Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτώση κτηρίου στη Σανγκάη (27 Ιουν)


 
rigid_joint

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αυτό το έδαφος του οποίου είδαμε τα πάνω-πάνω 2-3 μέτρα μέχρι πόσο βάθος συνεχίζεται; Δε νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε έτσι εύκολα συμπεράσματα λόγω ελλιπών δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

"Built on coastal sand and clay that lie 70 metres below the ground surface, Shanghai is suffering from creeping subsidence, like Los Angeles, Mexico City, New Orleans, Osaka and Venice."

http://www.chinadaily.com.cn/en/doc/2003-07/16/content_245660.htm

 

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε σε τι βάθος τερμάτισαν τα piles. :P

Link to comment
Share on other sites

οι οπλισμοί, για τον δε κεφαλόδεσμο δε συζητώ, φατνωματικός

Αυτό το έδαφος του οποίου είδαμε τα πάνω-πάνω 2-3 μέτρα μέχρι πόσο βάθος συνεχίζεται; Δε νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε έτσι εύκολα συμπεράσματα λόγω ελλιπών δεδομένων.

συμπεράσματα δεν μπορούμε να βγάλουμε αφου δεν έχουμε την εδαφο-γεω τεχνική μελέτη αλλά από τη στιγμή που το έδαφος ειναι τέτοιο είναι αιχμής οι πάσσαλοι

post-4085-131887224412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τριβής σε τέτοιο έδαφος και μορφολογία λίγο δύσκολο κατά την γνώμη μου. Πιθανότατα τους πρόδωσε η διαφορική καθίζηση λόγω του αναχώματος δίπλα στο ποτάμι άρα τα αντιπλημμυρικά έργα όταν έγιναν δεν υπολόγιζαν και την θεμελίωση του 13όροφου! Πού πας ρε καραμήτρο με ψείρες σπιράλ? Πάντως, με λίγες μετατροπές, το κτίριο μπορεί να γίνει ελικοδρόμιο, πίστα skateboard, αποθήκες ρυζιού ή πεδίο μελετών του ground engineering journal :smile:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε το έδαφος μετά τα πρώτα 3-5 μέτρα να είναι πολύ καλύτερο από αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία και να είναι δυνατή η χρησιμοποίηση πασσάλων τριβής. Γι αυτό και το σχετικό ερώτημα που έθεσα, για πόσο συνεχίζεται αυτό το έδαφος που βλέπουμε, ερώτημα στο οποίο απάντησε ο tectonator παραπάνω (70m).

Link to comment
Share on other sites

μάγος ειμαι ο φούστης?

 

οπλιζουν όπως περιέγραψα, πλεξουδα διαμήκων ράβδων με spiral και λιγο τσιμέντο γυρω γυρώ,

 

αναμονες σε αυτή την περίπτωση ειναι αδύνατο να αφήσεις άρα περιμένουμε από στιγμη σε στιγμή και τα υπόλοιπα

 

timbeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.