Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικές συνδέσεις


 

Recommended Posts

Επιπλέον θα μπορούσες να δεις και την λύση των ανοδίων επίχωσης. 

Στην φωτογραφία που τράβηξα σε αγκύρωση σταθμού προαστιακού σιδηροδρόμου, τι είναι αυτό το μικρό έλασμα που έχει κοχλιωθεί στην πλάκα βάσεως;

post-9700-0-54009400-1372612438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είχε πέσει κανένα ρετάλι μέσα στο μπετό και για να μην πετάει προς τα πάνω, το γυρίσαν και το κοχλιώσαν! :)

 

Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να είναι η θεμελιακή γείωση.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Γιάννη, για θεμελιακή γείωση μου φαίνεται, απλά ξέχασαν να βάλουν την αναμονή από το χάλκινο καλώδιο της γείωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής και ασχολούμαι με την  ανάλυση και το σχεδιασμό μεταλλικού κτιρίου. Από την στατική ανάλυση του κτιρίου κάποια μέλη είναι σε θλίψη, για παράδειγμα σε σύνδεση δοκού-υποστυλώματος, η δοκός είναι σε θλίψη. Ποιοι έλεγχοι γίνονται για συνδέσεις που υπόκεινται σε θλίψη; Επίσης, ποιοι έλεγχοι γίνονται για την αποκατάσταση κοιλοδοκών με κοχλιωτές συνδέσεις που υπόκεινται σε θλίψη;  

Edited by vp.polykarpou
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

αρχικά να σας πω πως είμαι νέος μηχανικός χωρίς προηγούμενη εμπειρία στην επίλυση μεταλλικών κατασκευών και εδώ και μερικούς μήνες δουλεύω σε γερμανική εταιρία. Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι κυρίως με τον υπολογισμό συνδέσεων και μου εχει κάνει τρομερή εντύπωση πως τις περισσότερες τις παίρνουν έτοιμες από πίνακες. Χρησιμοποιειτε και εσείς αντίστοιχους πίνακες; Απ' ότι διαβάζω εδώ οι περισσότεροι τις λυνετε με προγράμματα.. ( ; )

Edited by Mystic
Link to comment
Share on other sites

Πίνακες? Όχι!! Κάνουμε επίλυση κατά περίπτωση...Για λέγε...Ενδιαφέρον ακούγεται! Σε Γερμανική εταιρεία στην Γερμανία καταρχήν εννοείς προφανώς έτσι? Μπορείς να ανεβάσεις κανένα παράδειγμα? Με Ευρωκώδικες δουλεύουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.