Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγανή κατασκευή σε όλο το μήκος κοινόχρηστου χώρου.


Sophie_90

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούργια στο site οπότε συγχωρέστε με αν παραλείψω οτιδήποτε. 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στην πολυκατοικία που διαμένω. Είμαι στον 1ο όροφο και από κάτω υπάρχει ένα κατάστημα. Στην πίσω πλευρά του καταστήματος όπου αποτελεί ακάλυπτο χώρο βρίσκεται και το μπαλκόνι μου. Ο ακάλυπτος χώρος είναι περίπου 50τ.μ και πρόσβαση σε αυτό έχει μόνο το κατάστημα. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι νέοι ενοικιαστές του καταστήματος, κάλυψαν όλο τον ακάλυπτο χώρο με ένα τύπου πανί σε μια στεγανή κατασκευή πάνω σε μια παλιότερη σιδηροκατασκευή που υπήρχε στον ακάλυπτο. Η κατασκευή είναι σχεδόν στο ύψος του μπαλκονιού μου με αποτέλεσμα νερά χώματα κτλπ να πέφτουν στο μπαλκόνι μου. Κάπου εδώ να αναφέρω ότι ο κοινόχρηστος χώρος καλύφθηκε ως επέκταση του μαγαζιού και χρησιμοποιείται ως αποθήκη εμπορευμάτων. Μιλώντας με τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού σχετικά με το θέμα, μου είπε ότι στο συμβόλαιο ενοικίασης υπήρχε ο όρος της αποκλειστικής αξιοποίησης του ακάλυπτου χώρου προς όφελος των ενοικιαστών εφόσον δεν ενοχλεί τους ενοίκους της πολυκατοικίας. Ο ιδιοκτήτης συμφώνησε με τα λεγόμενα μου λέγοντας ότι αυτό που συμβαίνει είναι παράνομο.

Μετά από πολλές προσπάθειες με τους ενοικιαστές, να αλλάξει η κλίση του πανιού ή να μπει τέντα με κινητά μέρη, επικοινώνησε μαζί μου ο δικηγόρος των ενοικιαστών και μου είπε ότι όλο αυτό που έγινε είναι νόμιμο, λόγω της ύπαρξης σιδηροκατασκευής και λόγω του ότι ο ακάλυπτος έχει πλακάκι και υπάρχει ρεύμα. 

Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα τι μπορώ να κάνω; Ποιος ακριβώς έχει δίκιο γιατί από όσα γνωρίζω, βλέπω ότι έχει άδικο ο ενοικιαστής του μαγαζιού, ο οποίος είναι ανένδοτος στο να βγάλει αυτό το στεγανό πανί....

Τι ακριβώς ισχύει και τι θα μπορούσα να πράξω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σίγουρα θα χρειαστείς την συνεργασία με δικηγόρο. Πρώτα όμως εξασφάλισε με κάποιο τρόπο (ίσως από τον διαχειριστή ή κάποιον άλλο ιδιοκτήτη της πολυκατοικίας) την συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών και τον κανονισμό της οικοδομής, ώστε να διαπιστώσεις αν όντως στην οριζόντια ιδιοκτησία του καταστήματος έχει αποδοθεί η αποκλειστική χρήση του εν λόγω χώρου.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Καλησπέρα. Σίγουρα θα χρειαστείς την συνεργασία με δικηγόρο. Πρώτα όμως εξασφάλισε με κάποιο τρόπο (ίσως από τον διαχειριστή ή κάποιον άλλο ιδιοκτήτη της πολυκατοικίας) την συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών και τον κανονισμό της οικοδομής, ώστε να διαπιστώσεις αν όντως στην οριζόντια ιδιοκτησία του καταστήματος έχει αποδοθεί η αποκλειστική χρήση του εν λόγω χώρου.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Έχω τρεις ερωτήσεις:

1. Σε περίπτωση που έχει αποδοθεί η αποκλειστική χρήση του ακάλυπτου στην ιδιοκτησία του καταστήματος, είναι νόμιμο να καλύπτει κατά μήκος όλο τον ακάλυπτο ως επέκταση της επιχείρησης και ως αποθηκευτικό χώρο για τα εμπορεύματα;

2. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο από τα παραπάνω πως θα ήταν συνετό να κινηθώ, με δικηγόρο, καταγγελία στην πολεοδομία ή κάτι άλλο;

3. Στο συμβόλαιο ενοικίασης ο ιδιοκτήτης μου ανέφερε οτι υπάρχει ο όρος "αποκλειστικής αξιοποίησης του ακάλυπτου χώρου προς όφελος των ενοικιαστών εφόσον δεν ενοχλεί τους ενοίκους της πολυκατοικίας". Αυτό από μόνο του δεν υποδεικνύει οτι είναι παράνομο αυτό που συμβαίνει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, είναι απολύτως παράνομο. 

2. Υπάρχει πάντα η Σύσταση Οριζόντιων Ιδιοκτησιών για το ακίνητο. Ό,τι σας συμβουλεύσει ο δικηγόρος και ο μηχανικός σας...

3. Λέει εν μέρει σαχλαμάρες! Και παράνομο είναι και αυθαίρετο είναι και ο ιδιοκτήτης φέρει ευθύνη...

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.