Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρέωση ή όχι Δήμου να αποφανθεί οριστικά περί αρτιότητας οικοπέδου


MikeK

Recommended Posts

Στη διαδικασία πώλησης οικοπέδου προέκυψε ζήτημα που αφορά τους τίτλους του αν το οικόπεδο που είναι εντός σχεδίου και αρκετά μεγάλης αξίας μπορεί να θεωρηθεί άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση. Κάποιοι μηχανικοί που ερωτήθηκαν θεωρούν πως ναι, κάποιοι δεν είναι βέβαιοι. Προφανώς κανείς δεν αγοράζει το οικόπεδο λόγω της αμφιβολίας. Η πολεοδομία του Δήμου έχει υποχρέωση εφόσον ερωτηθεί να αποφανθεί οριστικά και αν ναι από ποια διάταξη αυτό προβλέπεται γιατί προφορικά λένε πως αυτό είναι ευθύνη ιδιώτη μηχανικού; Το ερωτώ διότι πράγματι στο ΦΕΚ με τον κανονισμό εσωτερικής υπηρεσίας του Δήμου, δεν υπάρχει ρητή τουλάχιστον πρόβλεψη.

Edited by MikeK
Link to comment
Share on other sites

Κρίσιμο στοιχείο στις παρεκκλίσεις αρτιότητας είναι η αλληλουχία τίτλων. Αν απευθυνθείς σε ΥΔΟΜ και ας υποθέσουμε ότι αιτείσαι βεβαίωση αρτιότητας/ οικοδομησιμότητας για συμβόλαιο (πχ σε κάποιες περιπτώσεις ζητείται βεβαίωση για να γίνει μετά ο προσδιορισμός αντικειμενικής από  συμβ/φους). Θα αναφέρουν επί της ουσίας ότι θα γράφει ο συντάξας μηχανικός του τοπογραφικού, θα δηλώνουν επιφυλάξεις (πχ χωρίς αυτοψία, χωρίς έλεγχο τίτλων) και  θα αναγράφουν υπό προϋποθέσεις (πχ ότι το οικόπεδο προϋπάρχει της τάδε ημεροχρονολογίας κλπ. Με άλλα λόγια και επί της ουσίας καταλήγουμε ότι η δήλωση Ν. 651/77 είναι αποκλειστική αρμοδιότητα και φυσικά ευθύνη του υπογράφοντος μηχανικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει  όταν το οικόπεδο είναι εντος σχεδίου πόλεως και είναι 254.08 τ.μ λένε ότι δεν είναι άρτιο αλλά είναι οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 του νόμου 1337/83 το οποίο το έχουν κατάργηση, αλλά το οικόπεδο έχει πρόσωπο 26,50 μέτρα σε εγκεκριμένη οδο και στο οικόπεδο εγκραπτετε 11×7 η 11×8 η 11×9 η 11×10 σπιτι ομως δεν βγαίνει οικοδομησιμοτητα τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας μου πει.                                                                                                          Αφού  ο νόμος λέει ότι αν το οικόπεδο ειναι εντός σχεδίου και έχει 5 μέτρα πρόσωπο επί του δρόμου και εγκραπτετε σπίτι 50τ.μ μπορεί να χτίσει γιατί δεν τηρούν το νόμο και βασανίζουν τον φτωχό κοσμάκη?                 Και κάποιοι άλλοι χτίζουν μέσα στο δάσος μεγάλες βίλες αυθαίρετα επειδή έχουν τις άκρες πείτε μου σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση. 

 

11 ώρες πριν, Κωνσταντίνος Σερέτης said:

Γειά σας θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει  όταν το οικόπεδο είναι εντος σχεδίου πόλεως και είναι 254.08 τ.μ λένε ότι δεν είναι άρτιο αλλά είναι οικοδομήσιμο με το άρθρο 25 του νόμου 1337/83 το οποίο το έχουν κατάργηση, αλλά το οικόπεδο έχει πρόσωπο 26,50 μέτρα σε εγκεκριμένη οδο και στο οικόπεδο εγκραπτετε 11×7 η 11×8 η 11×9 η 11×10 σπιτι ομως δεν βγαίνει οικοδομησιμοτητα τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας μου πει.                                                                                                          Αφού  ο νόμος λέει ότι αν το οικόπεδο ειναι εντός σχεδίου και έχει 5 μέτρα πρόσωπο επί του δρόμου και εγκραπτετε σπίτι 50τ.μ μπορεί να χτίσει γιατί δεν τηρούν το νόμο και βασανίζουν τον φτωχό κοσμάκη?                 Και κάποιοι άλλοι χτίζουν μέσα στο δάσος μεγάλες βίλες αυθαίρετα επειδή έχουν τις άκρες πείτε μου σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση. 

Δυστυχώς ο δήμος Σαλαμίνας είναι ένας οίκος ανοχής και είναι και πτωχευμενος μου είπαν ότι έτσι έχει αποφασίσει το ΣΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Pavlos33 said:

.... είναι αποκλειστική αρμοδιότητα και φυσικά ευθύνη του υπογράφοντος μηχανικού.

Ακριβώς έτσι. Υπάρχει δε (παλαιά) οδηγία/εγκύκλιος του υπουργείου οικονομικών προς τις ΔΟΥ, να δέχονται βεβαιώσεις αρτιότητας-οικοδομησιμότητας από ιδιώτες μηχανικούς.

 

11 ώρες πριν, Κωνσταντίνος Σερέτης said:

Γειά σας ...

Επειδή η πολεοδομική νομοθεσία είναι πολύπλοκη, και το ερώτημά σου δεν δίνει τις απαραίτητες πληροφορίες, θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό.

Για την ιστορία, σου λέω πως ναι μεν το οικόπεδο μπορεί να μην είναι άρτιο, αλλά ενδεχομένως (και υπό προϋποθέσεις) μπορεί να οικοδομηθεί.  

Το ΣτΕ έχει ακυρώσει οικοδομική άδεια θεωρώντας αντισυνταγματική τη συγκεκριμένη διάταξη. Για το λόγο αυτό, όταν θα βγάλεις άδεια, θα σου ζητηθεί υ.δ. ότι το γνωρίζεις αυτό και αναλαμβάνεις την ευθύνη για ό,τι συμβεί (ακύρωση της άδειάς σου από το ΣτΕ).

Για τα υπόλοιπα (δόμηση σε δάση, κλπ παρανομίες) απευθύνσου σε αυτούς που ψηφίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.