Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίεση λέβητα φυσικού αερίου


Thanos98

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Επειδή αναζήτησα στο φόρουμ και δεν βρήκα το ανάλογο νήμα. 

Θέλω να κάνω την εξής ερώτηση :Σε λέβητα φα (2009) η πίεση είναι 1.3 bar. Το πρόβλημα συναντάται στο ζεστό νερό στην κουζίνα και στο μπάνιο όπου είναι πολύ χαμηλής πίεσης.

Η θέρμανση λειτουργεί κανονικά. Συντήρηση/καθαρισμός γίνεται κάθε χρόνο και έχει τοποθετηθεί και φίλτρο για το νερό που πηγαίνει στον λέβητα. 

Είναι η 2η φορά σε σύντομο χρονικό διάστημα (μετά από καθαρισμό) που εμφανίζεται χαμηλή πίεση στο ζεστό νερό. Αυτό είναι δείγμα ότι ο λέβητας παρέδωσε πνεύμα;  Τουλάχιστον ο μάστορας που τον πέρασε αυτό μου ανέφερε ωστόσο έχω κάποιους ενδοιασμούς γιατί δεν μου κολλάει. 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν αξίζει να ελέγξω κάποια αλλη παράμετρο πριν προχωρήσω σε αλλαγή ( δυστυχώς); 

 

 

ΥΓ: Σε περίπτωση που το έχω τοποθετήσει σε λάθος πεδίο ( υπάρχει και το νήμα για τα Μηχανολογικά) ας με ενημερώσει κάποιος Moderator. 

 

Edited by Thanos98
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Thanos98 said:

Είναι η 2η φορά σε σύντομο χρονικό διάστημα (μετά από καθαρισμό) που εμφανίζεται χαμηλή πίεση στο ζεστό νερό. Αυτό είναι δείγμα ότι ο λέβητας παρέδωσε πνεύμα; 

Οταν λέτε χαμηλή πίεση, εννοείτε ότι απλώς έχει μικρή ροή στην κουζίνα και το μπάνιο ή ότι ο λέβητας βγαίνει εκτός (λόγω χαμηλής πίεσης) και χρειάζεται να επέμβετε με επαναπλήρωση νερού, στο κλειστό δίκτυο;

Κάντε μια δοκιμή και δοκιμάστε καθαρισμό της μπαταρίας στους δύο χώρους (σχαράκι συγκράτησης στερεών και καθαρισμό αλάτων). Ιδανικά δοκιμάστε και προσωρινή (για να μην χρεωθείτε αγορά νέου) αλλαγή μπαταρίας σε κάποιον από τους δύο χώρους και δείτε αν επιμένει το πρόβλημα. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Οταν λέτε χαμηλή πίεση, εννοείτε ότι απλώς έχει μικρή ροή στην κουζίνα και το μπάνιο ή ότι ο λέβητας βγαίνει εκτός (λόγω χαμηλής πίεσης) και χρειάζεται να επέμβετε με επαναπλήρωση νερού, στο κλειστό δίκτυο;

Κάντε μια δοκιμή και δοκιμάστε καθαρισμό της μπαταρίας στους δύο χώρους (σχαράκι συγκράτησης στερεών και καθαρισμό αλάτων). Ιδανικά δοκιμάστε και προσωρινή (για να μην χρεωθείτε αγορά νέου) αλλαγή μπαταρίας σε κάποιον από τους δύο χώρους και δείτε αν επιμένει το πρόβλημα. 

Ευχαριστώ για την απάντηση σας.

Ναι, μικρή ροή όταν ανοίγω προς το ζεστό. Στο κρύο είναι κανονική η ροή. Θα τα καθαρίσω και θα επιχειρήσω και αλλαγή.  Η θέρμανση λειτουργεί κανονικά. 

Ένα άλλο που με μπερδεύει είναι ότι όταν μου το ξανά έκανε αυτό, και ήρθε ο συντηρητής, επανηλθε κανονικά η ροή και προχώρησα στην τοποθέτηση φίλτρου στην κεντρική παροχή. Ο ίδιος μου είπε ότι δεν γίνεται να καθαριστεί πάλι σε σύντομο χρονικό διάστημα 

Σε περίπτωση που δεν βρεθεί και εδώ λύση, παω φουλ για αλλαγή; 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη διότι συνέβη πριν λίγο και ψάχνω το εγχειρίδιο . Υπάρχει περίπτωση να βγαίνει εκτός ο λέβητας και να μην το καταλαβαίνω; Όταν ζητώ ζεστό νερό, με πολύ χαμηλή ροή, έρχεται μετά από κάποια ώρα αλλά δεν είναι αρκετή η πίεση ώστε να λειτουργήσει το τηλέφωνο του μπάνιου. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2022 at 10:47 ΜΜ, alto2 said:

Θέλει χημικό καθαρισμό ο εναλλάκτης του ζεστού νερού. Α ν δεν καθαρίσει, τότε γίνεται αντικατάσταση μόνο στον εναλλάκτη.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. 

Μόλις γυρίσω από το γραφείο θα το τσεκάρω. 

Ουσιαστικά ο συντηρητής που έκανε την συντήρηση τον Σεπτέμβριο και ξανά ήρθε τέλη Νοεμβρίου για το ίδιο πρόβλημα μου είπε ότι εάν ξανά εμφανιστεί θα πρέπει να αλλαχτεί ο λέβητας. Επειδή εγώ μόνο τηλεφωνικά μίλησα μαζί του, μιας και απουσίαζα στο γραφείο, θα επιβεβαιώσω τι ακριβώς καθάρισε και εαν έχει κάνει τον εναλλάκτη. 

Σε κάθε περίπτωση εάν είναι ο εναλλάκτης το θέμα, με σώνεται γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι. 

Θα κανω update όταν έχω νεότερα. 

 

 

On 27/2/2022 at 9:59 ΜΜ, JohnnyHoliday said:

 

@alto2

@JohnnyHoliday

Update 2 

Ήρθε ο μάστορας και ήμουν παρόν. 

Μου προτείνει χημικο καθαρισμό ξανά ή αλλαγή λέβητα.  Απλώς μου τόνισε ότι ο χημικός καθαρισμός εγκυμονει το κίνδυνο να καταστραφεί ο λέβητας επειδή γίνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα από τον προηγούμενο (2 μήνες). Εν τω μεταξύ ο χημικός καθαρισμός που μου έκανε την προηγούμενη φορά κράτησε μετά βίας 30 λεπτά ενώ διάβασα ότι θέλει τουλάχιστον 2 ώρες και προβληματιζομαι λίγο.  Αντικατάσταση του εναλλάκτη είναι αδύνατη, επειδή είναι διθερμικος. 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.