Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη υγραερίου - προπανίου


Stelios.A

Recommended Posts

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν την εγκατάσταση υγραερίου θα πρέπει να την κάνε τεχνικός που να διαθέτει κάποια πιστοποίηση.Αν ναι τί ειδικότητα πρέπει να έχει και τι είδους πιστοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σε όλους, αν και το τόπικ είναι ανενεργό για κάποια χρόνια, θα δοκιμάσω την τύχη μου.

 

Σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος,  κάνω την πυροπροστασία, μελέτη υγραερίου (1 φιάλη 13 kg που συνδέεται με 2 μάτια), τοπικής εφαρμογής (φούσκα 3 μ) κλπ.

  

α) Στην 31856/2003, παρ. 6.3 για τον αερισμός αναφέρει πρέπει να υπάρχει ανά ένα άνοιγμα αμέσως πάνω από το πάτωμα και κάτω από την οροφή με διατομή 0,5% του εμβαδού του χώρου. 9,8 m2 ο χώρος μου, επομένως 2 ανοίγματα των 490 cm2 περίπου.

β) Στην παρ. 15.5.2.1 αναφέρει ότι χρειάζονται 2 ανοίγματα των 150 cm2 το καθένα για τροφοδοσία με αέρα καύσης των συσκευών υγραερίου.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Τα ανοίγματα μου απ' το α) φτάνουν και για τις δύο κατηγορίες;

2) Μήπως είναι υπερβολικά μεγάλα τα ανοίγματα;

3) Η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα αποκοπής χρησιμοποιείται μόνο για φιάλη προπανίου και όχι σε μείγμα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.