Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μουσείο Ακρόπολης


evaki

Recommended Posts

είχε πέσει στα χέρια μου το σχέδιο που έδειχνε που θα γίνουν οι τρύπες για τους πασσάλους. Οι περισσότεροι έπεφταν σε περιοχές που στο σχέδιο ήταν σημειωμένες ώς περιοχές με αρχαία. Όπως καταλαβαίνετε ισχύουν 2 μέτρα και 2 σταθμά όταν πρόκειται για τέτοιες ιστορίες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΤΕΟΤdm900: Και τι νομίζεις πως με πειράζει εμένα πως το είδες. Αλλά επειδή μάλλον το είδες πολύ καλά αφού το μέτρησες, γι ' αυτό ζήτησα εξτρά κόμεντ!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα προκειται για ενα κτιριο που το ειχαμε αναγκη

σιγουρα δεν εγινε με τον καλυτερο δυνατο τροπο

 

σχειδιαστικα δεν εχει και πολλα να πει, αλλα πιστευω οτι ετσι πρεπει να ειναι καθε κτιριο που "υποτασσεται" σε ενα μνημειο

 

προσωπικα βρισκω κατι αλλο απαραδεκτο (αντιγραφω απο την επισημη σελιδα):

"Από τις 21 Ιουνίου 2009 έως και τις 31 Δεκεμβρίου 2009, η τιμή εισόδου στο Μουσείο είναι 1 ευρώ. Δωρεάν είσοδος για τους κατόχους της Κάρτας Πολιτισμού."

 

1ον θεωρω απαραδεκτο ως ελληνας πολιτης να πληρωσω για να επισκευτω και να γνωρισω την πολιτισμικη μου κληρονομια!!

2ον μετα τις 31/12, τι??

Link to comment
Share on other sites

Παντα οταν γινεται ενα κτηριο για τετοιο λογο, παντα σε ολους αρεσει αυτο που δεν εγινε!!Δηλαδη μια αλλη λυση που δεν προχωρησε!Σιγουρα μπορουμε να πουμε οτι στο ταδε σημειο ειναι ετσι, εκει ειναι αλλιως, παρα περα θαπρεπε να ναναι καλυτερο κτλ.

Εγω ουτε τρελαθηκα, ουτε απογοητευτηκα.Επειδη περναγα αποκει οσο καιρο γινοταν λογω δουλειας,μπορω να πω οτι η τελικη εικονα ειναι καλυτερη αποσο νομιζα πριν!Τοχα για πιο ασχημο!χεχε.

Παντως, παντα σε τετοια εργα, σεβομαι το δημιουργο.Δηλαδη δεν μπορει ενας διεθνους φημης πολ.μηχανικος/αρχιτεκτονας ναρχεται στην Ελλαδιτσα και να μην μας αρεσει τιποτα,να τον βγαζουμε χειροτερο απολους μας κτλ.Και με τον Καλατραβα αν θυμαστε τι γραφοταν σε εντυπα,τι θαψιμο ειχε φαει ο ανθρωπος δε λεγεται!

Και επειδη οπως ειπα σεβομαι τον δημιουργο, δεν θα πω ποτε οτι αυτο ειναι τερατουργημα κτλ. Γιατι εγω που το βριζω θαπρεπε να εχω να προτεινω κατι καλυτερο και σιγουρα θα τοκανα τραγικα χειροτερο!!χεχε!Και αν ρωτησουμε 2000 Ελληνες θα παρουμε 2000 διαφορετικα σχεδια.

Οσο για το εισητηριο, σε κανα μουσειο τετοιου ειδους και περιεχομενου στον κοσμο, δεν θαταν τσαμπα η εισοδος.Και οποιος δεν θελει να δωσει 5 ευρω, προλαβαινει ανετα το 1 ευρω μεχρι τελος του χρονου!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη οπως ειπα σεβομαι τον δημιουργο, δεν θα πω ποτε οτι αυτο ειναι τερατουργημα κτλ. Γιατι εγω που το βριζω θαπρεπε να εχω να προτεινω κατι καλυτερο και σιγουρα θα τοκανα τραγικα χειροτερο!!χεχε!Και αν ρωτησουμε 2000 Ελληνες θα παρουμε 2000 διαφορετικα σχεδια.

Οσο για το εισητηριο, σε κανα μουσειο τετοιου ειδους και περιεχομενου στον κοσμο, δεν θαταν τσαμπα η εισοδος.Και οποιος δεν θελει να δωσει 5 ευρω, προλαβαινει ανετα το 1 ευρω μεχρι τελος του χρονου!

 

Συνάδελφε Geokon,

Γιατί θα πρέπει να προτείνω κάτι άλλο. Δεν το κατάλαβα αυτό; Όταν χτίζεις ένα κτίριο για να φυλάξεις τα μνημεία του Παρθενώνα το οποίο στέκεται ανταγωνιστικά ως προς τον ίδιο το ναό, αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να το κράζω;

Δηλ. τι θα έπρεπε να κάνω πρώτα; Πλήρη μελέτη αυτού που μου αρέσει και μετά να πω την γνώμη μου.

Για να μην μιλήσουμε για όλη την ιστορία της μπίζνας με το εστιατόριο και τη θέα προς τον βράχο για αυτούς που θέλουν να τρώνε το πανάκριβο σενιάν φιλέτο τους πάνω από τις καρυάτιδες και να μην τους εμποδίζει τη θέα το κτίριο του Κουρεμένου (το οποίο αποτελεί πολιτιστικό μνημείο βέβαια)

 

Όπως καταλαβαίνεις κανένα μουσείο με τέτοιου είδους περιεχόμενο όπως λες δεν σερβίρει και greek σουβλάκι στο ρετιρέ

 

Τώρα σε ότι αφορά το εισιτήριο, το Βρετ. μουσείο για παράδειγμα (με εφάμιλλα εκθέματα) είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Και σας ρωτάω όλους: στα πλαίσια της καλής αρχιτεκτονικής, είναι καλό που φέραμε έναν ξένο αρχιτέκτονα (δε μετράω την ελληνική συμμετοχή) όπως ένας Έλληνας μπορεί να δουλέψει έξω ή εφόσον πρόκειται ειδικά γι' αυτό το μουσείο, έπρεπε να το μελετήσει Έλληνας?

Βέβαια διαγωνισμός έγινε μετά κόπων και βασάνων -γνωστή η ιστορία- αλλά μήπως και οι καλοί δικοί μας δεν ασχολήθηκαν?

 

Είμαστε λαός που από το τίποτα κάνει κάτι και από τα πάντα το απόλυτο τίποτα.

(τι είπα τώρα?) Εννοώ πως για όλα τα μεγάλα έργα υπάρχει φρικτή προϊστορία διαγωνισμών, αναθέσεων, μιζών και αμφισβήτησης διαγωνισμών και πάει λέγοντας. Στο τέλος είναι απόλυτα φυσικό να έρθει κάποιος να το πραγματοποιήσει και εμείς φυσικά να μη το θέλουμε! Εν τω μεταξύ η φανφάρα και η λεζάντα της διαφήμισης είναι τόσο πομπώδης (από εδώ βγαίνει και το "πομπέ" χα χα) που νιώθω για άλλη μια φορά πως ζούμε στο Τιμπουκτού και ανακαλύψαμε την Αμερική τώρα το 2009.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχουμε μια ξενομανία σαν λαός είναι αλήθεια... Θεωρούμε ότι ένας ξένος θα είναι καλύτερος από έναν δικό μας και ειδικά αν τον έχουν προτιμήσει κι άλλοι... τότε τον προσλαμβάνουμε με κλειστά μάτια (δες Καλατράβα).

Και δεν θέλω να πω τίποτα κακό για τους συναδέλφους εκ του εξωτερικού αλλά πάντα η Ελλάδα έθαβε τα παιδιά της και δυστηχώς θα συνεχισει να το κάνει.

 

Επειδή όμως βγαίνουμε εκτός θέματος, η δική μου άποψη για το Μουσείο είναι μάλλον ουδέτερη. Ούτε ζέστη, ούτε κρύο.... θα έλεγα ότι έγινε πολύς ντόρος για το τίποτα. Δεν είναι και το Λούβρο...

Αν και θα προτιμούσα να κάνουν πιο εντατικές προσπάθειες να πάρουμε πίσω τα μάρμαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.