Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι μηχ. και δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με το γραφειοκρατικό κομμάτι, θα μπορούσατε να με κατευθύνεται σε μια υπόθεση που έχω?

Πρόκειται για μια πολυκατοικία με άδεια οικ. από το 78',  υπόγειο (ημιτελές), ισόγειο (ημιτελές), α' όροφος (αποπερατωμένος), με κάθετες ιδιοτησίες κλπ. Έγιναν κάποιες αυθαιρεσίες κατά την κατασκευή και το 2021 τακτοποιήθηκαν με δήλωση ένταξης Ν.4495/2017.

Σήμερα θέλουν να κάνουν ολική ανακαίνιση και νέα διάταξη όλου του κτιρίου, αλλαγή χρήσης του υπογείου από αποθήκες που ήταν δηλωμένο στην αρχική άδεια σε κύριους χώρους, που σημαίνει νέα αρχιτεκτονικά, μηχανολογικά, πρόσοψη κλπ.

Θα πρέπει να κάνω αναθεώρηση αδείας? και ποια είναι η διαδικασία?

 

Link to comment
Share on other sites

1. Στις πολυκατοικίες συστήνονται οριζόντιες  ιδιοκτησίες

2. Η μετατροπή β.χ. σε κύριους, συνεπάγεται αφενός μεν υπολογισμό τους στη δόμηση, αφετέρου δε  συμμόρφωση με την υφιστάμενη νομοθεσία

3. Για τις οποιεσδήποτε αλλαγές κλπ, θα πρέπει να υπάρχει συναίνεση του 100% των ιδιοκτητών

Επειδή το θέμα δεν είναι απλό ώστε  μπορεί να απαντηθεί εξ αποστάεως, θα σου πρότεινα να συνεργαστείς με έμπειρο (κι έντιμο) συνάδελφο. Έτσι, και τη δουλειά δεν θα χάσεις, και θα έχεις την ευκαιρία να μάθεις αρκετά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Οριζόντιες είναι σωστά το λέτε.

Άρα το πρώτο που θα πρέπει να εξετάσω εάν με την αλλαγή χρήσης απο βχ σε κχ είμαι μέσα στον συντελεστη?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε το πρώτο που θα πρέπει να εξετάσεις είναι να πας όπως σε συμβούλεψε ο tetris σε έμπειρο μηχανικό να σε καθοδηγήσει. Το θέμα είναι περίπλοκο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.