Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στραβωμα σε δισκοπλακες


Stathis_kar

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα...σε Octavia tour στραβωνουν οι δισκοπλακες,σε 10.000χλμ εχω κάνει 3 αλλαγες,2 ferodo 1 ζιμερμαν...1 φορα τορνο...εχουν αλλαχτεί μουαγιε...το πρόβλημα συνεχιζει,το αμαξι δεν πλένεται ζεστο,δεν ειχα ποτε ξανα παρομοιο προβλημα κ ξαφνικα το παρουσιάζει συνεχόμενα...αν καποιος εχει καποια ιδεα ειναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι θεμα υλικών...να σημειώσω πως το αυτοκίνητο ειναι ταξι,εχει 530.000χλμ κ ποτε δεν ειχα θεμα,αλλαζα δίσκους κάθε φορα πανω απο 170.000χλμ ,γιαυτο λοιπόν κ δυσκολευομαι να πιστεψω αυτό που λενε

 

9 ώρες πριν, kusta80 said:

Ο μηχανικος σου ή ο φρενάς σου τι λενε?

Οτι ειναι θεμα υλικών...να σημειώσω πως το αυτοκίνητο ειναι ταξι,εχει 530.000χλμ κ ποτε δεν ειχα θεμα,αλλαζα δίσκους κάθε φορα στις 180.000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ... δυσκολεύεσαι. Μην περιμένεις διαφορετικό αποτέλεσμα κάνοντας τις ίδιες ενέργειες. Δοκίμασε τακάκια με χαμηλό συντελεστή τριβής δηλαδή μαλακά κι ας λερώνεται η ζάντα. 

Link to comment
Share on other sites

  1. Τις δισκόπλακες τις αγόρασες εσύ από έμπορο ή από το συνεργείο που έκανες την αντικατάσταση?
  2. Το αυτοκίνητο έχει τους ίδιους οδηγούς όλο αυτό το διάστημα?
Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα τακάκια ασκούν την πίεση μονόπαντα, οπότε αναπτύσσονται καμπτικες δυνάμεις πάνω στις δισκοπλακες; γιατί μόνο δύο μπορεί να είναι οι αιτιες: 1)υπερθερμανση που δεν προκύπτει από τα λεγόμενα σου και 2) κάμψη

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2021 at 12:14 ΜΜ, COSTAS T said:

Καλά κάνεις και ... δυσκολεύεσαι. Μην περιμένεις διαφορετικό αποτέλεσμα κάνοντας τις ίδιες ενέργειες. Δοκίμασε τακάκια με χαμηλό συντελεστή τριβής δηλαδή μαλακά κι ας λερώνεται η ζάντα. 

Τα ιδια τακακια χρησιμοποιω εδω κ χρονια,maff ,ειναι μαλακά κ δεν ειχα ποτε θέμα ,η επομενη κινηση ομως θα ειναι να δοκιμασω φεροντο

 

On 18/12/2021 at 5:14 ΜΜ, kcher said:

Μήπως τα τακάκια ασκούν την πίεση μονόπαντα, οπότε αναπτύσσονται καμπτικες δυνάμεις πάνω στις δισκοπλακες; γιατί μόνο δύο μπορεί να είναι οι αιτιες: 1)υπερθερμανση που δεν προκύπτει από τα λεγόμενα σου και 2) κάμψη

Αυτο για να συμβει θα πρέπει η δαγκανα να μη δουλευει σωστα πανω στο συρτάρι της (κυλινδρακια) τα οποια δε δείχνουν Οτι εχουν θεμα,χθες το αμαξι το εβαλα σε φρενομετρο 1280κ σε καθε τροχο δύναμη ακριβως,αρα βάση λογικης δεν φρεναρει λαθος

 

On 18/12/2021 at 1:54 ΜΜ, astrah said:
  1. Τις δισκόπλακες τις αγόρασες εσύ από έμπορο ή από το συνεργείο που έκανες την αντικατάσταση?
  2. Το αυτοκίνητο έχει τους ίδιους οδηγούς όλο αυτό το διάστημα?

Μονο εγω ειμαι οδηγος στο οχημα δεν το αγγίζει αλλος,απο το συνεργειο τα εβαλαν το οποιο συνεργειο ειναι το πιο έμπειρο για αυτα τα αυτοκίνητα, επισης απο την αντιπροσωπεία μου ειπαν το ιδιο οτι φταίνε τα υλικα κ να βαλω μονο τους γνησιους δίσκους (που εχουν σχεδόν 3 φορες επανω σε τιμη) αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γτ τα υλικά δεν έφταιγαν τοσα χρονια...

 

On 18/12/2021 at 1:54 ΜΜ, astrah said:
  1. Τις δισκόπλακες τις αγόρασες εσύ από έμπορο ή από το συνεργείο που έκανες την αντικατάσταση?
  2. Το αυτοκίνητο έχει τους ίδιους οδηγούς όλο αυτό το διάστημα?

Το μοναδικο σημειο που με κανει να ανησυχώ είναι οτι πρωτη φορα αλλαξα δίσκους  στο συγκεκριμένο συνεργείο που το επισκεπτομαι χρονια... και ετσι παει το μυαλο μου σε καποια ιμιτασιον παραεισαγωγη.. βεβαια ο άνθρωπος μου περασε 2 φορες τους δισκους εγγυηση...τι να πω, εχω στερέψει απο ιδεες... επισης κ σε φρενα που πηγα τον παρακαλαγα να βγαλει τα κυλινδρακια απο τις δαγκάνες να τα λυπανει κ ελεγε δεν εχουν θεμα αυτα με τπτ... αναγκάστηκα να το κάνω μονος μου στο τελος

 

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το.

(2) Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" .

 

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kcher said:

Ποιές δισκόπλακες σου στραβώνουν; Όλες;

2 φορες ferodo 1 φορα Zimmerman, Zimmerman εχω χρησιμοποιήσει αρκετες φορες κ δεν ειχα θεμα,ferodo δοκιμασα πρωτη φορά 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.