Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαρό εισόδημα μηχανικών


Καθαρό εισόδημα μηχανικών  

673 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Καθαρό εισόδημα μηχανικών

    • 0 - 10.000 E
      208
    • 10.000 - 20.000 Ε
      223
    • 20.000 - 30.000 Ε
      131
    • 30.000 - 45.000 Ε
      55
    • 45.000 + Ε
      55


Recommended Posts

Το θέμα είναι λίγο "προσωπικό" και αγγίζει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, οπότε αν κρίνουν οι mods ότι είναι υπερβολικό, ας το σβήσουν.

Το υπόβαθρο είναι ότι όλοι λίγο πολύ γκρινιάζουμε για τις αμοιβές, την απαξίωση του επαγγέλματος, κλπ.

 

Νομίζω λοιπόν θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει ενα poll για τις καθαρές αμοιβές που καταλήγουν στην τσέπη μας ετησίως, και το καλύτερο μέρος για να γίνει αυτό είναι το παρόν site, που προσφέρει ανωνυμία έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να "ανοιχτεί" πιο εύκολα, και απαρτίζεται από νέους κατά βάση μηχανικούς, που δεν έχουν τις αβάντες των παλαιοτέρων.

 

Εννοια καθαρού εισοδήματος: ότι μένει για να ζήσετε εσείς και η (πιθανή) οικογένεια σας, αφαιρούμενου κάθε εξοδου για ενοίκια και λογαριασμούς γραφείων, αγορά-απόσβεση εξοπλισμού, έξοδα αυτοκινήτου (μόνο αυτα που αφορούν την εργασία), φωτοτυπίες, φόρο εισοδήματος κλπ.

 

Προτεινόμενη κατηγοριοποίηση :

0-10.0000

10.000-20.000

20.000-30.000

30.000-45.000

45.000 +

 

Ιδανικοί υποψήφιοι : Μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων, με τουλάχιστον 1 έτος εργασιακή εμπειρία, με την έννοια ότι δεν είναι σωστό να μπούν και συνάδελφοι που τελούν υπό καθεστώς "πρακτικής" και έχουν μειωμένες αμοιβές κατά κάποιο τρόπο.

 

Και πάλι, αν δεν μπορεί να γίνει υπό μορφή poll, και με πλήρη ανωνυμία, ας σβηστεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και μάλλον δε συμφωνώ μεν, αλλά δε από τη στιγμή που δεν φαίνεται τι ψήφισε ο καθένας μας, τότε δεν έχω πρόβλημα και πάω να ψηφίσω και εγώ.

:P

 

Οι συνάδελφοι της τελευταίας κατηγορίας να μας πουν τη συνταγή......:)8-)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ...κάπως το θέμα, αλλά ήδη έχουν αρχίσει να βγαίνουν κάποια πρώτα συμπεράσματα, καθόλου ενθαρρύντικά θα έλεγα.

 

@ chris12 :τι 5 τι 10, αν η διαίρεση με το 12 βγάζει μισθό ανειδίκευτης γραμματέως, τι να πεις παραπάνω.... πάντως το νόημα είναι να είναι κάπως σταθμισμένα τα στοιχεία, αν τα φετινά είναι πολύ χάλια, ας κάνουμε μια αναγωγή στα τελευταία 2-3 έτη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοια καθαρού εισοδήματος: ότι μένει για να ζήσετε εσείς και η (πιθανή) οικογένεια σας, αφαιρούμενου κάθε εξοδου για ενοίκια και λογαριασμούς γραφείων, αγορά-απόσβεση εξοπλισμού, έξοδα αυτοκινήτου (μόνο αυτα που αφορούν την εργασία), φωτοτυπίες, φόρο εισοδήματος κλπ.

και ΤΣΜΕΔΕ εκτός? γιατί τις φωτοτυπίες τις κουμαντάρω

Link to comment
Share on other sites

Και ΤΣΜΕΔΕ εκτός, ναι. Εκτός και αν είσαι εισφορο-φυγάς, τότε αλλάζει το πράγμα....

 

Αν και ειδικά εσύ δεν θα έπρεπε να ψηφίσεις, είσαι ...τριχοτομημένη υπόσταση και θα αλλοιώσεις τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρό εισόδημα είναι οι εισπράξεις μείον τα εξοδα εργασίας (ενοίκια, ασφάλεια, φόροι, μεταφορικά κλπ).

 

Αν βάλω μέσα 2006,2007 το εισόδημά είναι διπλάσιο από 2008. Για το 2009 προβλέπω να μπω και μέσα. Αλλά επιμένω ότι μιλάω για καθαρό εισόδημα με όλα τα έξοδα να έχουν αφαιρεθεί, τα οποία έξοδα είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειδικά εσύ δεν θα έπρεπε να ψηφίσεις, είσαι ...τριχοτομημένη υπόσταση και θα αλλοιώσεις τα αποτελέσματα.

με μπλήγωσες και είμαι και ευαίσθητος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν πεινάω μόνο εγώ από ότι βλέπω...(καλά εμένα με έχουν και σταμπαρισμένο εργολάβοι και μηχανικοί γιατί τους ζορίζω στα έργα στις πειβλέψεις οπότε ένα παραπάνω...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.