Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρελε θερμοσιφωνα wifi geyer


Charis1987

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Όταν θέλω να ανάψω τον θερμοσίφωνο ανοίγω τον διπλό διακόπτη όπως φαίνεται στην φωτογραφία κ ανάβει κ το φωτάκι δίπλα σαν ένδειξη.

IMG_70112.thumb.JPG.894ca2ef42924e43b6717c057e64aeaa.JPG

Σήμερα πήγα σε επώνυμο μαγαζί με ηλεκτρολογικά, τους έδειξα την παραπάνω φώτο και είπα ότι θέλω να ανοίγω θερμοσίφωνο μέσω wifi.

Μου έδωσαν λοιπόν τα παρακάτω δύο προϊόντα:

1) https://www.kafkas.gr/aftomatismos-ktiriou/ylika-kleiston-protokollon/yliko-ragas/rele/geyer-rele-ischyos-ragas-smart-wifi-16a-230vac-1no_302119/

2) https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-2-rele-ischyos-ragas-25a-230vac-2no_159403/

IMG_E7012.thumb.JPG.acd23c66609027022d73b4580d1f1590.JPG

 

Ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία βγάζοντας το παλιό χειροκίνητο κ βάζοντας το wifi?

παραθέτω και σχέδιο

94167224_.thumb.png.5acac8e313dd112698f5cc8c543fe0fe.png

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό χειροκίνητο που λες είναι ασφαλειοδιακοπτης και δεν πρέπει να αφαιρεθεί αλλά θα συνδυαστεί με αυτά που αγόρασες. 

Επειδή από ότι καταλαβαίνω δεν είσαι ηλεκτρολόγος , θα σου προτείνω να βρεις κάποιον γιατί το ρεύμα σκοτώνει και οι μη σχετικοί δεν πρέπει να ανακατευονται. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Bill22 said:

Το παλιό χειροκίνητο που λες είναι ασφαλειοδιακοπτης και δεν πρέπει να αφαιρεθεί αλλά θα συνδυαστεί με αυτά που αγόρασες. 

Επειδή από ότι καταλαβαίνω δεν είσαι ηλεκτρολόγος , θα σου προτείνω να βρεις κάποιον γιατί το ρεύμα σκοτώνει και οι μη σχετικοί δεν πρέπει να ανακατευονται. 

Ωραια άρα ποια θα είναι νεα συνδεσμολογία;

εχω γνώση του κινδύνου, απλά ένα σχέδιο να ακολουθήσω χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Charis1987 said:

Ωραια άρα ποια θα είναι νεα συνδεσμολογία;

εχω γνώση του κινδύνου, απλά ένα σχέδιο να ακολουθήσω χρειάζομαι.

τι σχέδιο θες ? απλά πράγματα είναι ..... το βηματικό ρελέ δίνει εντολή στο ρελέ φορτίου.....  φώναξε ένα ηλεκτρολόγο...γιατί εσύ δεν είσαι....

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

τι σχέδιο θες ? απλά πράγματα είναι ..... το βηματικό ρελέ δίνει εντολή στο ρελέ φορτίου.....  φώναξε ένα ηλεκτρολόγο...γιατί εσύ δεν είσαι....

Εφόσον δεν έχεις σκοπό να βοηθήσεις γτ να μιλήσεις να το παίξεις έξυπνος; 

Αν ήταν κ για μένα απλό τώρα δεν θα σου απαντούσα στο κομπλεξικό σχόλιο.


 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Charis1987 said:

Εφόσον δεν έχεις σκοπό να βοηθήσεις γτ να μιλήσεις να το παίξεις έξυπνος; 

Αν ήταν κ για μένα απλό τώρα δεν θα σου απαντούσα στο κομπλεξικό σχόλιο.

Αφού δηλώνεις μη σχετικός με το θέμα, γιατί επιμένεις να θες να το κάνεις μόνο σου.

Δεν φοβάσαι οτι μπορεί να αρπάξει φωτιά ή να προκληθεί ατύχημα.

Όποιος δεν έχει γνώση την επικινδυνότητα του ρεύματος, τότε είναι και αυτός επικίνδυνος για τους γύρω του.  

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χάρη σίγουρα γνωρίζεις ότι ατυχήματα, πολλές φορές θανατηφόρα, συμβαίνουν σπάνια μεν... συμβαίνουν όμως, ακόμα και σε εξειδικευμένους ηλεκτρολόγους.

Και η επικινδυνότητα αυξάνει όσο λιγότερες γνώσεις υπάρχουν.

Καθώς κανείς δεν σε γνωρίζει προσωπικά, βλέποντας μία ερώτηση που απαντάται πανεύκολα από οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο, συμπεραίνουμε ευλόγως ότι έχεις απειροελάχιστες ίσως γνώσεις και άρα διατρέχεις μεγάλο σχετικά κίνδυνο.

Μη θέλοντας λοιπόν να συμβάλλουμε ενεργά στην πιθανότητα ενός ατυχήματος.... παίρνεις τις απαντήσεις που βλέπεις...

Με κάθε καλή διάθεση....

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Bill22 said:

Αφού δηλώνεις μη σχετικός με το θέμα, γιατί επιμένεις να θες να το κάνεις μόνο σου.

Δεν φοβάσαι οτι μπορεί να αρπάξει φωτιά ή να προκληθεί ατύχημα.

Όποιος δεν έχει γνώση την επικινδυνότητα του ρεύματος, τότε είναι και αυτός επικίνδυνος για τους γύρω του.  

Δεν θα σου φάω την δουλειά φίλε Βασίλη. Δεν είπα ότι θα το κάνω μόνος μου κ ούτε θέλω να βάλω φωτιά στο σπίτι μου ή να σκοτωθώ. 
 

δεν θα σκαλίσω τον πίνακα μόνος μου κ θα το φτιάξει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος όταν έρθει η ώρα. 

μια βοήθεια ζήτησα αλλά εδώ πέσατε να με φάτε. 

 

9 ώρες πριν, antloukidis said:

Φίλε Χάρη σίγουρα γνωρίζεις ότι ατυχήματα, πολλές φορές θανατηφόρα, συμβαίνουν σπάνια μεν... συμβαίνουν όμως, ακόμα και σε εξειδικευμένους ηλεκτρολόγους.

Και η επικινδυνότητα αυξάνει όσο λιγότερες γνώσεις υπάρχουν.

Καθώς κανείς δεν σε γνωρίζει προσωπικά, βλέποντας μία ερώτηση που απαντάται πανεύκολα από οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο, συμπεραίνουμε ευλόγως ότι έχεις απειροελάχιστες ίσως γνώσεις και άρα διατρέχεις μεγάλο σχετικά κίνδυνο.

Μη θέλοντας λοιπόν να συμβάλλουμε ενεργά στην πιθανότητα ενός ατυχήματος.... παίρνεις τις απαντήσεις που βλέπεις...

Με κάθε καλή διάθεση....

Δεν αντιλέγω σε ότι λες γτ τα λες με όμορφο τρόπο κ συμφωνώ επίσης.

δεν θα με πάρει κανεις στο λαιμό του αν μου δώσει τις γνώσεις του στο θέμα κ εννοείτε ότι δεν θα κάνω κάτι μόνος μου διότι γνωρίζω τον κίνδυνο.

παρολα αυτά έβαλα ένα σχέδιο στο περίπου, εάν έχετε διάθεση να του ρίξετε μια μάτια.

 

46D7E197-4AA1-4A75-A4D6-6EE6086862EE.png

 

Εάν είμαι τόσο λάθος στο θέμα που άνοιξα να το κλείσουν οι διαχειριστές κ να απευθυνθώ αλλου. 
Απλά επειδή με είχε βοηθήσει το συγκεκριμένο φόρουμ στο παρελθόν είπα να πάρω πάλι την γνώμη σας. 

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" . Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις έτοιμο.... 2 διορθώσεις.

1. Η φάση της ενδεικτικής λυχνίας να πάει στο 2 και όχι στο 1 του Schneider

2. Για την τροφοδοσία του Geyer πάρε φάση και ουδέτερο από το πάνω μέρος (όπως φαίνεται στο σχήμα) του ασφαλειοδιακόπτη του θερμοσίφωνα, με την παρεμβολή μικρής ασφάλειας  2 Α.

Υ.Γ. Και τα (-) που θα φάω ...χαλάλι σου!

Edited by antloukidis
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις διορθώσεις, αλλά έχω απορία, η μικρή ασφάλεια 2Α να είναι διπολική για να περάσει  φάση και ουδέτερος? ή κανε μου ένα πρόχειρο παράδειγμα στο χαρτί κ ανέβασε την φώτο. 

θα ανεβάσω κ τελικό σουλουπωμένο σχέδιο όταν μου απαντήσεις.

Υ.Γ όχι κ να φας (-) γτ ήθελες να βοηθήσεις κ μίλησες όμορφα. haters gonna hate δεν αλλάζει αυτό (όποιος έχει πρόβλημα, να πιει ξύδι)

Edited by Pavlos33
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.