Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοστατικές κεφαλές σε δισωλήνιο


CtPas

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Ρώτησα σε ανοιχτό θέμα, αλλά επειδή δεν είχα ξεκάθαρη απάντηση και νομίζω ότι είναι ένα θέμα που μπορεί να ενδιαφέρει κι΄ άλλους, το ανεβάζω εδώ.

Στο σπίτι τώρα θα βάλουμε σώματα.  Έχουν πέσει μόνο οι σωλήνες. Κάτω από τον λέβητα έχει έναν πίνακα υδροληψίας (αν τον λέω καλά) και από εκεί φεύγουν ζευγάρια για κάθε σώμα και για το ζνχ. Και καταλήγουν ανά ζεύγος, ο ένας δίπλα στον άλλον, κάτω από το πάτωμα με ύψος 10-15 εκατοστά. 

Αυτό το σύστημα είναι δισωλήνιο, σωστά?  Ο μηχανικός είχε πει ότι πρέπει να μπουν θερμοστατικές κεφαλές (τις έβαλε στο εξοικονομώ), ενώ ο εγκαταστάτης/ υδραυλικός/ μηχανικός (είναι άλλος), μου λέει πως σε δισωλήνιο, δεν μπαίνει θερμοστατική κεφαλή.

 

Ο φίλος antloukidis απάντησε ήδη ότι γίνεται, απλά επειδή δε θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με τον υδραυλικό, χωρίς να είμαι σίγουρος, χρειάζομαι κάτι από τα παρακάτω ας πούμε?

Αν κατάλαβα καλά, το δεύτερο και τρίτο προϊόν είναι το ίδιο, αλλά στο τρίτο έχει και τις σωλήνες που χρειάζονται σωστά?

https://www.thermovent.gr/el/products/διακοπτησ-θερμοστδιακοσμδισωλδεξια

https://www.thermovent.gr/el/products/βαλβιδα-θερμοστατικη-γων-12

https://www.thermovent.gr/el/products/διακοπτησ-θερμ-δισωλ-εξ-βρ

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by CtPas
Link to comment
Share on other sites

Σας τα έχει γράψει ήδη πολύ σωστά το φίλτατος και γνώστης του αντικειμένου antloukidis .

Ο τύπος της θερμοστατικής κεφαλής εξαρτάται από τον τύπο των σωμάτων που θα εγκατασταθούν.

Και ο σωστός τρόπος εγκαταστάσης του όλου συστήματος θέρμανσης προκύπτει από το σχέδιο που μηχανολόγου μηχανικού που εκπόνησε την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, CtPas said:

Αυτό το σύστημα είναι δισωλήνιο, σωστά? 

 

Αν ο αριθμός των ζευγών σωλήνων που φεύγουν από τους συλλέκτες είναι ίσος με τον αριθμό των σωμάτων, το σύστημα είναι δισωλήνιο.

Αν ο αριθμός των ζευγών είναι μικρότερος από τον αριθμό των σωμάτων, τότε είναι μονοσωλήνιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, σαφέστατη εξήγηση.

Ναι λοιπόν, ο αριθμός των ζευγών είναι ίδιος με των σωμάτων, άρα ξεκάθαρα έχω δισωλήνιο.

Αν σώματα πάρουμε ας πούμε τα splendid (δε θα μου βάλει αυτά, αλλά ακόμα το συζητάμε), που λένε στα χαρακτηριστικά τους "εξωτερικού βρόγχου, με 4 οπές (πάνω, κάτω, αριστ, δεξιά), τι θερμοστατική κεφαλή μπορούμε να βάλουμε? Χρειάζεται κάτι σαν αυτά που linkara παραπάνω?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια.

Μία τελευταία επιβεβαίωση για να το προχωρήσω. Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες από το σύστημα. Είναι της μάνας μου και είναι ακριβώς ίδιο με το δικό μας. Όπως είπα, κάθε σώμα έχει το δικό του ζεύγος. Φίλε antloukidis, να υποθέσω λες κάποια από το 1 ή το 2 link με την προϋπόθεση ότι υπάρχει ήδη το υπόλοιπο σύστημα? Αν τα σώματα είναι σκέτα, δεν έχει τοποθετηθεί τίποτα προς το παρόν, κάνει και το 3 link και έχει μέσα τα πάντα, ότι χρειάζομαι για να τοποθετήσω ένα σώμα?

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.

 

IMG_20221028_160215.jpg

IMG_20221028_160246.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα σώματα, το ζεστό νερό μπαίνει από πάνω, σωστά? Έτσι εννοώ όπως είναι στη μάνα μου.

Αν δε χρησιμοποιήσουμε αυτό το σύστημα με τη μεταλλική σωλήνα, πώς θα γίνει η σύνδεση? Μπορώ να έχω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

πάντα το ζεστο απο πάνω αλλιώς έχουμε θέματα.μπορεί η σύνδεση να γίνει με 2 διακόπτες ένα πανω κ ένα κάτω με ξεχωριστή σωλήνα, θα το έχετε δεί σε παλαιότερες εγκαταστάσεις. κ όχι αυτό το διακόπτη που πιστεύω μπορεί να δημιουργήσει θέματα ροής.

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2022 at 9:43 ΠΜ, CtPas said:

Αν δε χρησιμοποιήσουμε αυτό το σύστημα με τη μεταλλική σωλήνα, πώς θα γίνει η σύνδεση? Μπορώ να έχω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα?

Ο σωλήνας του ζεστού κατευθείαν επάνω (με θερμοστατική κεφαλή και βάνα) και ο σωλήνας του κρύου κάτω (με βάνα)

Το σύστημα αυτό χρησιμοποιείται στο μονοσωλήνιο σύστημα και έχει ρύθμιση ώστε μία ποσότητα νερού να φεύγει (προς το επόμενο σώμα), χωρίς να περνάει (άρα και να ψύχεται) μέσα από το σώμα που τοποθετείται.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.