Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιάζουσα κατάτμηση


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση κατάτμησης εντός σχεδίου. Το οικόπεδο είναι μεγάλο και κόβεται άνετα στα 2 που θέλει ο πελάτης. Το θέμα είναι οτι υπάρχει ένα σπίτι μέσα και άμα το κόψω εκεί που θέλει ο ιδιοκτήτης (και έχει λυσάξει) θα βγει αυθαίρετο το σπίτι λόγω πλάγιων ορίων. έχω ενημερώσει τον ιδιοκτήτη αλλά αυτός επιμένει. Αν το κάνω έχω ευθύνη? σημειώνω ότι τα 2 νεα οικόπεδα θα είναι άρτια στον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Κόψτο αλλού napoleon........δεν μπορείς ή δεν θέλει?Αν απλά δεν θέλει,δεν υπάρχει γιατρειά σε αυτή την αρρώστεια (του ''δεν θέλω'')....

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι ξεκάθαρο...δεν θέλει αυτός αλλού.

του το λεω και επιμένει.

βασικά θα του ρίξω άκυρο. και ευθύνη να μην έχω(ή έχω?) εμένα θα πούνε μακάκα αν γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

το επόμενο gadget για τοπογράφους θα είναι μια διάφανη μπογιά που θα φαίνεται μόνο με ειδικά γυαλιά και θα μαρκάρουμε τους μπουμπούνες πελάτες για να τους ξεχωρίζουμε μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση κατάτμησης εντός σχεδίου. Το οικόπεδο είναι μεγάλο και κόβεται άνετα στα 2 που θέλει ο πελάτης. Το θέμα είναι οτι υπάρχει ένα σπίτι μέσα και άμα το κόψω εκεί που θέλει ο ιδιοκτήτης (και έχει λυσάξει) θα βγει αυθαίρετο το σπίτι λόγω πλάγιων ορίων. έχω ενημερώσει τον ιδιοκτήτη αλλά αυτός επιμένει. Αν το κάνω έχω ευθύνη? σημειώνω ότι τα 2 νεα οικόπεδα θα είναι άρτια στον κανόνα.

Αν κάνεις κατάτμηση έτσι οπως αναφέρεις (θέλει ο πελάτης) το σπιτι βγάινει αυθαίρετο και νομίζω οτι δεν μπορεί να γίνει το συμβόλαιο, θα βγεί άκυρο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια περίπτωση 4 στρ. εντός οικισμού και θέλω να κάνω κατάτμηση. Μήπως έχει κανείς αυτόν το νόμο 690/48 γιατί είναι πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο και δεν έχω ιδέα από τη νομοθεσία?..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Οικόπεδο εντός σχεδίου 1500 τμ (κατά κανόνα αρτιότητα 400τμ με πρόσωπο 15μ) έχει πρόσωπο σε τρείς δρόμους. Στους δύο από τους τρείς τηρεί το όριο του προσώπου για δύο προκύπτοντα (στα δύο θέλω να το κόψω) στον έναν όχι.

 

1) Κατατμείται?

 

2)Αν κάνουμε κατάτμηση , πρέπει κατόπιν τα δυο προκύπτοντα να μεταβιβαστούν σε ιδιοκτήτες διαφορετικούς από τους αρχικούς που ήτανε εξ αδιαιρέτου? ή μπορεί να κρατήσουν οι αρχικοί από ένα κομμάτι έκαστος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.