αρμοδιότητας του σχετικού υπουργείου. Αναμείνατε νεώτερα.

Πρόστιμα, πρόστιμα, πρόστιμα... και απορροφητικότητα κονδυλίων ...δίπλα από το μηδέν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βλέπω και κρίνω.

 

Αντιλαμβάνομαι και πράττω.

 

Και καταλήγω:

 

Νόμος είναι το δίκιο μου.

 

 

Τα παραπάνω γιατί να ισχύουν μόνο για κάποιους ?

 

Μάλλον το έχω αναφέρει ξανά......

 

Πρώην μεγαλοεργολάβος, νυν εργολάβος κουρασμένος και μπουχτισμένος μου λέει κάποτε όταν του απαντώ"μα αυτό είναι παράνομο"

 

"Τι εστί παράνομο παιδί μου σε αυτή τη χώρα ?. Δεν το αναγνωρίζω !!!"

 

Να σαι καλά κε Φώτη.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς λέω και εγώ, μέχρι πότε θα συνεχίζεται αυτή η προσβλητική κατάσταση?

 

Πριν φύγω για το εξωτερικό εργαζόμουν για μία αρκετά μεγάλη και σοβαρή εταιρεία έτοιμου σκυροδέματος (με ένα στόλο τότε 70 μπετονιέρων και 8 αντλίες) και μία από τις δύο στον τομέα των υπεργολαβιών Δ. Έργων.

 

Να μην αναφερθώ στον τρόπο που παίρναμε τις δουλειές, τις διπλοχρεώσεις Μ3, τα πακέτα εκεί που έπρεπε... είναι λίγο πολύ γνωστά. Όσο όμως και να είναι γνωστά και άντε "αποδεκτά", μέχρι ενός σημείου, ειδικά όταν πρόκειται για δημόσια έργα... δεν μπορεί να συμβαίνουν σε απλούς ανθρώπους που επενδύουν τους κόπους μιας ζωής για να χτίσουν ένα σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω το Ελλαδιστάν είναι καλό για τα Βαλκάνια...για Ευρώπη θέλει πολλά χρόνια ακόμα...(απορώ πως μας δέχτηκαν, επίσης ακούω ότι ψάχνουν αφορμές να μας πετάξουν έξω και επειδή δεν γίνεται αυτό μας έχουν ρημάξει με τα πρόστιμα που πολύ κάνουν, το έχουν κάνει καφενείο)

Δεν υπάρχει κράτος, δεν λειτουργεί τίποτα. Εγώ λέω ότι οι 300 πρέπει να επιστρέψουν αυτά που έχουν πάρει γιατί έχουν αποτύχει παταγωδώς.

Επίσης καιρός να αρχίσουν να μπαίνουν στην φυλακή (δεν θα τους χωρέσει όλους το ξέρω) προς παραδειγματισμό των υπολοίπων που θέλουν να αναλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω κραταω δυο προτασεις απο τελειως διαφορετικου χρωματος πολιτικες παραταξεις:

 

ο καρατζαφερης ειπε να κοψουν στο μισο την βουλευτικη αποζημιωση για μερικα χρονια. και ο παπανδρεου ειπε να κατασχεται ο,τι περιουσιακο στοιχειο δεν δηλωνεται στο ποθεν εσχες απο πολιτικους.

 

εσεις τι λετε, θα τα ψηφισει κανενας βουλευτης τα παραπανω? σιγα το δυσκολο ερωτημα ε?

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα λες είναι Pappos.

 

Αρχίστε να μετράτε πόσο μας κοστίζει Για παράδειγμα:

 

Είμαστε από τους πρώτους σε καταδίκες από τα ευρωπαϊκά δικαστήρια για μη έγκαιρη ενσωμάτωση των κοινοτικών οδηγιών στην εθνική μας νομοθεσία. Πρέπει πρώτα να καταδικαστούμε και να καταβάλλουμε χρηματικά πρόστιμα μέχρι τελικά να εναρμονίσουμε τη νομοθεσία μας. Κατόπιν να καταδικαζόμαστε διαρκώς για την ίδια υπόθεση, για μη εφαρμογή της νομοθεσίας από τη Δημόσια Διοίκηση.

Το περιβάλλον έχει την πρωτιά. Με τα χρήματα που κατεβάλλαμε σε πρόστιμα για τον Κουρουπιτό θα μπορούσαν να είχαν κατασκευαστεί μερικές μονάδες ανακύκλωσης μεσαίου μεγέθους.

...

 

Από το 2007 που άρχισε να ισχύει το ΕΣΠΑ μέχρι σήμερα, η χώρα μας έχει απορροφήσει μόνο κάτι ψίχουλα για το αρχικό επικοινωνιακό κομμάτι. Για να δείξουμε δηλαδή στους ιθαγενείς "πόσο μάγκες είμαστε" και πόσα μπορούμε να διεκδικήσουμε...

Για την ίδια περίοδο τα χρηματικά πρόστιμα που έχουμε καταβάλλει είναι πολλαπλάσια σε σχέση με τα ψίχουλα που έχουμε ήδη πάρει και η απορροφητικότητα σε κονδύλια από εγκεκριμένους πόρους σχεδόν μηδενική.

Απλά επαναλαμβάνεται το ίδιο μοτίβο με τα προηγούμενα "πακέτα".

Ας μη συζητάμε λοιπόν πως δεν υπάρχουν χρήματα για το χωροταξικό, γιατί είναι τουλάχιστον αστείο (πολύ ευγενικά..).

 

Γνωρίζετε γιατί δεν μπορούμε να πάρουμε τα χρήματα? Απλά, γιατί δεν καταθέτουμε σωστές και αξιόπιστες μελέτες!!! Μάλιστα!!!

Να μην αναφερθώ σε γραφικά περιστατικά πριν 20-25 χρόνια όπου Δημαρχαίοι και Νομαρχαίοι έρχονταν με ένα παλιόχαρτο - και καλά μελέτη - και έλεγαν στους συναδέλφους "αν μου το εγκρίνεις και 10% για σένα..." Υπάρχουν βέβαια και τα παραδείγματα προς μίμηση όπως εκείνου του δήμαρχου από ορεινό χωριό της Κρήτης με απορροφητικότητα πάνω του 80% που άλλαξε τη μορφή του Δήμου του, μέσα σε λίγα χρόνια.

 

Η Ελλάδα διαθέτει αναλογικά τους περισσότερους ανεξάρτητους μελετητές ανά ποσοστό πληθυσμού στην ΕΕ (EUROSTAT = Στατιστική υπηρεσία της ΕΕ), που βρίσκεται λοιπόν η δικαιολογία για τα χάλια μας? Μάλλον επειδή δεν κάνουμε τίποτα για να αλλάξουμε την κατάσταση.

Έγινε κράτος με υποδομές η Πορτογαλία μέσα σε 10 χρόνια και μας ξεπέρασε. Σήμερα κοιτάχτε τους ρυθμούς ανάπτυξης που παρουσιάζει η Αλβανία και μάλιστα σε περίοδο παγκόσμιας οικονομικής κρίσης. Δείτε τις βαλκανικές χώρες νέα μέλη της ΕΕ και την πρόοδό τους στις διαρθρωτικές αλλαγές και τα ξανασυζητάμε. Σε λίγα χρόνια θα ονειρεύεστε να φτάνετε τις αμοιβές των Βουλγάρων συναδέλφων σας και πολλοί θα είναι πρόθυμοι να εργαστούν στη Βουλγαρία ή τη Ρουμανία

 

Αυτά, για να μη παραμυθιαζόμαστε και μεταξύ μας

Link to comment
Share on other sites

Να μην αναφερθώ σε γραφικά περιστατικά πριν 20-25 χρόνια όπου Δημαρχαίοι και Νομαρχαίοι έρχονταν με ένα παλιόχαρτο - και καλά μελέτη - και έλεγαν στους συναδέλφους "αν μου το εγκρίνεις και 10% για σένα..."

το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ γίνεται ακόμη αλλά λιγο διαφορετικά,

σπάνε οι μελετες/εργολαβίες και πάνε απ'ευθείας ανάθεση, σιγά την αλλαγή δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Όχι αγαπητέ rigid_joint.

 

Αναφέρομαι σε περιστατικά που συνέβησαν με δημαρχαίους και νομαρχαίους προς υπαλλήλους της τότε Ε.Ο.Κ. (σημερινής ΕΕ), που πίστευαν το γνωμικό "όλοι τα παίρνουν, μωρεεε" και πήγαιναν να κάνουν τα ίδια και σε κοινοτικές υπηρεσίες.

 

Συγκεκριμένα κάποιος που την είχε δει πολύ καπάτσος παραδόθηκε στις Βελγικές Αρχές (από τον Δανό συνάδελφο που προσπάθησε να δωροδοκήσει) για τα περαιτέρω... και για να γλιτώσει τη ψειρού και με παρέμβαση της Ελληνικής πλευράς, υπέγραψε δήλωση πως δεν θα ξαναπατήσει το ποδάρι του στο Βέλγιο και του απαγορεύτηκε η πρόσβαση σε κάθε κοινοτικό Όργανο, εκτός του Δικαστηρίου, για την υπόλοιπη μίζερη ζωούλα του, γιατί θα συλληφθεί αμέσως. Φανταστείτε την ξεφτίλα!!!

Έκτοτε, οτιδήποτε ερχόταν από τον Νομό του απορριπτόταν φυσικά χωρίς περαιτέρω διαδικασίες (ποιος την πλήρωσε άραγε?)

 

Μετά από αυτή τη κραυγαλέα περίπτωση οι κατσικο-δημαρχαίοι και νομαρχαίοι μείωσαν δραστικά τις αιτήσεις προς ένταξη σε αναπτυξιακά προγράμματα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. "Ποιος να κάνει τώρα μελέτες, όπως τις θέλουν αυτοί?.." ήταν η απάντηση που μου έδωσε γνωστός μου δήμαρχος Καποδιστριακού Δήμου πριν από 5-6 χρόνια, όταν του είπα πως μπορεί να πάρει μέχρι το 75% (σε δωρεάν ζεστό χρήμα) της δαπάνης αντικατάστασης του δικτύου ύδρευσης που είναι κατασκευασμένο από αμιαντο-σωλήνες.

Ε! ο κόσμος ακόμα πίνει νερό από το ίδιο δίκτυο στο δήμο του. Μία στατιστική στα κρούσματα καρκίνου του στομάχου και των εντέρων στην περιοχή του θα είχε ενδιαφέρον...

 

Τα πράγματα λοιπόν δεν ισχύουν όπως τα γνωρίζουμε στην Ελλάδα αγαπητέ rigid_joint, ευτυχώς! Απλά, είναι το θέμα νοοτροπίας που πρέπει να αλλάξουμε πρώτα αν θέλουμε να αλλάξουμε την κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

δηαλδή μου λες, ειδαν ότι δεν περνάει και το γυρισαν εκει που περνάει.

 

Πάντως στις μελέτες/εργολαβίες των δήμων (κυρίως των μικρών) ισχύει αυτό που λέω εγώ

 

(μπορεί να'μαι οff topic τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ rigid_joint δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το

 

"δηαλδή μου λες, ειδαν ότι δεν περνάει και το γυρισαν εκει που περνάει."

 

Όπως και να 'χει εξήγησα πως έχουν τα πράγματα εκεί που λαμβάνονται οι σοβαρές και τελικές αποφάσεις και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... οι υπόλοιποι ας μείνουν με εκείνα που ξέρουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.