Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη Γήρατος 950€ (για 40 χρόνια εισφορών) !!!


Recommended Posts

αφού είμαστε αδιάφοροι και ανοργάνωτοι, τι περιμένεις;

Προσωπικά, το θεωρώ τεράστιο κατόρθωμα που οι συνάδελφοι του ΜΗΝ κατάφεραν να φτάσει η υπόθεση για την Ειδική Προσαύξηση στο ΣτΕ.

Αλλά δεν πρέπει να σταματήσουμε εδώ, όλες οι ανισότητες και αδικίες θα πρέπει να αντιμετωπισθούν με τον ίδιο τρόπο. Προσφυγές στην Δικαιοσύνη, να είμαστε οργανωμένοι και αλληλέγγυοι.  

Να ανακοινώνουμε εδώ σε αυτό το φόρουμ ότι συμβαίνει και ότι εξελίξεις έχουμε για τα συνταξιοδοτικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι μπορείτε να γραφτείτε στο ΜΗΝ εδώ, και το ότι είναι σημαντικό να κάνετε προσφυγή εντός τριών μηνών από την απονομή της κύριας σύνταξης ή αν έχει παρέλθει αυτή η προθεσμία να προχωρήσετε σε αγωγή πριν την απόφαση του ΣΤΕ, η οποία κατά την άποψη των δικηγόρων μας αναμένεται μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2024. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/9/2023 at 8:08 ΜΜ, cacau said:

Θυμίζω ότι μπορείτε να γραφτείτε στο ΜΗΝ εδώ, και το ότι είναι σημαντικό να κάνετε προσφυγή εντός τριών μηνών από την απονομή της κύριας σύνταξης ή αν έχει παρέλθει αυτή η προθεσμία να προχωρήσετε σε αγωγή πριν την απόφαση του ΣΤΕ, η οποία κατά την άποψη των δικηγόρων μας αναμένεται μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2024. 

Μετά απο επικοινωνία με τους νομικούς του ΜΗΝ (4/9/2023) το κόστος της προσφυγής είναι 1200 € γιά την πρωτοβάθμια εξέταση μόνο, άρα καταλήγουμε στην ομαδική αγωγή. Τώρα μου είπαν ότι Η άσκηση της εν λόγω αγωγής (4ης) θα λάβει χώρα εφόσον συγκεντρωθούν 15-20 άτομα ενώ τώρα έχουν βρεθεί κάτω από 5. Αυτό με ανησυχεί λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/18/2023 at 8:08 PM, cacau said:

Θυμίζω ότι μπορείτε να γραφτείτε στο ΜΗΝ εδώ, και το ότι είναι σημαντικό να κάνετε προσφυγή εντός τριών μηνών από την απονομή της κύριας σύνταξης ή αν έχει παρέλθει αυτή η προθεσμία να προχωρήσετε σε αγωγή πριν την απόφαση του ΣΤΕ, η οποία κατά την άποψη των δικηγόρων μας αναμένεται μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2024. 

@NIANDR

συνήθως πόσο χρόνο χρειάζεται να γίνει η απονομή από την ημέρα που θα υποβάλουμε Αίτηση Συνταξιοδότησης;

γιατί δεν μπορούν 5 άτομα να κάνουν ομαδική προσφυγή; Είναι Δικαστικός περιορισμός ή δεν αναλαμβάνουν οι Δικηγόροι; Αφού αναλαμβάνουν για ένα άτομο με 1200 ευρώ γιατί δεν μπορούν να αναλάβουν για 5 σε πιο οικονομική τιμή;

 

κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί κάποιος να κάνει αγωγή (νομίζω, όχι προσφυγή) εντός 5 ετών. Δεν ξέρω αν ισχύει για την περίπτωση μας. 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλα αίτηση τέλος του 2018 και πήρα προσωρινή τέλος του 2019. Οριστική μετά από άλλον ένα χρόνο. Τώρα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, αλλά δεν υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες προθεσμίες. Προσφυγή εντός τριών μηνών από την απονομή οριστικής, μετά αγωγή.

Για τα υπόλοιπα, πρέπει να απευθυνθείτε στο Δικηγορικό γραφείο, είναι καθαρά δικό τους θέμα.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2023 at 6:04 PM, NIANDR said:

Μετά απο επικοινωνία με τους νομικούς του ΜΗΝ (4/9/2023) το κόστος της προσφυγής είναι 1200 € γιά την πρωτοβάθμια εξέταση μόνο, άρα καταλήγουμε στην ομαδική αγωγή. Τώρα μου είπαν ότι Η άσκηση της εν λόγω αγωγής (4ης) θα λάβει χώρα εφόσον συγκεντρωθούν 15-20 άτομα ενώ τώρα έχουν βρεθεί κάτω από 5. Αυτό με ανησυχεί λίγο. 

 
 
 

Η συγκέντρωση αρκετών συναδέλφων είναι δικό μας θέμα, πολλοί συνάδελφοι δεν γνωρίζουν καν ότι υπάρχει δυνατότητα προσφυγής/αγωγής ή/και απλά αδιαφορούν. Επίσης δεν γνωρίζουν την ύπαρξη του ΜΗΝ και τις προσπάθειές μας, αφού τα ΜΜΕ όσες φορές απευθυνθήκαμε αδιαφορούν παντελώς. Η όποια γνωστοποίηση έχει γίνει είναι μέσω social media και forums όπως αυτό που μας φιλοξενεί. 

edit: Κάποιοι περιμένουν να τους καλύψει η θετική απόφαση του ΣΤΕ (εφόσον προκύψει), πράγμα το οποίο είναι κατά πάσα πιθανότητα άτοπο, αφού όλες ανεξαιρέτως οι τελευταίες αποφάσεις αφορούν ΜΟΝΟ όσους έχουν ασκήσει ένδικα μέσα...

Edited by cacau
Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση, επισυνάπτω σχετικά πρόσφατη απόφαση συνταξιοδότησης (4ος/2023).

Data : Ελ. επαγγ. από 1983

Ηλεκτρονική αίτηση 9ος/21, με εξαγορά και διακανονισμό οφειλών. Ποσό σύνταξης 1.073€

Τώρα περιμένω (από τον Ιούνιο) επικουρική και ΕΦΑΠΑΞ. Μπορεί κανείς να μου δώσει πληροφορίες για το τι ποσά περίπου να περιμένω και πότε; 

IMG_20231004_212100.jpg

IMG_20231004_212232.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@stathisK

αν δικαιωθούμε στην προσφυγή μας στο ΣτΕ για την Ειδική Προσαύξηση θα πάρουμε και κάποιο ποσό επιπλέον.

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο; Για τα πλασματικά πληρώσατε 5157,68 ευρώ για να εξαγοράσετε 3 έτη και 8 μήνες το οποίο αντιστοιχεί σε 117,22 ευρώ/μήνα.

Δεν θα μπορούσατε να επιλέξετε να πληρώσετε  κάποιο μεγαλύτερο ποσό ανά μήνα για να έχετε μεγαλύτερη σύνταξη;; 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, cacau said:

Η συγκέντρωση αρκετών συναδέλφων είναι δικό μας θέμα, πολλοί συνάδελφοι δεν γνωρίζουν καν ότι υπάρχει δυνατότητα προσφυγής/αγωγής ή/και απλά αδιαφορούν. Επίσης δεν γνωρίζουν την ύπαρξη του ΜΗΝ και τις προσπάθειές μας, αφού τα ΜΜΕ όσες φορές απευθυνθήκαμε αδιαφορούν παντελώς. Η όποια γνωστοποίηση έχει γίνει είναι μέσω social media και forums όπως αυτό που μας φιλοξενεί. 

edit: Κάποιοι περιμένουν να τους καλύψει η θετική απόφαση του ΣΤΕ (εφόσον προκύψει), πράγμα το οποίο είναι κατά πάσα πιθανότητα άτοπο, αφού όλες ανεξαιρέτως οι τελευταίες αποφάσεις αφορούν ΜΟΝΟ όσους έχουν ασκήσει ένδικα μέσα...

Συμφωνώ με την δημοσιοποίηση του θέματος, βλέπω υπάρχει στο φβ ίσως πρέπει να ενημερώσουμε και το ΤΕΕ το ΣΠΜΕ κλπ. Εγώ όμως είπα ότι η προσφυγή εντός 3 μηνών είναι απαγορευτική λύση άρα δεν το συζητάμε, η λύση είναι μόνο οι ομαδικές αγωγές. Όσον αφορά την θετική απόφαση αυτή θα αφορά τα αναδρομικά για όσους έχουν ασκήσει ένδικα μέσα αλλά θα είναι και προδεδικασμένο για όλους.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Tasos P said:

@NIANDR

συνήθως πόσο χρόνο χρειάζεται να γίνει η απονομή από την ημέρα που θα υποβάλουμε Αίτηση Συνταξιοδότησης;

γιατί δεν μπορούν 5 άτομα να κάνουν ομαδική προσφυγή; Είναι Δικαστικός περιορισμός ή δεν αναλαμβάνουν οι Δικηγόροι; Αφού αναλαμβάνουν για ένα άτομο με 1200 ευρώ γιατί δεν μπορούν να αναλάβουν για 5 σε πιο οικονομική τιμή;

 

κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί κάποιος να κάνει αγωγή (νομίζω, όχι προσφυγή) εντός 5 ετών. Δεν ξέρω αν ισχύει για την περίπτωση μας. 

Στην περίπτωσή μου υπέβαλλα 5/2022 και η απόφαση βγήκε σε 14 μήνες 7/2023 από τον 6/22 έπερνα 360,96 κάθε μήνα και τον 7/23 έγινε η εκκαθάριση. Το δικηγορικό γραφείο θέλει 15-20 άτομα με κοστος 100/άτομο για να κάνει την ομαδική αγωγή αυτά μου είπαν. Νομίζω ότι αξίζει το κόπο να το κάνουμε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.