Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστο μήκος Χιαστί Συνδέσμου


 

Recommended Posts

Με βάση την τυπική σύνδεση των χιαστί και οι δύο ραβδοι (θλιβόμενη και εφελκυόμενη) αναλαμβάνουν δυνάμεις κατά τον σεισμό.

 

Το πιο σωστό κατά την γνώμη μου είναι να γίνει ανάλυση δευτέρας τάξεως με τα χιαστί ως στοιχεία που σταματάνε να αναλαμβάνουν ένταση μετά το κρίσιμο φορτίο λυγισμού τηρώντας την ελαχιστη λυγηρότητα και ελέγχοντας σε εφελκυσμό.

 

Πριν το φορτίο λυγισμού αναλαμβάνουν και οι δύο ράβδοι. Μετά το φορτίο λυγισμού αναλαμβάνει μόνο η εφελκυόμενη. Επειδή όμως τηρώντας την λυγηρότητα του ΕΑΚ εχεις μειωτικό συντελεστη λυγισμού περίπου 0.3 (ανάλογα την κατηγορία) κρίσιμος βγαίνει ο έλεγχος σε θλίψη (αν γίνει).

 

Στην ουσία δηλαδή είναι ακόμα πιο συντηρητικό απο το να λάβεις εφελκυστική δύναμη την διπλάσια ,αφου μέιωνεις την αντοχή σε θλίψη στο 0.3Νpl.Rd .

 

Σχετικά με τα μεγάλα χιαστί σε μήκος πρέπει να τσεκάρεις το βέλος τους, τις τυχόν επιδράσεις λόγω δευτέρας τάξεως και τις αποκαταστάσεις που πρέπει να κάνεις λόγω αδυναμίας μεταφοράς.

 

Συντελεστή λυγισμού λαμβάνω κ=1.00

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν είναι να κάνουμε ανάλυση β τάξης για χιαστί για κάθε αποθήκη καήκαμε. Η απαίτηση του ΕΑΚ για την λυγηρότητα για ισόγεια βιοτεχνικά είναι εξαιρετικά δυσμενής, οπώτε αν ικανοποιέιται ούτε καν έλεγχος δεν χρειάζεται στο χιαστι, που λεέι ο λόγος να πούμε.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να κάνουμε ανάλυση β τάξης για χιαστί για κάθε αποθήκη καήκαμε. Η απαίτηση του ΕΑΚ για την λυγηρότητα για ισόγεια βιοτεχνικά είναι εξαιρετικά δυσμενής, οπώτε αν ικανοποιέιται ούτε καν έλεγχος δεν χρειάζεται στο χιαστι, που λεέι ο λόγος να πούμε.

 

Δεν την κάνεις εσυ. Το πρόγραμμα την κάνει. Κάνεις συδνυασμούς δευτέρας τάξης αυτό είναι όλο.

 

Τωρα για το αν καιγεσαι ή οχι αυτο είναι πολύ υποκειμενικό. Εδω συζητάμε για τον κανονισμό και όχι αν ειναι χρονοβόρο η φιλολογικό.

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Το Sofistik π.χ κανει..

Ερωτηση: το σκεπτικο του ΕΑΚ με την ελαχιστη λυγηρότητα αφορά την συμπεριφορα στην ανακυκλιζόμενη φόρτιση του σεισμου. Αν έχω ισογεια αποθηκα που δεν ειναι κρισιμος ο σεισμός γιατι να τηρησω αυτο το κριτήριο που βγαζει λογους εξαντλησης της χρησιμοποιουμενης διατομης ακόμη και 0,20? Επίσης αν κρίνω απο αυτά που βλέπω κατασκευασμενα τριγύρω μαλλον δεν πρεπει να το πληρουν αυτό το κριτήριο, εδω παλιά βαζανε και ντίζες για χιαστα, εσεις το τηρείτε ευλαβικά πάντα αυτο το κριτήριο???

Link to comment
Share on other sites

το πνεύμα του ΕΑΚ είναι, χωρίς να το παίζω επιστήμονας, να εφαρμόζεται το κριτήριο σε πολυόροφα μεταλλικά κτίρια και όχι σε ισόγειες αποθήκες. Εγώ προσωπικά δεν το λαμβάνω υπόψη μου στα τελευταία.

Ο ΕΑΚ έχει βασιστεί για αυτό τον έλεγχο σε ξένους κανονισμούς που τα περισσότερα πολυόροφα γίνονται μεταλλικά εν αντιθέσει με εδώ.

 

Αυτό εννοώ θα πρέπει να πάρουμε όλοι προγράμματα τύπου sofistik για ανάλυση β' τάξης; έκει πήγαινε το καήκαμε Ευάγγελε!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ επίσης.

Αλλη ερωτηση, όταν εχω ανάμεσα σε δυο πλαισία καθύψος δυό χιαστα με οριζόντια αρθρωτή δοκό στους κομβους αναμεσα τους τότε αυτό μπορεί να θεωρηθεί τυπου Κ που απαγορέυονται? Παιζει καποιο ρόλο αν η οριζόντια δοκος συνεχίζει και στα αλλα ανοιγματα ή οχι? Επίσης αν αντι για χιαστα εχω μονή διαγώνιο με την ίδια φορά κατα ύψος τοτε σχηματίζεται τυπου Κ συνδεσμος?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που περιγράφεις δεν είναι Κ σύνδεσμος.

Στη δεύτερη περίπτωση, αν η διαγώνιος ενώνει κεφαλή με πόδα υποστυλώματος, τότε και πάλι δεν είναι Κ σύνδεσμος.

Link to comment
Share on other sites

@ palex : αν έχεις διάφραγμα ανάμεσα στα πλάσια (π.χ. πλάκα), σίγουρα όχι.

Και στις υπόλοιπες περιπτώσεις όμως, δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα, εκτός πια αν έχεις κάποια πολύ ειδική περίπτωση.

 

@ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΣΚΗΤΗΣ: Αυτό που λες, είναι κάτι πολύ δύσκολο να γίνει, ακόμη και αν έχεις το ανάλογο λογισμικό. Πρέπει κατ΄αρχάς η λύση να συγκλίνει, πράγμα καθόλου σίγουρο. Επίσης απαιτείται πολύ μεγάλη υπολογιστική ισχύ+χρόνοι, και γι' αυτό οι κανονισμοί προτείνουν απλοποιητικές λύσεις.

 

Εν τέλει, τα 100-200 κιλά που θα βγάλεις παραπάνω, διαστασιολογώντας κανονικά σαν θλιβόμενο το Χ, δε νομίζω ότι αξίζουν τον κόπο, ειδικά αφού κανείς δεν πληρώνει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.