Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γείωση σε μεταλλικά μέρη ΚΚΜ σε ταράτσα


Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κανείς, σε κεντρικές κλιματιστικές εγκαταστάσεις που βρίσκονται σε ταράτσα κτιρίου, τα μεταλλικά τους μέρη και οι σχάρες που μεταφέρουν τα καλώδια , θα πρέπει να έχουν ξεχωριστή γείωση? ή καλύπτεται από την εσωτερική που συνδέονται τα καλώδια στον πίνακα, καλύπτονται έτσι και τα μεταλλικά μέρη?που μπορώ να βρω την νομοθεσία αν πρέπει να είναι ξεχωριστή η γείωση?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που γνωρίζω είναι η σύνδεση των μεταλλικών μερών με την αντικεραυνική(σχάρες, ανεμιστήρες, ΚΚΜ)... Δεν ξέρω από ποιόν κανονισμό απορρέει ακριβώς, αλλά σε όλες τις μελέτες οι μελετητές το προβλέπουν...

Για ξεχωριστή γείωση αν εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό δεν το έχω δει

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που γνωρίζω είναι η σύνδεση των μεταλλικών μερών με την αντικεραυνική(σχάρες, ανεμιστήρες, ΚΚΜ)... Δεν ξέρω από ποιόν κανονισμό απορρέει ακριβώς, αλλά σε όλες τις μελέτες οι μελετητές το προβλέπουν...

Για ξεχωριστή γείωση αν εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό δεν το έχω δει

 

 

Αυτό το θέμα με τις γειώσεις είναι πράγματι λίγο παράξενο. Αν υποθέσουμε ότι σε μια κλιματιστική πηγαίνει ένα καλώδιο 5x10mm2 τότε είναι προφανές ότι ο 5ος αγωγός συνδέει (γειώνει) το κέλυφος της κλιματιστικής με τη μπάρα γείωσης του πίνακα διανομής, η οποία βεβαίως είναι συνδεδεμένη με τη κεντρική γείωση. Τώρα, από το ίδιο κέλυφος να ξαναπάμε στην αντικευρανική γείωση δεν ξέρω αν γίνεται. Είναι ερώτημα. Εκτιμώ όμως πως αν το κέλυφος της κλιματιστικής είναι γειωμένο στη μπάρα του πίνακα, πιθανόν να μην πρέπει να συνδέεται με την αντικεραυνική, διότι στην περίπτωση κεραυνικού πλήγματος μέρος του κεραυνικού ρεύματος θα περνούσε και από τη μπάρα γείωσης του πίνακα με αποτέλεσμα να διαλύσει τα πάντα (θα έλιωνε σε χρόνο dt). αλλά πάλι δεν ξέρω να πω με βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Η γείωση του ΣΑΠ πρέπει να είναι κοινή με τη γείωση της εγκατάστασης ΧΤ, ή να ενώνονται.

 

Αλλά να το θέσω αλλιώς. Έστω ότι δεν προβλέπουμε αντικεραυνική και γειώνουμε την ΚΚΜ κανονικά στο πίνακα, με 10mm2 ας πούμε. Όμως η ΚΚΜ μπορεί κάλιστα να θεωρηθεί ως συλλεκτήριο σύστημα. Οπότε:

 

Τι γίνεται με τον αγωγό καθόδου δηλαδή τον χαλκό Cu10mm2?

Τι γίνεται με τη θεμελιακή, που αν χρησιμοποιείτραι σαν γείωση ΣΑΠ πρέπει να πληρή κάποιες προυποθέσεις (δοκιμασμένοι σφιχτήρες κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λοιπόν στο βιβλίο του Ντοκόπουλου, η γείωση των μεταλλικών μερών σε Η/Μ εγκαταστάσεις γίνεται όταν δεν μπορεί να αυξηθεί η απόσταση αρκετά (το αρκετά βέβαια δεν το έχω διευκρινήσει ακόμα) από τον συλλεκτήριο αγωγό της αντικεραυνικής.

Οπότε και πρέπει να βραχυκυκλωθεί το διάκενο με την συλλεκτήρια εγκατάσταση. (Βέβαια έχει και άλλες δύο - τρεις λύσεις πιο ενδεδειγμένες όπως ξεχωριστός κλωβός, σύνδεση μέσω σπινθηριστή, προστασία με ράβδο).

Οστόσο αναφέρεται πως δεν πρέπει να προτιμάται ως λύση...

Την επόμενη φορά που θα τύχει να το δω, μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω γιατί το βάζουν στις μελέτες.

 

Μόνο milto θα ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει η θεμελιακή να πληρεί προϋποθέσεις; Υπάρχει κάτι διαφορετικό για την θεμελιακή όταν σε αυτή συνδέεται η αντικεραυνική; Γιατί μάλλον το αγνοώ :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οι σφιχτήρες και οι συνδετήρες να έχουν δοκιμαστεί με βάση το ΕΝ 50164 (και η κατασκευή θα πρέπει ίσως να είναι πιο επιμελλημένη). Το παραπάνω πρότυπο επιβάλλει δοκιμές σε κρουστικά ρεύματα.

 

Πιθανότατα όλοι οι περισσότεροι σφιχτήρες να έχουν υποστεί αυτές τις δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Όλοι οι σφιγκτήρες της εταιρίας που δουλεύουμε εμείς τουλάχιστον είναι δοκιμασμένοι σύμφωνα με αυτό το πρότυπο... Ουφ...

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμενος στο αρχικό ερώτημα της kirki...

Εάν υπάρχει αντικεραυνική προστασία, τότε η γείωση της ΚΚΜ θα είναι η συνήθης και επιπλέον η γείωση της αντικεραυνικής με την γείωση από τον πίνακα της ΚΚΜ (όπως λέει και Μιλτος και τα πρότυπα ΕΛΟΤ και HD) θα πρέπει να ενώνονται.

Εάν δεν υπάρχει αντικεραυνική η γείωση της ΚΚΜ θα είναι η συνήθης επίσης. Επιφύλαξη υπάρχει (όπως λέει και ο GeorgeS) στην περίπτωση που χτυπηθεί η ΚΚΜ από κεραυνό.

 

Δηλαδή σε κάθε περίπτωση η ΚΚΜ γειώνεται κανονικά.

 

Τα λέω καλά;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι, αν το κτίριο έχει αντικεραυνική προστασία. π.χ. με ακίδες περιμετρικά, τότε το ΑΝ θα γειωθεί το κέλυφος της κλιματιστικής με την αντικευραυνική εξαρτάται από την απόσταση που αυτή έχει από τους αγωγούς γείωσης. Αν η απόσταση είναι μεγάλη δεν χρειάζεται να γειωθεί (ισοδυναμικά). Αν όμως είναι κοντά τότε γειώνεται δια να αποφευχθεί η περίπτωση εμφάνισης υπερτάσεων εξ επαγωγής από το κεραυνικό ρεύμα. Δηλαδή να αποφευχθεί πιθανό τόξο. Οσο μεγαλώνει η απόσταση της κλιματιστικής από το σύστημα αντικεραυνικής μειώνεται σημαντικά αυτός ο κίνδυνος και η σύνδεση δεν είναι απαραίτητη. Αυτή νομίζω είναι η φιλοσοφία πίσω από τις ισοδυναμικές συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.