Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mη καταστροφικές μέθοδοι ελέγχου σκυροδέματος


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Charlie

Πάντως για βρεις το βάθος της ενανθράκωσης πρέπει:

α) ή να σκάψεις έως κάποιο βάθος πχ να βγάλεις την επικάλυψη σε έκταση 10x10cm και εκεί να ψεκάσεις

β) ή να πάρεις πυρήνα (πάλι τα ίδια θα μου πεις...) και να ψεκάσεις τα τοιχώματά του

 

κατά τα άλλα όπως τα είπε ο kfill:

 

"Αν το μπετο δεν ειναι ενανθρακωμενο θα γινει ροζ.αν ειναι δε θα αλλαξει χρωμα.προσοχη πριν τη δοκιμη καλο πλυσιμο της επιφανειας και μετα καλο στεγνωμα.Θα περιμενεις 1-2 λεπτα μετα τον ψεκασμο"

 

και μετά μετράς έως τι βάθος φτάνει. Αυτό βοηθάει για να κάνες ακόμα με τις κρουσιμετρήσεις μια συσχέτιση των αντοχών σε περιοχή που είναι ενανθρακωμένη και περιοχή που δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδερφοι καλημέρα.

 

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει υπεύθυνα να μου πεί αν με έναν μή καταστροφικό έλεγχο Οπλισμένου σκυροδέματος είναι δυνατό να αποκαλυφθούν τα στοιχεία οπλισμού υποστηλωμάτων και με τί ακρίβεια.

Ποιά μέθοδο θεωρείτε οτι δίνει αποτελέσματα με μεγαλύτερη ακρίβεια ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ως οδηγό αυτά που λέει ο rigid.

1) Γενικά, θέσεις οπλισμών και μεταξύ τους αποστάσεις με ανιχνευτή οπλισμών. Εναλλακτικά και πολύ φθηνότερα, με έναν ανιχνευτή που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για τα καλώδια. Η ακρίβεια ικανοποιητικότατη εως άριστη.

2) Διάμετρος οπλισμών, χωρίς διερευντητικές τομές μόνο με τον ανιχνευτή οπλισμών. Ακρίβεια από ικανοποιητική έως μηδενική, ανάλογα με την κατάσταση του οπλισμού. .

3) Πάχος επικάλυψης, χωρίς να σπάσεις τίποτα μόνο με τον ανιχνευτή οπλισμών. Ακρίβεια ικανοποιητική.

4) Οξείδωση με κανένα μηχάνημα.

 

Το πιο αξιόπιστο είναι η ανίχνευση θέσης, και απόστασης. Τα υπόλοιπα είναι καλό να ελεγχθούν με κάποιες διερευνητικές τομές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Έχω τα αποτελέσματα αντοχών σκυροδέματος από κρουσίμετρο

 

19.5 19.5 19.5 19.5 20.5 20.5

 

Μέσος όρος 19,83Μpa

Τυπική απόκλιση 0,52 (μικρότερη από την ελάχιστη 1,5)

 

Για να χαρακτηριστεί vς C16/20 πρέπει ο μέσος όρος X6 = 19.83 Mpa > 22.40 Mpa = fck+1,6 s με περίσσεια 0,50 Mpa που δεν συμβαίνει.

 

Όπως τα υπολογίζω έχω αντοχή περίπου ίση με 17+1.6*1.5=19.4 <19,83

Τι να υποθέσω?

Ότι δεν είμαι C12/15

Δεν είμαι C16/20.

Να υποθέσω ότι είμαι υπολογιστικά καπου ενδιάμεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό και αν δεν σηκώνει κουβέντα αγαπητέ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ !

 

Θεωρητικά στο 20 για μένα...και επίσης ξέρουμε πάντα στα πειράματα έχουμε αποκλίσεις λόγω μέτρησης, ανθρώπινου παράγοντα, μηχανημάτων κ.ο.κ.

 

Παραπάνω δεν μπορώ να σε βοηθήσω...αλλά όπως είπα για μένα στα 20.

Link to comment
Share on other sites

Από το σημαντικό (κατά τη γνώμη μου βέβαια) εγχειρίδιο των Σπανου-Σπιθακη-Τρεζου του 2001, που όμως παρουσιαστήκε στην ημεριδα ΤΕΕΑΚ/2008 http://www.teetak.gr/images/stories/spme/trezos_praktika.pdf στη σελίδα 62

 

αλλά και την εντυπη μορφη του 2002 που έχω μπροστά μου (έχει βγει και πιο προσφατη, 3€ κάνει μόνο αλλά δεν την έχω) στην σελίδα 68

 

και χωρίς να πω ότι έχεις κάνει κάποιο λάθος, μιλάει για την ορθη εφαρμογη της μεθόδου (επιφανειες εφαρμογης, προετοιμασία επιφάνειας, προτεινόμενες θέσεις, θέσεις που αποφεύγονται, αποκλίσεις με βάση την ηλικία του σκυροδέματος κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Pappos δεν είναι λίγο αισιόδοξο αυτό που λες? Δεν είναι υπέρ της ασφαλείας να το δω λίγο πιο απαισιόδοξα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι βρε ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ.

Έχεις δει εσύ ποτέ αστοχία από σκυρόδεμα ? Όλες οι αστοχίες οφείλονται στην λάθος τοποθέτηση οπλισμών ή τον μη επαρκή οπλισμό σε κρίσιμες περιοχές. Ούτως ή άλλος πάντα έχεις θραύση κατά τον σεισμό, από εκεί και πέρα παίζει ο οπλισμός και πόσο σωστός είναι. (Μην αρχίσουμε τώρα για ποιότητα χάλυβα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.