Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για άδεια οικοδόμησης αποθήκης


Recommended Posts

γειά και χαρά!

θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής θέμα,μιας και δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο..

πελάτης μου ζητά τοπογραφικό για οικοδόμηση αγροτικής αποθήκης 50 τ.μ. εντός οικισμού<2000 κατοίκων.Έχει εκδοθεί άδεια οικοδόμησης απο το 1996 κι έχει όλα τα δικαιολογητικά,όμως δεν έχει ξεκινήσει απο τότε.μάλλον θα πρέπει να εκδοθούν νέα μετά απο τόσα χρόνια..

Τι ακριβώς πρέπει να περιέχει το τοπογραφικό που προορίζεται γι αυτό το σκοπό? να προσέξω κάτι συγκεκριμένο?

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε μήπως βγαίνει με ' άδεια' απο τον δήμο χωρίς πολεοδομία κλπ

έχε υπόψη σου ότι σε οικισμούς προ του 23 και σε ζώνη 500μ απο τα όριά τους επιτρέπεται η εγκατάσταση αποθηκών της παρ1γ του αρ.2 του Ν3325/05

η άδεια δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗΣ η "άδεια" του Δήμου για αποθήκη πάει στην Πολεοδομία για έλεγχο μέσω του Δήμου?

Επίσης στο Τοπογραφικό υπογράφει ο Μηχανικός κανονικά δήλωση αρτιότητας - οικοδομισημότητας?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν πάει πουθενά

μιλάμε για απλές και σύντομες διαδικασίες

δεν το έχεις ξανακούσει απο ότι κατάλαβα και όμως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι Θεοχάρη και βέβαια το έχω ακούσει απλά δεν το έχω ξανακάνει! Μάλιστα προ εβδομάδας πελάτης μου ζήτησε να του "βγάλω τέτοια άδεια" και φτιάχνω τα απαραίτητα τώρα.

Τώρα που σε βρήκα όμως δεν μου ξεφεύγεις!!!:):):)

Υπογράφω και δήλωση αρτιότητας και ότι είναι οικοδομήσιμο? Γιατί για οικοδομήσιμο δεν το βλέπω (στερείται κοινόχρηστο χώρου 4,00 m σε γειτονιά με οποιαδήποτε πλευρά του).

Αν δεν υπογράφω τέτοια δήλωση έχει καλώς, αλλιώς.......σουτ-γκολ!;)

Σ΄ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τις πληροφορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

μπάς και κάνεις τζάμπα κόπο?

απαιτείται τοπογραφικό και δήλωση?

απαιτείται δουλειά απο Πολιτικό Μηχανικό?

αν απαιτούνται τα παραπάνω που δεν νομίζω

τότε για δες μήπως σε βολεύει

αρθρο 25?

παραχώρηση λωρίδας , αφού δεν κάνεις κατάτμηση?

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Για την παραχώρηση λωρίδας το σκέφτηκα και γω αλλά ο πελάτης δε θέλει να παραχωρήσει μέρος για κοινόχρηστο χώρο και μάλιστα συμβολαιογραφικά (με κοινοποίηση του συμβολαίου όπως απαιτείται και στον αρμόδιο δήμο).

Γι΄αυτό ψάχνω να βρω κάποια λύση.............αν δεν απαιτείται δήλωσή μου--->να η λύση;)

Πάντως ζητάνε Τοπογραφικό, κάτοψη-όψεις-τομές, αυτό είναι σίγουρο!

Και σε ρώτησα για Πολεοδομία γιατί κάποιος μου σφύριξε ότι ο Δήμος τα στέλνει πολεοδομία για τυπικό έλεγχο! Μη γίνουμε και ρεζίλι!

Link to comment
Share on other sites

επειδή αυτές οι διαδικασίες στερούνται παντελώς σοβαρότητας

αλλιώς θα έβγαινε άδεια κανονικά έστω και με μειωμένες αμοιβές αφού πρόκειται για αγροτική αποθήκη μη γράφεις τίποτε , άλλωστε τυπικά είναι

πάντως προσοχή στο ρεζιλίκι τώρα πού έχουμε και ΟΛΟΙ μας master ε!

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε μήπως βγαίνει με ' άδεια' απο τον δήμο χωρίς πολεοδομία κλπ

έχε υπόψη σου ότι σε οικισμούς προ του 23 και σε ζώνη 500μ απο τα όριά τους επιτρέπεται η εγκατάσταση αποθηκών της παρ1γ του αρ.2 του Ν3325/05

η άδεια δεν ισχύει

 

ο οικισμός που βρίσκεται το οικόπεδο είναι του '85. μήπως ισχύει κάτι παρόμοιο και εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Θα απαιτηθούν πλήρη αρχιτεκτονικά σχέδια (κάτοψη - όψεις - τομές - διάγραμμα κάλυψης - τοπογραφικό) και ο δήμος τα στέλνει στη πολεοδομία για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.