Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη στέγης σε υφιστάμενο


Recommended Posts

Το μέγιστο ύψος της στέγης καθορίζεται από τους όρους δόμησης της περιοχής (συνήθως 1,50μ ή 2,00μ ή για εκτός σχεδίου 1,20μ) είτε για καινούργιο κτίσμα είτε για προσθήκη στέγης σε υφιστάμενο. Αν δεν βρεις κάτι στους όρους δόμησης της περιοχής πας σύμφωνα με το ΓΟΚ, που καθορίζει μέγιστο ύψος στέγης στο ψηλότερο σημείο της τα 2,00μ. Η στεγη δεν προσμετράται στο ύψος του κτιρίου για τον καθορισμό της απόστασης Δ (=3+0,10Η), εκτός από την περίπτωση της σοφίτας.

Link to comment
Share on other sites

Η στέγη δεν προσμετράται στο μέγιστο ύψος του κτιρίου, εκτός και αν αποτελεί ενιαίο χώρο με το τελευταίο διαμέρισμα της οικοδομής (σοφίτα).

Στη δικιά σου την περίπτωση (προσθήκη στέγης σε υφιστάμενο κτίσμα) δεν προσμετράται στο μέγιστο ύψος της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

To κτιριο ειναι πριν το '85 και κάποιος μου ειπε οτι μπορει να χρειαστεί μελέτη επάρκειας. Ισχύει κάτι τέτοιο και τι είναι τα στατικά της στέγης;

Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο στατικά στέγης εννοείται η διαστασιολόγηση των επιμέρους μελών του ζευκτού και των λοιπών στοιχείων που την αποτελούν.

Τώρα για δήλωση επάρκειας το βρίσκω λίγο τραβηγμένο, αλλά δεν είναι και απίθανο να σου ζητηθεί. Δες από την υπάρχουσα μελέτη ποιό είναι το κατανεμημένο φορτίο με το οποίο έχει επιλυθεί η τελευταία πλάκα (του δώματος).

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ζητήσουν έλεγχο επάρκειας το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις μια τεχνική έκθεση όπου θα αναφέρεις πως θα αποξηλώσεις τη στρώση ρύσεων του δώματος το βάρος της οποίας είναι μεγαλύτερο από το ίδιο βάρος της στέγης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γειά σας συνάδελφοι. Θέτω το εξής ερώτημα :

Υφιστάμενο κτίριο με το εξης ιστορικό : άδεια το 64 για υπόγειο- ισόγειο και όροφο, και άδεια προσθήκης ορόφου το 78.

Για προσθήκη στέγης στο συγκεκριμένο πρέπει να γίνει έλεγχος στον επιτρεπόμενο όγκο. Ο συντελεστής δόμησης που χρησιμοποιώ είναι ο τωρινός (1,40) ή αυτός που ίσχυε κατά την έκδοση της πρώτης αδείας (1,95)???

 

EDIT: Τα κεφαλαία απαγορεύονται και στους τίτλους οι οποίοι πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο συγκεκριμένοι. Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

 

EDIT2: Δεδομένου ότι προϋπήρχε συζήτηση για προσθήκη στέγης σε υφιστάμενο κτήριο το παρόν post συγχωνεύτηκε.

 

Χρησιμοποιείτε την ''Αναζήτηση'' πριν κάνετε δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

Τϊποτε από τα δύο. Για τον έλεγχο του όγκου χρησιμοποείς την ΔΟΜΗΜΕΝΗ πραγματοποιηθείσα επιφάνειά σου, πολλαπλασιάζεις επί τον σ.ο. (4,5 ή 5,0 ανάλογως) και βλέπεις αν σε φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σ.Ο.= (4.5 ή 5,0) Χ Σ.Δ

Πραγματοποιούμενος σ.ο. (Π.Σ.Ο.) = πραγματοποιούμενος Ογκος / Εμβαδό οικοπέδου

Πρέπει Π.Σ.Ο. < Σ.Ο.

 

Στον όγκο μετράνε και άλλες επιφάνεις, Η/Χ πχ

Σε μια οικοδομή που έχω μπροστά μου έχω πραγματική δόμηση 150,93μ² και πραγματικό όγκο 791,00μ3.

Με τον τρόπο που λες παραπάνω, επιτρεπόμενος όγκος = 150,93 Χ 5 = 754,61 < 791,00 άρα είμαι λάθος.

Ενώ με τον τρόπο που έγραψα παραπάνω και Εοικοπέδου=191μ² , Σ.Δ. 0,80 έχουμε

Σ.Ο.=5,00 Χ 0,8= 4,00

Π.Σ.Ο=791,00/191,00=4,14 < 5,00 άρα είμαι σωστός.

 

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.