Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό;


baso@!

Recommended Posts

Καλησπερα!Είμαι φοιτήτρια στο τμήμα Πολιτικών Έργων Υποδομής στη Θεσ/νικη στο τελευταίο εξάμηνο.Ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου , αλλά δεν ξέρω τι να κάνω: Να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα Δομικών στις Σέρρες ή στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στη Ξάνθη; Ή να πάω για μεταπτυχιακό κάπου στο εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με 2 παιδια θαχεις τα μορια 3 μαστερ και θα μπεις δημοσιο για πλακα!!χεχε..γιανα συνεχισω την πλακα....

Περα απο αυτο, εγω απο την ιδια σχολη, ζυγιζοντας τις επιλογες, βλεποντας πως στα εργοταξια και σαν ΠΕ και σαν ΤΕ θα δουλευα 15ωρα, με οχι τρελες οικονομικες διαφορες ιδιαιτερα στην αρχη,προτιμησα το μαστερ, που ειναι λιγοτερο καιρο και στο μελλον αν περασουν καποιοι νομοι μπορει να σου δωσει ετσι και αλλιως εξτρα δικαιωματα...Αυτο εκανα εγω και απλως το αναφερω, η επιλογη ειναι δικη σου και αφορα τι σου λεει η καρδια σου!

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε να κάνεις κατι. η διαφορα ΠΕ με ΤΕ.....χμ..χμ. Το εξωτερικο καπως καλυτερα μου κάνει. μηπως μπορεις να το κοιταξεις για πτυχιο στο εξωτερικο και μετα master εκει;

Link to comment
Share on other sites

Ολα εξαρτώνται από τις φιλοδοξίες σου.

Για Ελλάδα, αν μπορείς να πας Ξάνθη Πολ.Μηχανικών και θα μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα μετά.

Για Ευρώπη ή αλλού, το master και διδακτορικό έχει προοπτικές

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Βάσω σε παρόμεια θέση βρισκόμουν και εγω το 2004 οταν βρισκόμουν στα τελευταία εξάμηνα του ''Πολιτικών έργων υποδομής''. Αυτό που έκανα εγώ είναι οτι παράτησα το ΤΕΙ τελείωσα Αγγλία το τμήμα πολιτικών μηχανικών, έκανα και ενα master σε ''σεισμούς'' γιατί είναι απαραίτητο για Ελλάδα και τωρα εδω με δυο μαθήματα χρεωμένα απο ΔΟΑΤΑΠ. Αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ψηφίζω εγώ. Διερύνεις και ορίζοντες και πνεύμα.Λαϊκιστί αποκτάς άλλο αέρα!

Διαφορά ΠΕ, ΤΕ σε λίγο διάστημα δεν θα υπάρχει σε κανένα επίπεδο. Οι κατατακτήριες έλάχιστα θα σου προσφέρουν για τα 4 χρόνια που απαιτούν (το κλάσμα δηλαδή απαιτούμενου χρόνου/κέρδος είναι πολύ μεγάλο!)

Βλέπε το δάσος και όχι το δέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.