Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικές συνδέσεις


 

Recommended Posts

Το Robot τουλάχιστον που ξέρω εγώ δεν επιλύει τέτοια διαμόρφωση.

Το Robot έχει ενσωματωμένο module για υπολογισμό συνδέσεων,ή είναι extra? Κάνει έλεγχο με πεπερασμένα ή με ευρωκώδικες;

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζει συγκεκριμένες διαμορφώσεις συνδέσεων όπως συνδέσεις αρθρωτές που γίνονται με χρήση γωνιακών, συνδέσεις κοιλοδοκών (κυρίως για κόμβους δικτυωμάτων), βάσεις υποστυλωμάτων, συνδέσεις κορφιά (appex) και σύνδεση παραλαβής ροπής δοκού - υποστυλώματος (απλή ή με haunch)

Δουλεύει με ευρωκώδικες από ότι έχω συμπεράνει. Στα αποτελέσματά του αν δεις δείχνει κάθε έλεγχο και αν ικανοποιείται με βάση τις διατάξεις του κανονισμού.

Για το σχεδιασμό τουλάχιστον.

Τώρα για pushover ανάλυση δεν είμαι σίγουρος αν χρησιμοποιεί πεπερασμένα 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει στα αποτελέσματα του fespa σε μία μελέτη μεταλλικών, το πρόγραμμα παίρνει αυθαίρετα ορισμένους συντελεστές πχ τους συντελεστές αλληλεπίδρασης στη συνδυασμένη κάμψη, καμπτικό λυγισμό με ή χωρίς πλάγιο - στρεπτικό λυγισμό, τους είχα δει να τους δίνει ίσους με τη μονάδα. Αντίθετα το Robot κάνει πιο λεπτομερή ανάλυση και συμβαδίζει περισσότερο με τις διατάξεις του ευρωκώδικα. Παρόλ' αυτά στα πολυμελή υποστυλώματα το Robot κάνει κάποιες παραδοχές που δεν θα τις έλεγα λάθος, πχ τους ελέγχους αλληλεπίδρασης που ανέφερα παραπάνω τους κάνει στη συνολική διατομή (που δεν είναι απαραίτητα λάθος) και όχι στη διατομή του πέλματος του σύνθετου υποστυλώματος. Με τον τελευταίο τρόπο όμως προκύπτουν πιο συντηρητικά αποτελέσματα σε σχέση με εκείνα του robot. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι ποια είναι η πρακτική για μονώροφα μεταλλικά επαναλαμβανόμενα πλαίσια (με δικτύωμα) ανοίγματος >30μ? Πάκτωση υποστυλωμάτων ή άρθρωση?

Σε περίπτωση που έχω υφιστάμενη θεμελίωση και επιλέξω άρθρωση (γιατί είμαι οριακά με την πάκτωση) πώς μπορώ να την υλοποιήσω?

Πώς μπορώ να υπολογίζω την στροφική δυσκαμψία της υφιστάμενης κατάστασης λόγω της ύπαρξης των αγκυρόβιδων σε συγκεκριμένες θέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαμορφώσεις σε ένα λογισμικό μεταλλικών (πχ Robot, instant) καθώς και την υφιστάμενη σύνδεση που έχεις και θα εξάγεις την στροφική δυσκαμψία της σύνδεσής σου.

Όσον αφορά στο θέμα της διαμόρφωσης άρθρωσης σε υφιστάμενη θεμελίωση, όπως είχε αναφέρει σωστά ο terry σε άλλο παρόμοιο θέμα μπορείς να διαμορφώσεις με χημικά αγκύρια.

Ειδικά στην περίπτωση δικτώματος που έχεις και άνοιγμα > 30μ πιστεύω ότι η πάκτωση υποστυλωμάτων στη διεύθυνση του ζευκτού επιβάλλεται! Έτσι αποφεύγεις θέματα μεταθετότητας!! Εκτός επιπέδου που θα διαμορφώσεις χιαστί κάνεις άρθρωση. αλλά και πάλι ανάλογα το μήκος της κάτοψης. (μπορεί εκτός από τα άκρα να χρειαστεί και στο μέσον να βάλεις)

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά όλα αυτά. Με το robot έχω βρει τη δυσκαμψία στα 30.000KNm/rad Δεν ξέρω πώς σας φαίνεται σαν νούμερο. Επιφυλάσσομαι για την ορθότητα γιατί δεν είμαι στο γραφείο αυτή τη στιγμή.

Δυστυχώς στη διεύθυνση του ζευκτού δεν μπορώ να κάνω πάκτωση. Δεν με παίρνει η θεμελίωση αλλά και η υφιστάμενη σύνδεση (θέση αγκυρίων, αριθμός κτλ).

Πάντως η επίλυση με το etabs με άρθρωση μου βγάζει μέγιστη μετακίνηση 26mm που είναι σαφώς λιγότερα από το H/150 = 51mm.

Σε γενικές γραμμές είμαι καλά με τον φορέα, το πρόβλημά μου είναι η σύνδεση των υπ/των με την υφιστάμενη θεμελίωση.

Για εκτός επιπέδου έχω σε 3 ανοίγματα συνδέσμους ακαμψίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τρεις συνδέσμους εκτός επιπέδου, άρα λογικά έχεις αρκετά επιμήκη κάτοψη.

Το αν είναι η σύνδεση εντός των ορίων και των παραδοχών που έχεις ορίσει, θα το δεις εσύ με το εάν τη θεώρησες εσύ αρχικά άρθρωση ή πάκτωση

και με τα αντίστοιχα όρια που ορίζει ο ευρωκώδικας 3 στο μέρος 1.8 για τις συνδέσεις (το robot κάνει τέτοιον έλεγχο)

Όσον αφορά τη θέση των αγκυρίων, διαμόρφωσε τη σύνδεση βλέποντας και κάνοντας (με ταυτόχρονη μελέτη φυσικά).

Πάντως λες ότι με άρθρωση είσαι κάτω των Η / 150. Αν βγαίνει όντως έτσι τότε μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα.

Με την υφιστάμενη θεμελίωση τι σύνδεση διαμορφώνεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω 7 ανοίγματα με συνολικό μήκος 45μ. Ναι, έχω βάλει θερμοκρασιακά φορτία.

Έχω λύσει τον φορέα τόσο με άρθρωση όσο με πάκτωση αλλά και με στροφικό ελατήριο, ώστε να είμαι σίγουρος για την ανωδομή. Εννοείται ότι με άρθρωση έχω τα δυσμενέστερα αποτελέσματα γιατί όλες τις ροπές τις παραλαμβάνει το δικτύωμα. Σχετικά με τα όρια από EC3 μέρος 1.8 θα δω και θα πράξω αναλόγως. Αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει εντελώς και δεν έχω EC στο σπίτι.

Σχετικά με τη σύνδεση, όπως είπα, αν υλοποιήσω την υφιστάμενη κατάσταση με τις θέσεις των αγκυρίων έχω σχεδόν άρθρωση. Το robot αναφέρει Sjini = 30.000KNm ενώ η πλήρης πάκτωση θα ήταν 400.000KNm. (αν θυμάμαι καλά). Πάντως θα ανεβάσω snapshot από το τευχάκι για να δείτε και να σχολιάσετε.

Αλλιώς μπορώ να υλοποιήσω άρθρωση με χημικά αγκύρια ή να διαμορφώσω άρθρωση λίγο πιο πάνω, στο π.χ. μισό μέτρο του υποστυλώματος βάζοντας δύο μετωπικές πλάτες με τους κοχλίες εντός των πελμάτων.

Φυσικά μπορεί να υπάρχει και άλλη λύση, και βέβαια όλα αυτά είναι πρόχειρα γιατί θα ήθελα να συμβουλευτώ και 2-3 γνωστούς μου μεταλλάδες (μήπως να πω καλύτερα μεταλλατζήδες? :smile: ) να μου πουν τη γνώμη τους.

Σε κάθε περίπτωση θα σας ενημερώσω, τουλάχιστον σχετικά με τις συμβουλές-παρατηρήσεις που θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι με την άρθρωση αυτή είσαι εντός λειτουργικότητας.

Με προβληματίζει όμως το >30μ άνοιγμα. Εκεί θα έχεις τρομερή καταπόνηση του υποστυλώματος στην κορυφή. 

Μάλλον αν διαμόρφωνες νέα θέση αγκυρίων (με χημικά αγκύρια) με τα κατάλληλα νεύρα για να κάνεις πάκτωση θα είναι καλύτερα (μπορεί να σου βγουν έτσι οικονομικότερα υποστυλώματα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.