Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξομάλυνση πλάκας


georgemvg

Recommended Posts

Γειά σας!

Έχω ένα θέμα και δεν μπορώ να το λύσω εύκολα.

Λόγω παλαιότητας και σκληρής ισως χρήσης, η τσιμεντένια πλάκα ενός βιομηχανικού χώρου, έχει αρκετα αυλάκια και τρύπες.

Ρώτησα για βιομηχανικό δάπεδο, και οι μάστορες μου λένε ότι το ελάχιστο που μπορούν να βάλουν ειναι 7cm από το ψηλότερο σημείο.

Αυτό, πρώτον, προσθέτει αρκετό βάρος σε μια ήδη ταλαιπωρημένη πλάκα, αλλά και ένα έξτρα σκαλοπάτι στην είσοδο, που δεν το προτιμώ.

Έχω λοιπόν ακούσει τα πάντα. Το ελικόπτερο λέει ότι μπορεί να "φάει" μέχρι 3mm, ενώ τα μωσαικα πατώματα με το ίδια φαντάζομαι μηχάνημα, κατέβαιναν φαντάζομαι πολύ παραπάνω για να φαίνεται έτσι το γαρμπίλι.

Το περλομπετο μου λένε δεν κολλάει πάνω στο τσιμέντο. Και εαν κολλήσει, μετά θέλει πλακάκι. Δεν γίνεται να εφαρμοστει αυτή η λύση και μετά να περαστεί με τσιμεντοκονία;

Έχω ακούσει για αυτοεπιπεδούμενα, εποξειδικα, κλπ.

Το κύριο πρόβλημα που προκύπτει είναι πως θα γίνει η εφαρμογη του πιο λεπτού υλικου, και πιο είναι αυτο που και θα γεμίσει τις αυλακώσεις, αλλα και δεν θα σπάει λόγω μικρού πάχους.

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, georgemvg said:

Γειά σας!

Έχω ένα θέμα και δεν μπορώ να το λύσω εύκολα.

Λόγω παλαιότητας και σκληρής ισως χρήσης, η τσιμεντένια πλάκα ενός βιομηχανικού χώρου, έχει αρκετα αυλάκια και τρύπες.

Ρώτησα για βιομηχανικό δάπεδο, και οι μάστορες μου λένε ότι το ελάχιστο που μπορούν να βάλουν ειναι 7cm από το ψηλότερο σημείο.

Αυτό, πρώτον, προσθέτει αρκετό βάρος σε μια ήδη ταλαιπωρημένη πλάκα, αλλά και ένα έξτρα σκαλοπάτι στην είσοδο, που δεν το προτιμώ.

Έχω λοιπόν ακούσει τα πάντα. Το ελικόπτερο λέει ότι μπορεί να "φάει" μέχρι 3mm, ενώ τα μωσαικα πατώματα με το ίδια φαντάζομαι μηχάνημα, κατέβαιναν φαντάζομαι πολύ παραπάνω για να φαίνεται έτσι το γαρμπίλι.

Το περλομπετο μου λένε δεν κολλάει πάνω στο τσιμέντο. Και εαν κολλήσει, μετά θέλει πλακάκι. Δεν γίνεται να εφαρμοστει αυτή η λύση και μετά να περαστεί με τσιμεντοκονία;

Έχω ακούσει για αυτοεπιπεδούμενα, εποξειδικα, κλπ.

Το κύριο πρόβλημα που προκύπτει είναι πως θα γίνει η εφαρμογη του πιο λεπτού υλικου, και πιο είναι αυτο που και θα γεμίσει τις αυλακώσεις, αλλα και δεν θα σπάει λόγω μικρού πάχους.

 

Ελαφρύ, σκληρό , να δένει με την πλάκα , να γεμίζει αυλακώσεις , λεπτό ...

Αν πραγματικά αν βρεις κάτι τέτοιο ενημέρωσε στο φόρουμ γιατί ακούγεται φανταστικό (αλλά μάλλον στη σφαίρα της  φαντασίας θα μείνει ). Όλοι εμείς που έχουμε πλάκα στα κτίρια μας κάτι τέτοιο ψάχνουμε .

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Το περλομπετο δεν μπορει να «κολλησει» με καποιον τρόπο;

Η τσιμεντοκονία μου είπαν κολλάει.

Δεν μπορω να την χρησιμοποιήσω με υαλόπλεγμα για να μην σπάσει σε λεπτα σημεια;

 

Link to comment
Share on other sites

Η "ταλαιπωρημένη πλάκα" θέλει, οπωσδήποτε, έλεγχο από μηχανικό.

Αυτός θα σου πει τι πρέπει να κάνεις, και όχι ο κάθε μάστορας ή άγνωστος του διαδικτύου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.