Μετάβαση στο περιεχόμενο

OIKOΠΕΔΟ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ


giorgosAEK

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! 

θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος σε οικόπεδο το οποίο είναι 2 στρέμματα εντός σχεδίου και 1,2 στρέμματα εκτός σχεδίου να  μπορεί να γίνει κάθετη ιδιοκτησία. Να κοπεί το εκτός σχεδίου κομμάτι. 

Το οικόπεδο βρίσκεται στο Λεωνίδιο Αρκαδίας . 

ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις? έχω αυτό το οικόπεδο μαζί με ένα συγγενή μου εξ αδιαιρέτου 50 -50 και θέλω απλά το μερίδιο μου.  μπορεί να γίνει αυτό και στο εκτός σχεδίου ??

Ευχαριστώ .

 

Link to comment
Share on other sites

η αρχικη ερωτηση ειχε άλλα ερωτηματα...εν πολλοις και αντιφατικα μεταξυ τους.

[άλλο η συσταση καθετης..άλλο να "κοπει" το εκτος...]

 Με βαση την  τελευταια ερωτηση...

...Εχεις απο 50% εξ αδιαιρετου μαζι με αλλον σε ακινητο εντος και εκτος

- Μπορει να σου μεταβιβασει το δικο του μεριδιο, ολοκληρο σε ολοκληρο το ακινητο.

-  Μετα/πρίν  την αποκτηση του θα μιλησεις με τον μηχανικο σου. Δεν εισαι σε οικισμο. Το Λεωνιδιο ειναι και ιστορικος τοπος και -νομιζω και -παραδοσιακος οικισμος .

 Εχει συγκεκριμενους ορους  αρτιοτητας, οικοδομησιμότητας, κατατμησης , ορους δομησης κλπ.

Θα σου τα πει ο μηχανικος σου.

    Καλη Χρονιά

υγ

αυτα, απο μια προχειρη ματιά:

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

Με το προεδρικό διάταγμα 1977 (ΦΕΚ 98δ/2-4-1977) καθορίζονται τα όρια του οικισμού και οι όροι δόμησης που συμπεριέλαβαν και το εντός σχεδίου τμήμα. Στο ίδιο διάταγμα καθορίζονται και τα υποχρεωτικά μορφολογικά στοιχεία των κτιρίων.  

Με το προεδρικό διάταγμα  594 Δ/78 το Λεωνίδιο χαρακτηρίζεται παραδοσιακός οικισμός και οι διατάξεις αυτού συμπληρώνουν αυτές του προηγουμένου. Τέλος με την υπ΄αριθμόν ΥΠΠΟΤ/Δ.Ν.Σ.Α.Κ./63341/1416/1-10-2010 απόφαση υπουργού που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 451//Α.Α.Π/27-10-2010,το Λεωνίδιο χαρακτηρίζεται ιστορικός οικισμός.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την απάντηση σου . Εγώ δεν το έχω εξηγήσει καλά  . Επειδή θέλω να χωρίσω το οικοπέδο και να απεμπλακώ απο τον άλλον δικαιούχο ώστε να αξιοποιήσω το κομμάτι μου ο μηχανικός μου είπε ότι θα γίνει κάθετη ιδιοκτησία και ο κάθε δικαιούχος θα μπορεί χτίσει απλά το πρόβλημα είναι στο κομμάτι εκτός σχεδίου γιατί δεν μπορεί να γίνει διαχωρισμός. Περιμένω επίσημη απάντηση από την πολεοδομία. 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.