Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη Γήρατος 950€ (για 40 χρόνια εισφορών) !!!


Recommended Posts

@NIANDR

 

Αγαπητέ συνάδελφε, σας ευχαριστώ για την απάντηση σας.

συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε οργανωμένοι και να ενημερώνουμε εδώ το φόρουμ για τις εξελίξεις.

Quote

Το δικηγορικό γραφείο θέλει 15-20 άτομα με κόστος 100/άτομο για να κάνει την ομαδική αγωγή αυτά μου είπαν. Νομίζω ότι αξίζει το κόπο να το κάνουμε.

δηλαδή σύνολο 2000 ευρώ θα είναι το κόστος για μία προσφυγή των 20 ατόμων,

αν τελικά συγκεντρωθούν 5 άτομα και δώσουν 400 ευρώ το καθ' ένα (σύνολο πάλι 2000 ευρώ) αυτό το δέχεται το Δικηγορικό γραφείο; 

Έχω την υποψία ότι για να έχουν συγκεντρωθεί μόνο 5 ενδιαφερόμενοι, ίσως κάποιοι συνάδελφοι να έχουν κάνει ατομικές προσφυγές  

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να σας ενημερώσω, χωρίς να είμαι δικηγόρος φυσικά και χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, αλλά με τα λίγα που έχω καταλάβει με την ενασχόλησή μου με το ΜΗΝ.

Η προσφυγή, που κοστίζει περισσότερο και έχει μικρό χρόνο για να γίνει, έχει το πλεονέκτημα ότι, αν κερδηθεί, αλλάζει το ποσό της σύνταξης ισόβια και αναδρομικά από την πρώτη μέρα συνταξιοδότησης.

Με την αγωγή, αν κερδηθεί, δεν αλλάζει η σύνταξη αλλά απλά παίρνεις ότι έχεις χάσει μέχρι την ημέρα της απόφασης. Η σύνταξη συνεχίζει ως έχει, απλά είσαι στην ευχέρεια της κυβέρνησης να σου αλλάξει την σύνταξη, αν θέλει.

Οι προσφυγές γίνονται ομαδικά (4-8 άτομα) ενώ οι αγωγές σε ομάδες των 15-20.

Μέχρι τώρα η πιλοτική δίκη στο ΣΤΕ αφορά περίπου 100 συναδέλφους (προσφυγές και αγωγές).

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, antloukidis said:

Θα προσπαθήσω να σας ενημερώσω, χωρίς να είμαι δικηγόρος φυσικά και χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, αλλά με τα λίγα που έχω καταλάβει με την ενασχόλησή μου με το ΜΗΝ.

Η προσφυγή, που κοστίζει περισσότερο και έχει μικρό χρόνο για να γίνει, έχει το πλεονέκτημα ότι, αν κερδηθεί, αλλάζει το ποσό της σύνταξης ισόβια και αναδρομικά από την πρώτη μέρα συνταξιοδότησης.

Με την αγωγή, αν κερδηθεί, δεν αλλάζει η σύνταξη αλλά απλά παίρνεις ότι έχεις χάσει μέχρι την ημέρα της απόφασης. Η σύνταξη συνεχίζει ως έχει, απλά είσαι στην ευχέρεια της κυβέρνησης να σου αλλάξει την σύνταξη, αν θέλει.

Οι προσφυγές γίνονται ομαδικά (4-8 άτομα) ενώ οι αγωγές σε ομάδες των 15-20.

Μέχρι τώρα η πιλοτική δίκη στο ΣΤΕ αφορά περίπου 100 συναδέλφους (προσφυγές και αγωγές).

Είστε σίγουρος για αυτό που λέτε, εγώ μίλησα με την κα Τέρπου από το δικηγορικό γραφείο και δεν κατάλαβα αυτό ας μας ενημερώσει ο σύλλογος τι γίνεται ακρβώς. Δηλαδή για εμάς που βγηκαμε τωρα δηλαδή 1,5 χρόνια μέχρι να βγεί η απόφαση 2, δηλαδή μιλάμε για 24*700=16800 αναδρομικά. Εσείς δηλαδή τι έχετε κάνει ένσταση - προσφυγή ή ομαδική αγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Έχω διευκρινίσει ότι δεν είμαι 100% σίγουρος καθώς δεν είμαι δικηγόρος και ούτε σκοπεύω να γίνω.

Συμμετέχω σε ομαδική προσφυγή.

Με την κα. Τέρπου μπορείτε να διευκρινίσετε έγκυρα την όποια απορία σας και αν θέλετε με διορθώνετε σε ότι έχω καταλάβει λάθος.

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@antloukidis

@NIANDR

 

Κύριοι Συνάδελφοι,

επειδή εσείς έχετε ήδη τις επαφές σας με τους Δικηγόρους που έχουν αναλάβει την υπόθεση μας αλλά και με πρόσωπα στον Σύλλογο ΜΗΝ, μήπως θα μπορούσατε να έρθετε σε επαφή με όποιον εσείς πιστεύετε ότι θα μπορούσε να μας διαφωτίσει σχετικά με το τι αφορά και τι ισχύ έχει η Προσφυγή και η Αγωγή αντίστοιχα;

Και αν είναι δυνατόν να μας ενημερώσετε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με αφορμή την συνδρομή μου σε υπολογισμό σύνταξης συγγενικού μου προσώπου, ανατρέχω στο παρόν θέμα.

Συγγνώμη αλλά τι περιμένατε να πάρετε με αυτά που πληρώνατε; 

Στον υπολογισμό της σύνταξης του συγγενικού μου προσώπου βγαίνει κύρια σύνταξη μεικτά 2300 γιατί ήταν καλοπληρωμένος ιδιωτικός υπάλληλος με 40 χρόνια ασφάλιση.

Εσείς τι πληρώνατε (ειδικά οι παλιοί ασφαλιμένοι) που περιμένετε συντάξεις 2Κ όπως κάποτε έδινε το ΤΣΜΕΔΕ;

Βέβαια αν έχω καταλάβει σωστά δεν μετράνε στους ασφαλισμένους του πρώην ΤΣΜΕΔΕ τις εισφορές της ειδικής προσαύξησης στον υπολογισμό του μ.ο. των συντάξιμων αποδοχών. Αν αυτό ισχύει προφανώς και είναι αδικία αλλά το τελικά αποτέλεσμα δεν θα είναι και πολύ διαφορετικό.

Και εδώ θα θυμηθούμε λίγο τις παλιές εισφορές ΤΣΜΕΔΕ

On 1/7/2022 at 10:52 AM, antloukidis said:

Η απόφαση συνταξιοδότησης κάθε συναδέλφου, αναφέρει το συνολικό ποσό από το 2002 και μετά, και βγάζει το μηνιαίο ΜΟ.

Τα προηγούμενα πάνε υπέρ πατρίδος..., απόρων κορασίδων κλπ κλπ.

Από το 2002 και μετά μετράει ο υπολογισμος του μ.ο. των συντάξιμων αποδοχών και τα προηγούμενα εννοείται οτι δεν πάνε στον βρόντο. Ίσα ίσα το παρον σύστημα συμφέρει τους παλιούς καθώς δεν υπολογι΄ζει τον μ.ο. των (τεκμαρτών) αποδοχών στην αρχή της καρριέρας τους όπου προφανώς και θα είχαν χαμηλότερες αποδοχές ή χαμηλότερες εισφορές αν μιλάμε για ΕΕ.

Edited by mecheng_
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, mecheng_ said:

Συγγνώμη αλλά τι περιμένατε να πάρετε με αυτά που πληρώνατε; 

Συνάδελφε ζητάμε κάτι πολύ απλό ( όπως τονίστηκε και στην πιλοτική δίκη που έγινε στο ΣΤΕ )

Να πάρουμε την ίδια σύνταξη με ένα μισθωτό μηχανικό, που έχει τα ίδια συντάξιμα χρόνια με μας και έχει πληρώσει τις ίδιες εισφορές.

Τίποτα παραπάνω.

Για τα 2% που πληρώναμε όλοι οι ΕΕ, δεν διεκδικούμε κάτι επί του παρόντος...

Edited by antloukidis
  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, antloukidis said:

Συνάδελφε ζητάμε κάτι πολύ απλό ( όπως τονίστηκε και στην πιλοτική δίκη που έγινε στο ΣΤΕ )

Να πάρουμε την ίδια σύνταξη με ένα μισθωτό μηχανικό, που έχει τα ίδια συντάξιμα χρόνια με μας και έχει πληρώσει τις ίδιες εισφορές.

Τίποτα παραπάνω.

Για τα 2% που πληρώναμε όλοι οι ΕΕ, δεν διεκδικούμε κάτι επί του παρόντος...

image.png.7c2e3d83dbd665f9cc4937952163df96.png

Συνάδελφε με αυτές τις χαμηλότατες εισφορές που πληρώνατε μέχρι και το 2016, μην περιμένετε μεγάλες συντάξεις. 

Οι εισφορές κύριας σύνταξης του 2016 αντιστοιχούν σε ετήσιες τεκμαρτές αποδοχές = 138,67 / 0,2 * 12 = €8.320,20

τα οποία αντιστιχούν σε μεικτές αποδοχές ενός μισθωτού €8.320,20 / 14 = €594,3. Με λίγα λόγια το 2016, πληρώνατε εισφορές υπέρ του κλάδου κύριας σύνταξης ίσες με έναν μισθωτό μηχανικό με μεικτό μισθό 594,30 ευρώ. Σημειώνεται πως ένας μισθωτός μηχανικός ασφαλισμένος προ του '93 με μεικτό μισθό 594,30 πλήρωνε το ίδιο ποσό με τους ΕΕ στην ειδική προσαύξηση.

Τώρα για την ειδική προσαύξηση, κατά την άποψη μου, το δικαιότερα θα ήταν να προστεθεί η εισφορά στον κλάδο κύριας σύνταξης και έτσι να υπολογιστεί το τεκμταρτό εισόδημα. Με αυτήν την μέθοδος με τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ παλαιών ασφαλισμένων 2016, θα προέκυπταν τεκμαρτές ετήσιες αποδοχές = (138,67+83,20)/0,2*12 = €13.312,20 τα οποία με την σειρά τους αντιστοιχούν σε μεικτό μισθό υπαλλήλου 950,87 ευρώ. Δηλαδή ακόμα και με το ευνοικότερο σενάριο πάλι οι τεκμαρτές σας αποδοχές είναι σχετικά χαμηλές και δεν δικαιολογούν για κανέναν λόγο υψηλές συντάξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Γράφω το αίτημά μας σε 2 σειρές και μου γράφεις ένα κατεβατό, χωρίς να λες αν το αίτημά μας είναι σωστό ή λάθος.

Δεν έγραψα πουθενά για μεγάλες συντάξεις....

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχουμε "ξεχάσει" το 2%, το οποίο με ένα επιεική υπολογισμό προσθέτει άλλη μια "επικουρική" - έως πολύ περισσότερα. Απλά αυτό πάει κατά περίπτωση αφού κάποιοι συνάδελφοι κρατούσαν βιβλία ανοιχτά ενώ είχαν κάποια παράλληλη απασχόληση, ενώ άλλοι είχαν μελέτες πολλών δεκάδων χιλιάδων - ή και παραπάνω.

Κι αυτά υπερ πίστεως και πατρίδος... 

Edited by cacau
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.