Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή χρημάτων τακτοποιήσης υστερα απο εθελοντική κατεδάφιση αυθαιρεσίας;


8anos79

Recommended Posts

Γεια σας!

Σε μονοκατοικία με άδεια οικοδομής και πολύ υπόλοιπο δόμησης έγιναν αυθαίρετες προσθήκες με τις οποίες πήγανε και κολλήσανε στο διπλανό οικόπεδο.

Έγινε τακτοποίηση σύμφωνα με τα ισχύοντα πριν χρόνια και έχει πληρωθεί.

Όλα αυτά από τα πεθερικά μου.

Τώρα σκέφτομαι να γκρεμίσουμε τις αυθαιρεσίες και να χτιστεί κανονικά για να ικανοποιηθούν νέες ανάγκες στέγασης και όχι να γίνει ανακαίνιση των τακτοποιημένων αυθαιρεσιών, άλλα υπάρχει γκρίνια για τα χρήματα που έχουν δοθεί.

Η ερώτηση μου είναι εάν υπάρχει περίπτωση να πάρουμε πίσω τα χρήματα της τακτοποίησης, εάν γκρεμίσουμε εθελοντικά τις αυθαιρεσίες, περισσότερο για να μειώσω την γκρίνια και την άρνηση;

Ρωτώντας γνωστό μας μηχανικό μου είπε μάλλον έως σχεδόν απίθανο. Κάποια άλλη γνώμη ή εμπειρία;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για τις περιπτώσεις επιστροφής χρημάτων που πληρώθηκαν σε πρόστιμα αυθαιρέτων δείτε το παρακάτω:

Υπουργική Απόφαση ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/13096/1035/2018 - ΦΕΚ 916/Β/15-3-2018

Προβλέπεται για περιπτώσεις που έχουν γίνει λανθασμένοι υπολογισμοί μεγεθών και προστίμου.

Δεν γίνεται για την περίπτωση της κατεδάφισης που εσείς αναφέρεται.

Αν είχατε αποφασίσει την κατεδάφιση πρίν τα ρυθμίζατε θα μπορούσατε να τα κατεδαφίσετε,

πληρώνοντας μόνο το παράβολο (500-2000€) ανάλογα με το εμβαδόν του προς κατεδάφιση κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, τον κόπο και τον χρόνο σας!

Δυστυχώς αυτές είναι αμαρτίες γονιών που παιδεύουν τα παιδιά τους. 🤐

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς - δυστυχώς  και τα παιδιά κάποτε  γίνονται    γονείς, για να αφήσουν και αυτά (ως γονείς πλέον) τις αμαρτίες στην επόμενη γενιά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.