Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λίγες υποδείξεις και συμβουλές για υποψήφιους φοιτητές (Πολιτικοί vs Αρχιτέκτονες)


SCARONE

Recommended Posts

Είμαι μαθητής λυκείου σκέφτομαι να ακολουθήσω κάποια σχολή αρχιτεκτονικης η πολιτικού μηχανικού(αν δεν τα καταφέρω).... Χρειάζομαι ώμος κάποιες συμβουλές απο καποιον που να ξερει το αντικειμενο σε βαθος. Θελω να μου πειτε πια κατευθηνση θα ηταν καλύτερά να παρω,να αρχίσω φροντηστηρια σχεδιου (αν ναι,μονο γραμμικό η και ελεύθερο?)......τι πρεπει να κάνω για να πετύχω και να μπω σε μια σχολη αρχιτεκτονικης,κατα ποσο παιζουν ρολο τα υπόλοιπα μαθήματά? Παρακαλώ πείτε μου την αποψη σας......

 

ΥΓ: Σκεφτομαι να πας θετικη κατευθηνση και του χρονου στη 3η τεχνολογική...δεν ξερω ομως αν ειμαι σωστος.

Link to comment
Share on other sites

χαράς στο κουράγιο σου. Οτι σ΄αρέσει άμα σ΄αρέσει το σχέδιο ή πιο πολύ οι στατικοί υπολογισμοί. Φυσικά και παίζουν και ρόλο τα υπόλοιπα μαθήματα όπως και τα δύο σχέδια γραμμικό και ελευθερο, ανάλογα πάντα και με τις προτιμήσεις αν σκοπεύεις Αθήνα ή σε κάποια άλλη σχολή πχ του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορεί να σου προτείνει κανείς έιναι να διαβάσεις.

Μια καλή εισάγωγή στην αρχιτεκτονική είναι “Η Αρχιτεκτονική της ευτυχίας” του Αλαίν ντε Μποττόν:

 

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5064369

http://archive.enet.gr/online/online_issues?pid=51&dt=05/09/2008&id=20995240

 

Ψάξε στον ίντερνετ, υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα ιστολογία και άρθρα. Ακόμη και εδώ στο φόρουμ θα βρεις ανάλογα ποστ με βιβλιο-προτάσεις. Όταν εμπνευστείς και αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι σου κεντρίζει το ενδιαφέρον, τι σου ταιριάζει, τι θέλεις να μάθεις, να μελετήσεις, πιθανόν να ακολουθήσεις στη ζωή σου, θα έρθουν και άλλα ουσιαστικά ερωτήματα που θα έχει περισσότερο νόημα να σε συμβουλέψουμε και από εδώ.

 

Το σχέδιο θα σε βοηθήσει να σκέφτεσαι και να εκφράζεσαι με όρους καλλιτεχνικούς, γεωμετρικούς και δομικούς, θα σε κάνει να κοιτάζεις, να μελετάς, να αναλύεις αντικείμενα αλλά και κτίρια, σε λεπτομέρεια και να μαθαίνεις από τι στοιχεία αποτελούνται, πως κατασκευάζονται, πως τα αντιλαμβανόμαστε και πως επηρεάζουν τη καθημερινότητα μας.

Link to comment
Share on other sites

θα σε συμβούλευα να αρχίσεις το σχέδιο από νωρίς και ελέυθερο και γραμμικό

σε 1 χρόνο θα έχεις φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο

οπότε την επόμενη χρονιά θα κάνεις μια συντήρηση και θα βελτιώνεις τον χρόνο σου

χωρίς να έχεις άγχος

 

αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό δεδομένου ότι το σχέδιο θα σου τρώει τουλάχιστον ένα 12ωρο την εβδομάδα και στην αρχή περισσότερο (+ τα πήγαινε έλα κλπ)

το οποίο δε θα μπορείς να το διαθέσεις ούτε σε άλλο διάβασμα ούτε σε ξεκούραση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Είμαι μαθητής λυκείου σκέφτομαι να ακολουθήσω κάποια σχολή αρχιτεκτονικης η πολιτικού μηχανικού(αν δεν τα καταφέρω)....

 

H παρένθεση πού πάει; Αν δεν τα καταφέρεις να γίνεις αρχιτέκτονας, θα γίνεις πολιτικός;

 

Γιατί αν το βλέπεις έτσι, κάνεις λάθος... Η βάση για Α/Μ είναι ελαφρώς μικρότερη από την αντίστοιχη για Π/Μ αν δεν λάβεις υπ'όψιν το σχέδιο ως ειδικό μάθημα...

 

Για να το πούμε πιο λαϊκά, για να γίνεις πολιτικός, θέλεις μεγαλύτερο απολυτήριο λυκείου!

 

To σχέδιο κι ο υψηλός συντελεστής του είναι που φέρνουν την τελική βάση των Α/Μ πάνω από το θεωρητικό Άριστα.

 

Δεν το λέω από κακία αυτό, αλλά είναι μια λεπτομέρεια που στα φροντιστήρια δεν την αναλύουν...

 

Θα πρέπει λοιπόν να ξεκινήσεις άμεσα σχέδιο και ταυτόχρονα να διαβάζεις πολύ για να πας καλά στα μαθήματα... Γιατί αν κοπείς στο σχέδιο τελικά, με ένα "συνηθες για τους Α/Μ" απολυτήριο, δεν μπαίνεις στους Π/Μ...

 

Προσωπική εκτίμηση: Ξεκίνα σχέδιο τώρα, αλλά διάβαζε κιόλας! :razz: :-P :razz:

Σκοπός δεν είναι να γίνεις αρχιτέκτονας ή πολιτικός... για να πετύχεις πρέπει να γίνεις ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές σας....μια ακόμα μικρή βοήθειά, γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κανένα κάλο φροντιστήριο σχεδίου στη πόλη της θεσσαλονικης?? (αν ναι ας μου κάνει λινκ και τη σχετική ιστοσελίδα του)... Ευχαριστώ!

 

Θα σε παρακαλέσω να μην ξανακάνεις τις ίδιες ερωτήσεις που έχεις κάνει και αλλού σε άσχετα θέματα.

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω ζητω απεγνοσμενα βοηθεια γι αυτο αν μπορειτε απαντηστε μου εγκαιρως στο θεμα σχετικα με την ευρεση καποιου φροντηστηριου στην θεσσαλινικη....(δεν ξερω αν το αλλο μου μηνυμα σχετικα μ΄αυτο εχει αναιβει γι αυτο μην με παρεξηγηται αν το εχω δυο φορες η λεω τα ιδια):D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Scarone

 

Οι απαντήσεις που λαμβάνουμε στο συγκεκριμένο forum (όπως και σε όλα τα forum) εξαρτώνται κυρίως από 2 παράγοντες :

α) τη γνώση που έχουν οι υπόλοιποι συμμετέχοντες

β) τη διάθεση τους να τη μοιραστούν

Η ανάγκη που πιθανόν έχουμε συνήθως δε βελτιώνει τις πιθανότητες απάντησης στο ερώτημα που θετουμε.

 

Για να έρθουμε τώρα στο προκείμενο, το ερώτημα σου φυσικά και υπάρχει όπως μπορείς να δεις αν αναζητήσεις τα παλιά σου μηνύματα στο προφίλ σου (Στατιστικά - Εύρεση όλων των μηνυμάτων από SCARONE). Επιισης βρίσκεται στη σωστή κατηγορία που δεν είναι αλλη από την Φροντιστήρια σχεδίου για Αρχιτεκτονική. Τέλος έχει ήδη δωθεί κάποια απάντηση. Σε παρακαλώ πολύ λοιπόν να σταματήσεις να spam-άρεις και να ποστάρεις ότι θες στο σωστό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.