Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση σχετική με ηλεκτρονόμο - ρελέ.


Recommended Posts

 

Γεια σας,

 

Στο διαμέρισμα μου έχω ρελέ στον ηλεκτρολογικό πίνακα το οποίο είναι συνδεδεμένο με όλες τις ηλεκτρικές συσκευές εκτός απ’ τον ηλεκτρικό φούρνο της κουζίνας. Είχα πρόβλημα καθε φορά που άναβα τον καινούργιο μου φούρνο έπεφτε το ρελέ. Ο ηλεκτρολόγος που κάλεσα αποσύνδεσε τον ηλεκτρικό φουρνο απο το ρελε και όταν εξέφρασα την απορία μου για το αν ειμαι ασφαλής μου ειπε ότι δεν κινδυνεύω απο το ηλεκτρικό ρεύμα δίότι ο φούρνος ειναι γειωμένος !!!

 

Γνωριζει κάποιος να μου απαντήσει αν ισχύει αυτό με την γείωση ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο ηλεκτρολόγος που καλέσατε βιαζόταν να εισπράξει και να φύγει....

Καλέστε κάποιον έμπειρο και τίμιο άμεσα!

Αν ο καινούργιος φούρνος είχε πρόβλημα θα έπρεπε να καλέσετε τον αντιπρόσωπο για επισκευή ή αλλαγή!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Αν ο καινούργιος φούρνος είχε πρόβλημα θα έπρεπε να καλέσετε τον αντιπρόσωπο για επισκευή ή αλλαγή!

οχι παντα........το βλεπουμε αρκετα συχνα αυτο το φαινομενο  ( να πεφτει  ο  δδε σε καινουργιες κουζινες )  

Link to comment
Share on other sites

 

15 ώρες πριν, antloukidis said:

Και τι κάνετε τότε Νίκο?

Καταρχας θα πω οτι συμφωνω με αυτο που εκανε ο συναδελφος , να αφαιρεσει  δλδ την συσκευη απο τον δδε  ,  επρεπε ομως να κατσει  να  κανει  κ την υπολοιπη διαδικασια....

Ας τα παρουμε απο την αρχη .

Καποιες  καινουργιες κουζινες παρουζιασουν   μικροδιαροες κ αυτο συμβαινει γιατι δεν εχουν ''βαψει'' οπως λεμε οι αντιστασεις κ τα  κυκλωματα που φερει , κ φερει αρκετες /τα . Εαν εχεις λοιπον εναν  παλιο ΔΔΕ που εχει αποκτησει υπερευαισθησια στα ma που ενεργοποιειται  <20  θα συμβει αυτο που εχει παθει η κουζινα του διμετρου , το εχω δει κ σε ΔΔΕ που λειτουργουν κανονικα >25.

Αυτο,  διορθωνετε με το να βγαλουμε την κουζινα απο τον ελεγχο του ΔΔΕ κ να της βαλουμε στο φουρνο ενα ταψι με  *νερο με τις  πανω & κατω αντιστασεις στους 250c........μετα απο κανα 45λεπτο σβηνουμε τον φουρνο κ επαναφερουμε την κουζινα στον ελεγχο του ΔΔΕ .....εννοειτε  οτι σε ολη την διδικασια κανεις αλλος εκτος απο εμενα δεν ακουμπαει  ή  χειριζεται την συσκευη...

 

 *Δεν βαζουμε παντα στο ταψι ''νερο'' , μπορουμε να βαλουμε τσιπουριτσες , λαβρακια , φακρακι....κλπ 😋

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

...

 *Δεν βαζουμε παντα στο ταψι ''νερο'' , μπορουμε να βαλουμε τσιπουριτσες , λαβρακια , φακρακι....κλπ 😋

στις λεπτομέρειες θα φανεί ο μάστορας......

(άντε δεν σου λέω τίποτα για τον μη τονισμό στο κείμενο σου)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

Δεν βαζουμε παντα στο ταψι ''νερο'' , μπορουμε να βαλουμε τσιπουριτσες , λαβρακια , φακρακι....κλπ 😋

Ηλεκτρολόγος που χρησιμοποιεί σαν εργαλείο τσιπουρίτσες και ίσως και τσιπουράκια.... είναι πάντα περιζήτητος!!! 😊😊😊

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.