Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερμηνεία τοπογραφικού


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω ένα τοπογραφικό ενός οικοπέδου στη διάθεσή μου, το οποίο βρίσκεται στο Δήμο Θεσσαλονίκης. Σαν εμβαδόν οικοπέδου αναγράφεται 188,23τ.μ. το οποίο συμφωνεί και με τον τίτλο. Στην διάσταση Α-Δ του εν λόγω οικοπέδου αναγράφεται μήκος 14,26μ. και ένα 0,50μ. το οποίο δεν διευκρινίζεται εάν συμπεριλαμβάνεται στο 14,26μ. ή όχι. Για να προκύψει το σωστό εμβαδόν η σωστή διάσταση είναι 14,26μ και όχι 14,76μ.. Αν πάρω όμως τις συντεταγμένες η σωστή διάσταση είναι 14,76μ.. Έκανα έρευνα στις τροποποιήσεις του ρυμοτομικού στην εν λόγω περιοχή, όπως επίσης και στην πολεοδομία μήπως υπάρχουν τπτ πράξεις τακτοποίησης και δεν βρήκα κάτι. Στην πορεία της έρευνας βρήκα την άδεια του όμορου οικοπέδου και στο τοπογραφικό αυτής, με αναγράφει με μήκος 14,76μ.. Μπορεί κάποιος να καταλάβει το μπορεί να έχει γίνει; Η όλη έρευνα γίνεται γιατί η οικοδομή μου έχει μεγαλώσει κατά 0,5μ. και βάσει όλων των δεδομένων αν το οικόπεδο είναι 14,26μ. τότε σημαίνει ότι έχω μεγαλώσει προς το όμορο οικόπεδο! Το κτηματολόγιο δεν με βοηθάει και πολύ γιατί έχει βασιστεί στους τίτλους.    

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

0001.JPG

Link to comment
Share on other sites

Οι Ρ.Γ. (πράσινες) είναι πάντα και όρια των οικοπέδων. Αυτό δείχνουν και οι αναγραφόμενες εξασφαλίσεις στο Δ & Γ.

Ότι δηλαδή δίνουν και οι συντ/νες. Κάνε τον έλεγχο από τις εξισώσεις ευθειών που όπως βλέπω αναγράφονται. Προσοχή στα Χ & Υ (είναι Υ βορράς & Χ).  

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, nbr said:

Οι Ρ.Γ. (πράσινες) είναι πάντα και όρια των οικοπέδων. Αυτό δείχνουν και οι αναγραφόμενες εξασφαλίσεις στο Δ & Γ.

Ότι δηλαδή δίνουν και οι συντ/νες. Κάνε τον έλεγχο από τις εξισώσεις ευθειών που όπως βλέπω αναγράφονται. Προσοχή στα Χ & Υ (είναι Υ βορράς & Χ).  

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Συμφωνώ ότι η πράσινη είναι η Ρ.Γ. άρα το όριο του οικοπέδου. Αυτό που ψάχνω είναι πως βάσει τίτλων η διάσταση είναι 14,26μ. , το αναγραφόμενο εμβαδόν στο τοπογραφικό είναι 188,23τ.μ. (που προκύπτει με το 14,26x13,20), βάσει διαγράμματος κάλυψης αδείας είναι καθαρά 14,26μ. (εκεί το 0,50μ. το έχει αφαιρέσει) και βάσει συντεταγμένων είναι 14,76μ. Επίσης δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί έχει συντεταγμένες και στο σημείο Δ, και στο σημείο που απέχει 0,50μ. από το Δ.

Link to comment
Share on other sites

Τις διπλές συντ/νες δεν μπορώ να τις εξηγήσω από απόσταση. Δεν το ξαναείδα. Οι Τομές των εξισώσεων ευθειών των Ρ.Γρ. τι συντεταγμένες  δίνουν?

Μήπως κάποια τροποποίηση Ρ.Σχ.?? Κάποια  πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού? Θα ερχόταν όμως και ειδοποίηση για αποζημείωση λόγω προσκύρωσης.

Είσαι σίγουρος ότι η εξάρτησή της αποτύπωσης είναι σωστή?? Το σχέδιο είναι σχεδιασμένο στο χέρι. Άρα παλαιό. 

Το ίδιο συμβαίνει και στο οικόπεδο ανατολικά σου. Ρωτήθηκαν οι ιδιοκτήτες αν έχουν το ίδιο πρόβλημα?

 

Υ.γρ. Τα οικόπεδα είναι με παραχωρητήριο??    

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι διπλές συντεταγμένες ίσως είναι τα όρια των οικοπέδων προ ένταξης  και τα όριο τους βάσει ΡΓ.
Γιατί βλέπω ότι η διπλή συντεταγμένη υπάρχει μόνο εκεί που δεν ταυτίζεται η ΡΓ με τα όρια οικοπέδου.

Αν είναι όπως το λέω , τότε μήκος αρχικού οικοπέδου επί της ΑΔ , 14,26.
Η ΡΓ είναι 0,5 "πιο έξω" , αρα 14,26+0,5=14,76 κα ιπροκύπτει η πλευρά ΑΔ  βάσει ΡΓ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nbr said:

Τις διπλές συντ/νες δεν μπορώ να τις εξηγήσω από απόσταση. Δεν το ξαναείδα. Οι Τομές των εξισώσεων ευθειών των Ρ.Γρ. τι συντεταγμένες  δίνουν?

Μήπως κάποια τροποποίηση Ρ.Σχ.?? Κάποια  πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού? Θα ερχόταν όμως και ειδοποίηση για αποζημείωση λόγω προσκύρωσης.

Είσαι σίγουρος ότι η εξάρτησή της αποτύπωσης είναι σωστή?? Το σχέδιο είναι σχεδιασμένο στο χέρι. Άρα παλαιό. 

Το ίδιο συμβαίνει και στο οικόπεδο ανατολικά σου. Ρωτήθηκαν οι ιδιοκτήτες αν έχουν το ίδιο πρόβλημα?

 

Υ.γρ. Τα οικόπεδα είναι με παραχωρητήριο??    

 

 

Πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού δεν υπάρχει. Το σχέδιο είναι του 1976 και τα οικόπεδα είναι με παραχωρητήριο. Για τις εξισώσεις πρέπει να το επαληθεύσω και επανέχρομαι...

 

3 ώρες πριν, avgoust said:

Οι διπλές συντεταγμένες ίσως είναι τα όρια των οικοπέδων προ ένταξης  και τα όριο τους βάσει ΡΓ.
Γιατί βλέπω ότι η διπλή συντεταγμένη υπάρχει μόνο εκεί που δεν ταυτίζεται η ΡΓ με τα όρια οικοπέδου.

Αν είναι όπως το λέω , τότε μήκος αρχικού οικοπέδου επί της ΑΔ , 14,26.
Η ΡΓ είναι 0,5 "πιο έξω" , αρα 14,26+0,5=14,76 κα ιπροκύπτει η πλευρά ΑΔ  βάσει ΡΓ.

Διπλή συντεταγμένη όντως υπάρχει μόνο εκεί που δεν ταυτίζεται η Ρ.Γ. με το όριο του οικοπέδου. Και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει. Πρώτη φορά βλέπω όμως να "αυξάνεται"  το εμβαδό του οικοπέδου. Δεν θα ήταν πιο σωστό να αναγράψει εμβαδό βάσει τίτλου, 188,23τ.μ. και εμβαδόν βάσει πραγματικότητας 194,83τ.μ.; Επίσης εγώ αν χρειαστεί να κάνω δήλωση του Ν.651 λογικά το Ε=194,83τ.μ. δεν πρέπει να αναγράψω;

Link to comment
Share on other sites

Αρα, αν καταλαβαίνω καλά, σου έδωσαν ένα σχέδιο για να υπογράψεις την δήλωση αρτιότητας (Ν. 651/77) κλπ. Έχεις μπροστά σου ένα παλαιό  ξένο σχεδιο και πρέπει λοιπόν να το σκεφτείς. Δεν γνωρίζεις ακόμη πως προερχονται τα επιπλέον τ. μ. Είναι από κάποια τροποποίηση; από πράξη τακτοποίησης;

Σε κάθε περίπτωση έχεις μια προσκυρωση που γίνεται φανερή (διπλές συντεταγμένες κλπ, κλπ). Πιθανότατα να απαιτείται, λέω εγώ (?) και κάποια αποζημίωση;

Σε συμφερει να κάνεις όλη αυτή τη έρευνα μόνο για την δήλωση; ( η δήλωση του ν. 651 είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση). 

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, nbr said:

Αρα, αν καταλαβαίνω καλά, σου έδωσαν ένα σχέδιο για να υπογράψεις την δήλωση αρτιότητας (Ν. 651/77) κλπ. Έχεις μπροστά σου ένα παλαιό  ξένο σχεδιο και πρέπει λοιπόν να το σκεφτείς. Δεν γνωρίζεις ακόμη πως προερχονται τα επιπλέον τ. μ. Είναι από κάποια τροποποίηση; από πράξη τακτοποίησης;

Σε κάθε περίπτωση έχεις μια προσκυρωση που γίνεται φανερή (διπλές συντεταγμένες κλπ, κλπ). Πιθανότατα να απαιτείται, λέω εγώ (?) και κάποια αποζημίωση;

Σε συμφερει να κάνεις όλη αυτή τη έρευνα μόνο για την δήλωση; ( η δήλωση του ν. 651 είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση). 

Δυστυχώς η υπόθεση έχει να κάνει με τακτοποίηση με το Ν.4495 και η κατοικία είναι φίλου μου αλλιώς δεν θα πλησίαζα.  

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.