Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή spa με ανανεώσιμες - εξοικονόμηση. Τι προτείνεται..;


stamatiskal

Recommended Posts

pv-t solar

 

προσωπικά δεν έχω δεί ούτε μια φορά δροσισμό, ουτε έχω μπεί σε σπίτι που να έχει δροσισμό...

 

θα μιλήσω ειλικρινά και θα σου πώ, τους κύριους λόγους για τους οποίους δεν θα έκανα παρά μόνο στο σπίτι μου δροσισμό(που αμφιβάλλω αν θα έκανα)...

 

μια εγκατάσταση ενδοδαπέδιας θέρμανσης (+ το πακετάκι του δροσισμού), μπορούν να το κάνουν στην ελλάδα λίγοι σχετικά άνθρωποι ως εγκαταστάτες ΣΩΣΤΑ , και λίγοι πελάτες δεδομένου του κόστους και δεν μιλάω για φτηνιάρικα υλικά,χωρίς αντισταθμίσεις,λέβητες της πλάκας κτλ...

 

οπότε η πελατεία ώς target group στην οποία απευθύνεσαι,σύν το γεγονός οτι είσαι ευσυνείδητος εγκαταστάτης μηχανικός,θέλεις η λύση που προσφέρεις να είναι 100% λειτουργική και αποδοτική..

 

προσωπικά απαγορεύω στον εαυτό μου και στις δουλειές που έχω κάνει λάθη...ειδικά τα μη επανορθώσιμα και μη αναστρέψιμα..

 

κάποιος με μικρό σπίτι δεν θα βάλει φυσικά τέτοια συστήματα οπότε θέλεις πχ σε σπίτια των 1.000 τετραγωνικών όπου είναι να βάλεις ότι θα βάλεις, να μην πάει τίποτα στραβά...

 

άς καθορίσουμε την έννοια να πάει κάτι 'στραβά'...

 

και αυτή η έννοια καθορίζεται θα έλεγα ΜΟΝΟ απο αυτούς που έχουν κάνει εγκαταστάσεις με τα δικά τους χέρια, απο αυτούς που έχουν περάσει έναν χειμώνα σε μία οικοδομή,απο αυτούς που είναι μάχημοι και βλέπουν απο κοντά, αυτό που κάνουν στο χαρτί και στον υπολογιστή...

 

στραβά...

 

θεωρία:όλοι ξέρουν οτι πρέπει να μπεί τελευταίο το συνεργείο της ενδοδαπέδιας στην οικοδομή,αφού τελειώσουν όλοι οι άλλοι...

 

στην πράξη:στις δέκα περιπτώσεις,αυτό συμβαίνει μία...

μπαίνεις πρώτος στην οικοδομή και φεύγεις τελευταίος...ξετρυπήματα και εγκατάσταση για κεντρικές σωληνώσεις συλλεκτών ενδοδαπέδιας...σκαψίματα μονώσεις κτλ....φευγεις....έρχεται το συνεργείο των σοβατζήδων..έρχονται αυτοί που θα περάσουν την σκούπα με τους αεραγωγούς τους,οι οποίοι παρεπιπτώντος βολεύει να περάσουν πολύ κοντά απο σένα...

 

σε καλεί ο πελάτης να έρθεις να στρώσεις την μορφόπλακα,σωληνώσεις κτλ(του είχες πει να ρίξει ελαφρομπετό για αλφαδιές της πλάκας),αλλά αυτός έχει ήδη παραγγείλει τα κουφώματα του απο την Αμερική,τα οποία έχουν ήδη παρθεί τα μέτρα,οπότε επειδή έκανε λαθάκια ο κουφωματάς(χωρις να φταίει φυσικά) στο μέτρημα και μετρούσε ύψη απο την πλάκα,χωρίς να συνυπολογίζει το πάχος του ελαφρομπετού,πρέπει να αλλάξει το πάχος του θερμομπετού...

 

εκεί που στρώνεις έρχονται οι υδραυλικοί επειδή ξεχάσαν (ξέχασε να τους πεί ο ιδιοκτήτης)να βάλουν την μπανιέρα...και σε ενημερώνει ο ιδιοκτήτης οτι θα έρθει ο τζακάς να βάλει τον αεραγωγό του που δεν είχε βάλει στο τζάκι....

 

εκεί που έχεις λυσει όλες τις παραξενιές και τις ιδιαιτερότητες του πελάτη και έχεις δρομολογήσει τα πράματα,έρχεται το συνεργείο του κλιματισμού να βάλει Vrv με προεγκατάσταση σωληνώσεων και τις περνάει μέσα απο το δάπεδο...στο καπάκι έρχεται ο ηλεκτρολόγος και τραβάει μέσα απο το δάπεδο περιμετρικά τα καλώδιά του για το bus..έρχεται και ο υδραυλικός να τελειώσει κάτι λούκια που άφησε και είχε ειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη να τον ενημερώσει,όταν ξεκινούσε την ενδοδαπέδια...σου βγάζουνε τα σπιράλ απο τους αρμούς διαστολής,σκίζουν τις μονώσεις απο τις σωλήνες που περνάνε μέσα απο τοίχους,κλπ κλπ...

 

και επειδή γουστάρει ο ιδιοκτήτης,που ο γείτονας έβαλε σωλήνα ανοξείδωτη για να έρχεται το πετρέλαιο μέσα στο σπίτι και θέλει το ίδιο,άντε ξανά ξετρυπήματα κτλ...

 

και πάνω σε όλο αυτό,λέει ο κάθε μάστορας-διακοσμητής- φίλος του ιδιοκτήτη την π@π@ριά του και την ιδέα του,και μετά σου τα μεταφέρει ο ιδιοκτήτης και σε έχει για τον Σούπερμαν που λύνει κάθε τεχνικό πρόβλημα,λές και εγώ του λέω πώς να κάνει εγχειρήσεις στην δουλειά του...

 

και τσουπ...ο γυψοσανιδάς...

 

φάνηκα υπερβολικός?

 

αυτή είναι η πραγματικότητα φίλε μου....και πίστεψε με ήμουν soft.....

 

και μέσα σε όλο αυτό εσύ θα είσαι σίγουρος οτι όλες σου οι σωληνώσεις είναι τέλεια μονωμένες,τα πάχη είναι όλα όπως σε ένα γερμανικό εργαστήριο,κλπ κλπ κλπ πολλά?

 

θα πρέπει να εγγυηθείς εσύ προσωπικά όλο αυτό....είσαι σε θέση?

 

και να προσθέσουμε και 'δροσισμο'?

 

θα είσαι σε θέση να ξέρεις αν ο συλλέκτης της ενδοδαπέδιας δεν θα υγροποιήσει και δεν θα μπαίνει το νεράκι μέσα στο θερμομπετό,γλύφοντας την σωλήνα?

 

ξέρω,το δουλευεις στους 18 βαθμούς...

 

αλλά έλα που ο ιδιοκτήτης που σου έχει δώσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ να του κάνεις μια δουλειά και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως πρέπει να του λύσεις τις ανάγκες του,θέλει παραπάνω κλιματισμό?

 

τί κάνεις?του λές,Όπα...αυτό μπορεί να δώσει το σύστημα,αυτό δίνει?

 

χωρις παρεξήγηση,έξω απο τον χορό και με άγνοια κινδύνου του τί συνεπάγεται να δουλεύεις με πολλαπλά συνεργεία,πολλά τραγούδια λέγονται...

 

για να μην μιλήσω το τι έχω δει απο επώνυμους εγκαταστάτες ενδοδαπέδιας σε βιλες....υπάρχουν πολλοί άσχετοι έξω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έξω από το χορό; χμμ...

 

Έχεις εγκλωβιστεί στο μηχανολογικό μαγαζάκι που προσπαθεί να κάνει τζιράκους, να συνενοηθεί με άλλα συνεργεία, να χτυπήσει κάνα σπιτάκι κλπ κλπ και όλο αυτό σεβαστό γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να επικοινωνήσεις με τον ιδιώτη.

Όμως ΟΛΑ τα παραπάνω που ανέφερες οι εταιρίες των 30-40εκατ ετησίως τα κάνουν μόνες τους άρα δεν έχουν πρόβλημα συνεννόησης. Σε 2 δροσισμούς που έχω μπει στη Θεσσαλονίκη σε βίλα και στα γραφεία της sol energy το κλίμα ήταν άριστο. Άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας. Για να είναι μεγάλες εταιρίες κάποιες που χτυπάνε εργάρες είναι πολύ πιθανόν κάτι να ξέρουν οι περισσότεροι απ' αυτούς. Επίσης έχουν προσωπικό 20 σαν εσένα και 5 σαν εμένα να φτιάχνουν ταυτόχρονα project και άλλους 20 συνεργεία, φορτωτές και διάφορες ειδικότητες για υλοποίηση. Άρα αρκετά μυαλά για να λειτουργήσουν και να δημιουργήσουν κάτι παραπάνω από κουρμπαδόρο, σωλήνα κι άγιος ο θεός. Πιάνουν τα χέρια μου κι αν ασχολούμουν με εγκαταστάσεις ξέρω ότι θα έκανα καλές δουλειές. Έχω ομως την επιλογή λόγω προσόντων να βρίσκομαι 'αλλού'. Άρα είναι και θέμα του να έχεις επιλογές να διαλέξεις. Δε θα απολογηθώ μην τρελαθούμε, το απολαμβάνω γιατί ειναι πολύ γοητευτικό να διαμορφώνεις την εισαγωγή νέων τεχνολογιών στην αγορά μιας χώρας και να λες σε 10 χρόνια ότι ο τάδε τρόπος εγκατάστασης και η δείνα καινοτομία που εξαπλώθηκε στην Ελλάδα έγινε με τη συμβολή σου και τη συμβουλή σου.

 

Όσο για το αν είμαι σε θέση να εγγυηθώ την τελειότητα μιας εγκατάστασης σαφέστατα ναι. Σε εγκατάσταση σπιτιού 1000τμ που το χρησιμοποιούν σαν πρότυπο παγκοσμίως μία τεχνική εταιρία που συνεργάζομαι έβγαλε και ξαναέβαλε τους θερμικούς συλλέκτες σε in roof τοποθέτηση στέγης βιομηχανικού τύπου για ασυμμετρία 2mm. Σε συλλέκτες πλάτους 1200mm ξαναέβγαλαν σειρά 4 συλλεκτών για να τους ξανατοποθετήσουν για το 0,1% ανοχών. Το σπίτι έχει και δροσισμό και επάλληλους τοίχους επιλεκτικής σκίασης, ειδικές βαφές με μελέτη απορροφητικότητας και θερμικές ανάγκες κάτω από 50W/m2. Μίλησε κανείς για βιοκλιματικό σχεδιασμό;;;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα περιέγραψα μία πραγματικότητα η οποία περιλαμβάνει μία δουλειά ενδοδαπέδιας θέρμανσης..Δεν αναφερόμουν στην πχ Multibeton ή στην κάθε μεγάλη εταιρεία εκατομμυρίων...Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν θα αναλύσουμε ποιανού ο παππούς είναι ψηλότερος, ούτε ποιανού ο χαρταετός πετάει καλύτερα...

 

ειλικρινά τα λεφτά που μου αναφέρεις δεν μου λένε απολύτως τίποτα..

 

Ας βάλουμε μια τάξη διότι μερικοί άνθρωποι, όταν το μόνο τους όπλο είναι το σφυρί, τα αντιμετωπίζουν όλα ώς καρφιά...

 

Πρώτα απ'όλα χαίρομαι που εγώ ώς επαγγελματική αξία στα μάτια σου είμαι το 25% σε σχέση με σένα...

έχουν προσωπικό 20 σαν εσένα και 5 σαν εμένα

 

Χαίρομαι που τα πάς καλά επαγγελματικά και μακάρι να καθορίσεις το τι συμβαίνει στον Ελλαδικό χώρο και μακάρι να μας ανοίξεις τα μάτια...

 

Απλά....

 

Λίγη ταπεινότητα και λίγο λιγότερη αλαζονεία θα ήταν καλύτερα πάντως...

 

Διότι και άλλοι άνθρωποι δουλεύουν στο Καπε..και άλλοι άνθρωποι δουλευουν στην Ακτωρ..και άλλοι άνθρωποι ξέρουν 8 ξενες γλώσσες..και άλλοι άνθρωποι κάνουν διδακτορικά..και άλλοι άνθρωποι διδασκουν σε πανεπιστήμια..και άλλοι άνθρωποι ταξιδευουν σε άλλες ηπείρους...και άλλοι άνθρωποι βγαζουν χρήματα...και άλλοι άνθρωποι τα πάνε καλά στις δουλειές τους...και άλλοι άνθρωποι εισάγουν πρωτοπορία στην ελλάδα...και άλλοι είναι 40 χρόνια στον χώρο..

 

Σε όλους αυτούς τους ανθρώπους δεν βλέπω την παραμικρή υπεροψία...

 

Μάλλον ξεχνάμε μερικές φορές ότι

 

 

 

όσο για το

 

Έχεις εγκλωβιστεί στο μηχανολογικό μαγαζάκι που προσπαθεί να κάνει τζιράκους, να συνενοηθεί με άλλα συνεργεία, να χτυπήσει κάνα σπιτάκι κλπ κλπ και όλο αυτό σεβαστό γιατί δεν είναι καθόλου εύκολο να επικοινωνήσεις με τον ιδιώτη.

 

Απο πού το συμπέρανες αυτό?

Ποτέ δεν έχω κάνει ενδοδαπέδια εργολαβία..πάντα με τον ίδιο τον πελάτη...

 

και για να καταλάβεις τι έλεγα στο προηγούμενο μήνυμα μου,διότι ήταν περισσότερο παραβολή(μπήκα στο πνευμα του θεού...) παρά επίδειξη εμπειριών,εννοούσα ότι απο τα 100 άτομα που κάνουν ενδοδαπέδια πχ στην ελλάδα, άν τα 30 είναι απο μεγάλες εταιρείες που ασχολούνται εξειδικευμένα με αυτό, οι άλλοι 70 είναι μικροεταιρείες κλπ...αυτοί οι 70 όπου οι 60 περίπου,με τίποτα δεν μπορούν να κάνουν καλή δουλειά...γιατί?

για όλους τους λόγους του προηγούμενου (παραβολικού) μηνύματος...

διότι συνήθως αυτοί που κλείνουν την δουλειά κάνουν και την δουλειά...οπότε για τις δυσκολίες που συναντάνε (πρακτικής φύσεως και λόγω άγνοιας), δεν μπορούν να εγγυηθούν για τίποτα...με κατάλαβες τώρα?

δεν μπορούν να παρέχουν καλά καλά σωστή ενδοδαπέδια,γιαυτο και ακούμε σπανε πλακάκια απο πολλούς,μάρμαρα,κτλ κτλ και όλα αυτά οφείλονται στις κακοτεχνίες τους,νομίζεις θα πάνε για δροσισμό...?

 

οπότε η οποιαδήποτε σκοπιά για μία δουλειά πρέπει να αγκαλιάζει σφαιρικά το αντικειμενο..δηλαδή να καταλαβαίνεις τον υδραυλικό που θα μιλήσει στον πελάτη που είναι η πληθώρα...μέχρι τον μηχανικό που θα δουλέψει το polysun,το rauwin και το πρόγραμμα με τα κοντέρ,για να δεί αν είναι συμφέρουσα η δουλειά...

 

επίσης μην ξεχνάς οτι ελλατώματα της ενδοδαπέδιας δεν φαίνονται άμεσα...μην ξεχνάς, ότι η δουλειές σαν αυτές, είναι ζωγραφική..(όπως ο κλιματισμός νερού..)...μην ξεχνάς οτι σε μεγάλες εταιρείες τα πράματα είναι απρόσωπα..τα μεγάλα συνεργεία θέλουν συνεχή επίβλεψη...η δουλειά απλά πρέπει να τελειώνει κτλ....λάθη παραβλέπονται πάνω στην ταχύτητα?δεν υποννοώ τίποτα απολύτος απλά σκεψου τα αυτά...

αυτός δεν είναι ο βέλτιστος συνδυασμός πραγμάτων...

 

ξέρω δουλειές, με γεωθερμίες δημόσιων κτιρίων,απο μεγάλες εταιρείες οι οποίες σταμάτησαν να δουλευουν μετά απο ένα χρόνο,διότι το έδαφος σταμάτησε να απορροφά θερμότητα...

 

μεγάλες εταιρείες κάνουν δρόμους...έργα...συνεπάγεται εξ ορισμού ότι είναι καλές δουλειές?

 

τελοσπάντων έχει δύο όψεις το νόμισμα και θα σε παρακαλούσα να μην υποτιμάς κανέναν....

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις άκυρα συμπεράσματα. Κανέναν δεν υποτιμώ. Κι αυτό με το 25% ...έλεος τεράστια ευθιξία μιλάμε αντικειμενικά τώρα όχι κοινωνικά ή φιλοσοφικά έτσι; Δε μιλάμε για άτομο, μιλάμε για εργαζόμενο, στέλεχος ή αντίστοιχα.

 

Νομίζω ξέρω σε ποιο έργο γεωθερμίας αναφέρεσαι και τους έχω πει ότι δεν πίστευα στο έργο γιατί στην Ελλάδα δεν πιστεύω σε μεγάλα περιθώρια γεωθερμίας εκτός από περιοχές με γεωθερμικό πεδίο. Τώρα κάνουμε δουλειές με ΦΒ, εκεί τα πάνε καλά :)

 

Δε βλέπεις υπεροψία σε άτομα στον ΑΚΤΟΡΑ και στο ΚΑΠΕ;;; Μάλλον δεν ξέρεις αρκετούς εκεί... απλώς αυτοί δε θα σου απαντούσαν και λένε το πρωί στο γραφείο (τους έχω ακούσει και μάλιστα διαφωνήσαμε μια φορά) : 'αυτή η αγορά στη Θεσσαλονίκη πολύ μιζέρια ρε, δεν κουνιέται Ευρώ, είναι κι ΤΕΙτζήδες τώρα που χώθηκαν στις ΑΠΕ χαχαχα' . Εγώ είμαι χύμα και σου μιλάω και δε θα πω ποτέ αυτό που γράφω παραπάνω. Αν θέλω να σε κράξω όλα θα στα πω και στα λέω εδώ. Μην αρχίσεις να θίγεσαι πάλι πάρτο χαλαρά και σκέψου. Αν έχεις φάει τους χειμώνες σου στις οικοδομές αυτό δεν είναι τπτ παρά η πραγματικότητα. Κάθε μέρα τα ακούω από 100 μεριές αυτά. Οπότε τρελό άκυρο αυτό για τους ανθρώπους που λες με τα 40 χρόνια εμπειρία κλπ. Στα ηλιακά εμένα με τα 3 χρόνια εμπειρία κι όχι 40 περιμένουν ν' ακούσουν για τις μελλοντικές επενδύσεις τους. Άρα τι με νοιάζουν τα χρόνια εμπειρίας; Τόσο απλά. Καμία υπεροψία, απλή λιτή καθημερινότητα.

Link to comment
Share on other sites

[quote=pv-t solar;

 

Νομίζω ξέρω σε ποιο έργο γεωθερμίας αναφέρεσαι και τους έχω πει ότι δεν πίστευα στο έργο γιατί στην Ελλάδα δεν πιστεύω σε μεγάλα περιθώρια γεωθερμίας εκτός από περιοχές με γεωθερμικό πεδίο.

 

Κάνεις τεράστιο λάθος και μάλλον έχεις μπερδέψει λιγάκι και τις έννοιες.

Καλό είναι να μην γενικεύουμε τόσο εύκολα και να ρίχνουμε και καμιά ματιά στα σχετικά νομοσχέδια κλπ...

Έχω ακούσει κι εγώ για προβλήματα σε εφαρμογές γεωθερμίας όπως άλλωστε και σε συμβατικές λύσεις.

Άλλες φορές έφταιγε η μελέτη, άλλες η κατασκευή ήταν προβληματική κι άλλες φορές αλλάξανε τόσα πράγματα στην πορεία του έργου που καμία σχέση δεν υπήρχε με την αρχική μελέτη.

Θίχτηκες με το ΄΄δροσισμό΄΄ και τώρα αναφέρεις τέτοια πράγματα για τις εφαρμογές γεωθερμίας; έτσι αόριστα;

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι ξεφεύγετε λίγο απο το θέμα... Δεν ζητάω αντιπαράθεση, ανταλλαγή απόψεων θέλω πάνω στο συγκεκριμένο κτίριο. Ας μην ξεφεύγουμε λοιπόν και ας επικεντρωθούμε λίγο. Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αόριστο ότι δεν πίστευα σε ΑΥΤΟ το έργο; Πολύ πιθανόν να μη λέμε και το ίδιο γιατί πλέον είναι αρκετά τα έργα. Υπάρχουν μελέτες που με λειτουργία σωστή και προβλεπόμενη κατανάλωση κάνουν απόσβεση σε 25-30 χρόνια. Βέβαια αυτό με παρόντα κόστη ρεύματος και πετρελαίου ή ΦΑ. Γενικότερα πιστεύω στη γεωθερμία αλλά καλύτερα στη Σουηδία που αποσβένεται κατά ΜΟ πχ σε 10 έτη παρά στην Ελλάδα με απόσβεση σε 25. Κάθε εφαρμογή ειδικά ΑΠΕ θέλει το σωστό πεδίο εφαρμογής της.

 

Καλό είναι να ρίχνουμε καμιά ματιά στα νομοσχέδια, αλλά καλό είναι να έχουμε δει κ μελετήσει καμιά σοβαρή εφαρμογή... από τους 10 'καλούς' δροσισμούς που υπάρχουν στην Ελλάδα έχω μπει στους 2 και είχα άριστο αίσθημα ευφορίας. Άλλους 2 είχε φτιάξει η ίδια εταιρία άρα φαντάζομαι το ίδιο καλά. Δε θίχτηκα, απλώς υπάρχουν εταιρίες που ξέρουν να το κάνουν σωστά. Πριν 10 χρόνια οι μηχανολόγοι θάβαμε την ενδοδαπέδια, τώρα τρέχουν οι μηχανολοεγκαταστάτες εδώ και 1 χρόνο με τα σάλια να τρέχουν και να σκοτώνουν προσφορές για καμιά ενδοδαπέδια σε βιλίτσα. Άσε το πόσοι ζητάνε να γίνουν εγκαταστάτες ΦΒ. Ο κλάδος μας έχει πολλές δυνατότητες, πάει καλά, αλλά απαιτεί και μεγαλύτεροι σοβαρότητα. Ας έχουμε γνώμη σε ό,τι μπορούμε. πχ δεν έχω ιδέα κριτήρια για καλά πρεσσαριστά εξαρτήματα αλλά έναν σωληνά που ξέρει 5 μάρκες καλά και με πείθει με τα κριτήρια που χρησιμοποιεί θα τον ακούσω...οπότε ποιός μπορεί να σχολιάσει το δροσισμό χωρίς καν να έχει όχι μελετήσει αλλά μπει σε χώρο με σωστά σχεδιασμένο δροσισμό; Μπορείς να μου πεις ποιές έννοιες έχω μπερδέψει και που κολλάνε τα νομοσχέδια στην καλή μελέτη κι εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι ξεφεύγετε λίγο απο το θέμα... Δεν ζητάω αντιπαράθεση, ανταλλαγή απόψεων θέλω πάνω στο συγκεκριμένο κτίριο. Ας μην ξεφεύγουμε λοιπόν και ας επικεντρωθούμε λίγο. Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ.

 

Το θέμα σου είναι πολύ σημαντικό για να το λύσεις από το φόρουμ. Εδώ ο καθένας που ξέρει από μονοσωλήνιο, πήρε κάτι το αυτί του από ηλιακά και έχει μια μυρωδιά από ανεμογεννήτρια θα σου πει γνώμη. Συνεργάσου καλύτερα ως υπεργολάβος με μια μεγάλη τεχνική εταιρία. Υπεύθυνα κι όμορφα να μπορείς αν κάτι δεν πάει καλά να τον κυνηγήσεις. Επαγγελματικά πάντα. Ονόματα να μην πω θα είναι διαφήμιση ή προπαγάνδα λόγω συνεργασίας, αλλά υπάρχουν σίγουρα 3 εταιρίες που μπορούν να υποστηρίξουν πλήρως εφαρμογές ΑΠΕ σε μεγάλα έργα.

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια δροσισμός έχει εφαρμογή στον Βιοκλιματισκό σχεδιασμό. Στις εγκαταστάσεις βοηθά μόνο επικουρικά οπότε καλό είναι να το λαμβάνουμε υπόψη όταν καλούμαστε να πληρώσουμε το επιπλέον κόστος.

Υπάρχουν διάφορες εφαρμογές γεωθερμίας, κλειστού / ανοιχτού τύπου, οριζόντιου εναλλάκτη / κάθετου εναλλάκτη κλπ.

Στην Ελλάδα ανάλογα με την σύσταση και τις ιδιότητες του εδάφους όπως και σε όλο το κόσμο επιλέγεις την πιο αποδοτική και συμφέρουσα.

Η απόσβεση της εγκατάστασης έχει να κάνει κάθε φορά και με τις σχετικές επιδοτήσεις.

stamatiskal και κάτι σχετικά με τις ΄΄μεγάλες τεχνικές εταιρίες΄΄. Καλύτερα για την λύση που αναζητάς να απευθυνθείς σε ένα μεγάλο μελετητικό γραφείο ή γραφείο Τεχνικών Συμβούλων κι όχι σε τεχνική εταιρία που θα προσπαθήσει να σου πουλήσει ότι εμπορεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά θα κάνει να σου το πουλήσει. Κακό είναι; Έχουμε δαιμονοποιήσει το χρήμα στην Ελλάδα. Καλός είναι ο τσάμπας μόνο. Δεν υπάρχει κάποιος που δε θα σου πουλήσει, άρα αυτό δεν είναι κριτήριο διαχωρισμού. Άλλη δουλειά ο σύμβουλος άλλη η τεχνική εταιρία. Μετά θα τον κυνηγάς αν έχεις παράπονο. Έχουν ήδη όνομα στην αγορά όσοι έχουν reference έργα.

 

Έχεις κάνει αυτό που λες με συμβούλους; Αυτοί είναι κατά κανόνα νομίζεις αθώες περιστερές; Εκεί πρέπει να προσέχεις περισσότερο γιατί θα πληρώσεις παραπάνω για το ίδιο αποτέλεσμα πολύ πιθανόν. Έχουν κι αυτοί ξέρεις συνεργασίες, δεν είναι αντικειμενικοί.

 

Κι άμα έχεις πρόβλημα στην πορεία να ανταπεξέλθεις στο έργο; Τί θα πεις; Κύριε σύμβουλε αυτά που μου λέγατε για τη διαστασιολόγηση της αντλίας νομίζω είναι μπούρδες, δε στέλνει τον απαιτούμενο όγκο νερού στην πισίνα; Θα μπορούσατε να μου δώσετε άλλη συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.