Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα - αρθ. 27 του 2742/99 - ελάχιστη πλευρά


Recommended Posts

Άλλο αναλογισμός λόγω ρυμοτομίας και άλλο προσκύρωση λόγω του ότι κρίνεται προσκυρωτέο ένα μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Μη τα μπερδεύετε........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μήπως το οικόπεδο απομειώθηκε λόγω ρυμοτομίας ,χάνοντας την αρτιότητα . Σε τέτοια περίπτωση ,εάν δεν έχει συνταχθεί πράξη αναλογισμού ωστέ να αποζημιωθεί για την ρυμοτόμηση δεν αποζημιώνεται για το ρυμοτομούμενο τμήμα και το απομένον μη άρτιο προσκυρώνεται? Στην ίδια πράξη δεν γίνονται τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Grtopo δίκιο έχεις δεν τα μπέρδεψα, βέβαια σε αυτήν την περίπτωση νομίζω πως ο πέλατης μου διεκδικεί και αποζημίωση λόγω ρυμοτομίας , μιας και οταν εγινε η απαλλοτρίωση δεν αποζημιώθηκε, αλλα και λόγω προσκύρωσης.

 

Η τιμη μονάδας στην προσκύρωση προσεγγίζει την αντικειμενική, η δεν ειναι στανταρ και τη βγαζει το δικαστήριο και μπορεί να είναι οτιδήποτε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά αυτά που δεν μας είπες. Θα τα κοιτάξεις όμως και θα δεις τα επόμενα βήματα.

1) Δες αν έχει συνταχθεί πράξη αναλογισμού λόγω ρυμοτομίας.

2) Αν δεν έχει καθορισθεί προσωρινή τιμή μονάδας θα πρέπει να γινει, όπως και ο καθορισμός της οριστικής. Έχεις δρόμο μπροστά σου....

Στη περίπτωση που δεν έχει γίνει αναλογισμός .... και σου ανατεθεί... υπολόγισε καλά την αμοιβή σου!!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τότε μάλλον την εκανα την χοντρη...

Είχα οικόπεδο με εμβαδό 42 τ.μ διφατσο 5,5*7,5 περίπου με αρτιότητα Πρ. 5 βάθος 6 εμβαδό 30.

Το έδωσα άρτιο και οικοδομήσιμο..

δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

έχεις την καλοσύνη επειδή δεν την έχω πρόχειρη να μου εξηγήσεις τι αναφέρει το νομοθετικό διάταγμα?

 

Δηλαδή είναι δυνατόν να πληρώ τα κριτήρια προσώπου βάθους εμβαδού και να μην ειμαι οικοδομήσιμος?

 

Να σημειώσω επίσης ότι ο τίτλος μου είναι του 61

και το σχέδιο πόλης αρχικά του 32 με τροποποίηση το 61.

Link to comment
Share on other sites

έχεις την καλοσύνη επειδή δεν την έχω πρόχειρη να μου εξηγήσεις τι αναφέρει το νομοθετικό διάταγμα?

Λέει οτι μπορεις να προσθέσεις στο εμβαδόν σου το μήκος των πλευρών του οικοπέδου * 0,60 για να "πιάσεις" την αρτιότητα.

Αλλά εσύ είσαι πάνω από την αρτιότητα σωστα; Υπάρχει ρυμοτομούμενο τμήμα σε αυτό το οικόπεδο;

Διάβασε εδώ σελ 17 του αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αφού σε καλύπτει η παρέκκλιση (προφανώς) της περιοχής ,τι σε προβληματίζει σχετικά με το κατα πόσο είναι οικοδομήσιμο το οικόπεδο?

 

2. Οικόπεδο που βρίσκεται μέσα σε ρυμοτομικό σχέδιο κατά τη δημοσίευση του παρόντος νόμου θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο:

α) Οταν πρόκειται για οικόπεδο που έχει δημιουργηθεί πριν από τη δημοσίευση του νόμου αυτού, αν έχει τα ελάχιστα όρια εμβαδού και προσώπου, κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση, που ισχύουν στην περιοχή.

β) Οταν πρόκειται για οικόπεδο που δημιουργείται μετά τη δημοσίευση του νόμου αυτού, άν έχει τα ελάχιστα όρια εμβαδού και προσώπου που ισχύουν κατά τον κανόνα στην περιοχή ή εκείνα που αναφέρει το ν.δ. 8/1973, αν αυτά είναι μεγαλύτερα και συγχρόνως εάν μπορεί να εγγράφεται στο οικοδομήσιμο τμήμα του κάτοψη κτιρίου με ελάχιστη επιφάνεια 50 τ.μ. και ελάχιστη πλευρά 5 μ., με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 25 του ν. 1337/1983.

 

αυτό δεν λέει άλλωστε και ο ΓΟΚ στα παραπάνω? Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το κτίσμα πρέπει να είναι 5*10μ και να τηρεί τον ΓΟΚ. Αφού εσένα η οικοδομική γραμμή αφήνει 4,46μ, στην καλύτερη περίπτωση, πως θα εγγράψεις μέσα ορθογώνιο κτίσμα 5*10; Μπορείς να βγεις στην πρασσιά;

 

Νομίζω ότι τό άρθρο λέει ότι η μια πλευρα πρέπει να είναι τουλάχιστον 5 μέτρα και δεν αναφέρει 5*10 οπότε για κοίτα μηπως κάνεις έτσι κάτι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.