Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιάζουσα κατάτμηση


Recommended Posts

1. θες συνολικά πρόσωπο 15μ όχι σε κάθε έναν(!!!) άρα ναι

 

2. νομίζω μπορούν να κρατήσουν από ένα κομμάτι έκαστος

Link to comment
Share on other sites

1. Εάν τα νέα οικόπεδα, πληρούν τις προϋποθέσεις αρτιότητας της περιοχής, τότε ΟΚ. Απλά η ένστασή μου εντοπίζεται στο ότι, με την κατάτμηση, το δισγωνιαίο οικόπεδο θα χάσει τα πλεονεκτήματα αξιοποίησης που έχει και τις πολλές λύσεις που μπορεί να προσφέρει στο μελετητή.

 

2. Με μία συμβ/φική πράξη μπορεί να διανεμηθεί το οικόπεδο στους δύο εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες, αλλά και πάλι επιμένω ότι, εγώ, θα το σκεπτόμουν πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@makar

αν κατάλαβα εννοείς οτι θα μειωθεί η αξία του ακινήτου εξαιτίας της κατάτμησης...σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι, ένα δισγωνιαίο οικόπεδο έχει πολύ περισσότερα πλεονεκτήματα από ένα γωνιαίο και ακόμη περισσότερα από ένα μεσαίο. Επομένως, οι δυνατότητες αξιοποίησης, και άρα και η αξία ενός διαμερίσματος, σε ένα πλεονεκτικό οικόπεδο, είναι σαφώς περισσότερες και καλλίτερες (προσανατολισμός, υποχώρηση από ΟΓ, αερισμός, ηλιασμός κλπ) από τα δύο οικόπεδα, στα οποία αυτό, ενδεχομένως, θα διαιρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.