Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικές συνδέσεις


 

Recommended Posts

S275..

Οι ντιζες δεν βγαινουν σε αυτη την ποιοτητα?

Μάλλον όχι...ή για να είμαι σωστός δεν υπάρχει περίπτωση σε συνήθη έργα να έχεις τέτοια κατηγορία ντίζας. Αλλά δεν πιστεύω στο έργο που έδειξες να έκανε συγκόλληση με ρετάλι ντίζας S275.

 

Λοιπόν το ξαναλέω. Στο Ελλάντα δεν από σιδηρές. Για συγκολλήσεις δε το 90% δεν γνωρίζει.

Το έχω πει πολλές φορές. Από τότε που έχουν κυκλοφορήσει τα βιβλία του ΕΜΠ και με την κατάλληλη διαφήμιση όλοι άρχισαν να ασχολούνται με τις σιδηρές.

Αν αναλογιστούμε και τους Μηχανικούς που έχουν έρθει από έξω (από χώρες με παράδοση σε σιδηρές, Γαλλιά, Γερμανία, Αγγλία κ.τ.λ.) οι μόνοι που πραγματικά γνωρίζουν είναι αυτοί από έξω. Έπίσης ένα μεγάλο θέμα είναι η κατασκευή στις σιδηρές. Επίσης δεν υπάρχει εμπειρία εδώ. Για αυτό και τους έχουνε πλακώσει σε ελαστο-πλαστικο-injection-32V-turbo αναλύσεις.

Όχι πως δεν χρειάζονται, αλλά μόνο η θεωρία δεν είναι αρκετή ειδικά σε αυτό το θέμα. Και δεν αναφέρομαι σε θέματα, συγκολλήσεων, συνδέσεων, πακτώσεων υποστυλωμάτων (που το 90% το υπολογίζουνε πάκτωση και η κατασκευή είναι άρθρωση) κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μεγαλύτερη βγαίνουν , π.χ. τα αντιανέμια της ΗΑLFEN που είναι S430.Βέβαια αυτά έρχονται από Γερμανία και είναι πανάκριβα.Αλλά κατά 99,99

% η ράβδος είναι S235.

Link to comment
Share on other sites

πακτώσεων υποστυλωμάτων (που το 90% το υπολογίζουνε πάκτωση και η κατασκευή είναι άρθρωση) κ.ο.κ.

 

Σε αυτό διαφωνώ. Κάλλιστα μπορείς να υπολογίσεις τη δυσκαμψία της σύνδεσης και να τη συγκρίνεις με αυτή της πάκτωσης και της άρθρωσης. Τo Robot το κάνει αυτό. Επίσης μπορείς να κάνεις και rigidity analysis , δηλαδή αφού έχεις υπολογίσει τις συνδέσεις , αντικαθιστά τις πακτώσεις κτλ με στροφικά ελατήρια και κάνει εκ νέου την ανάλυση.

 

Θα γινει η απαραιτητη "συσταση" στον κατασκευαστη... :smile:

Προβλέπω συνομιλία :lol::lol::lol:

-Τerry

Kύριε ****άκη , σας επιπλήττω αυστηρά. Πρώτη και τελευταία φορά που δέχομαι κάτι τέτοιο.

-****άκης

Ίντα εννοείς Λευτεράτση;

-Τerry

Να εκείνη τη ράβδο που βάζετε στη σύνδεση υποστυλώματος-ζυγώματος ή δοκού , στη ρίζα της δοκού. Εκείνο το σημείο είναι θέση πιθανής πλαστικής άρθρωσης και θα επιθυμούσα να προσέχατε τις κοπές ώστε να έχουμε καλύτερη συγκόλληση.

-****άκης

Τι λες μωρέεε, δεν παθαίνει πράμα. Πρώτα θα ξεκολλήσει ο Ψειλορίτης από την Κρήτη και μετά θα φύγει η ράβδος.

-Τerry

Μα σας παρακαλώ , ακούστε με , έχω κάνει πάνω από 30 μελέτες με το Scia.

-****άκης

E και εγώ έχω φτιάξει πάνω από 1,000 κτίρια και δεν έπεσε κανένα.

Μάλιστα τα 456 από αυτά τα εγκαινίασε ο Μητσοτάτσης.!!!

 

 

Φαντάζομαι Τerry , το όνειρο που θα δεις σήμερα το βράδυ.

'' Προσεισμός στα Χανιά ....ξεκολλάει η ράβδος ..

κύριος σεισμός φεύγει και το haunch .... έντονος μετασεισμός και πέφτει το πατάρι.''

......στη συνέχεια κατεβαίνει από το καράβι και ο δρ.Ροδόπουλος με θερμοκάμερες , υπέρηχους κτλ...σου βγάζει και το τελικό πόρισμα

με ασυνέχειες,ρήγματα,πόρους κτλ.. στις συγκολλήσεις που θα γράφει τελικά ''Κλασσική αμέλεια του επιβλέποντος ''

Στη συνέχεια χτυπάει το τηλ. από Θεσσαλονίκη και ακούς τον Αλέξη

'' Στο είπα πρόσεχε την κόπωση και τις θερμοσυστοδιαστολές''

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο spy1551, πλάκα πολύ το ****άκης!

 

 

Στο τελειωμα της ενισχυσης στη συνδεση δοκου-στυλου γτ βαζουν αυτη τη "ραβδο"...??

Δεν μπορει να κοπει φαλτσα η διατομη στο σημειο αυτο???

 

Μήπως να σχετίζεται με αποφυγή stress concentration στην άκρη του πέλματος;

 

 

Όπως είχα πει σε άλλο σημείο, έτσι πρέπει να εφαρμόζεται η συγκόλληση.

 

Καλά το φόρουμ αυτό έχει για τις μεταλλικές πολύ ενδιαφέρων υλικό, μπράβο και πάλι Pappos!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να σχετίζεται με αποφυγή stress concentration στην άκρη του πέλματος;

 

 

Σου εχω πει βρε κοπελια, μη μου τα λες στα ξενα... :smile:

 

@ spy1551

Ελιωσα στο γελιο..

Καπως ετσι θα ειναι η κουβεντα...

:smile:

 

Θα σου πω αυριο και το ονειρο που θα δω...

Link to comment
Share on other sites

Καλά το φόρουμ αυτό έχει για τις μεταλλικές πολύ ενδιαφέρων υλικό, μπράβο και πάλι Pappos!
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια σου !

 

Σε αυτό διαφωνώ. Κάλλιστα μπορείς να υπολογίσεις τη δυσκαμψία της σύνδεσης και να τη συγκρίνεις με αυτή της πάκτωσης και της άρθρωσης. Τo Robot το κάνει αυτό. Επίσης μπορείς να κάνεις και rigidity analysis , δηλαδή αφού έχεις υπολογίσει τις συνδέσεις , αντικαθιστά τις πακτώσεις κτλ με στροφικά ελατήρια και κάνει εκ νέου την ανάλυση.

 

Με στεναχωρείς. Δεν είπα για μελέτη ή προσομοίωση. Μίλησα για κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.