Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπεδια θέρμανση με αντλία θερμότητας


giorgosmi

Recommended Posts

13 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Βρες έναν ανεξάρτητο μηχανικό που δεν πουλάει αντλίες, ενδοδαπέδιες και λέβητες και ρώτα τον. 

Γιαυτο ρώτησα εδώ να έχω μια πρώτη εικόνα. Και αν χρειαστεί να κάνω ανεξάρτητη μελέτη από το κατασκευαστεί να το αναλάβει κάποιος άλλος 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, giorgosmi said:

Γιαυτο ρώτησα εδώ να έχω μια πρώτη εικόνα. Και αν χρειαστεί να κάνω ανεξάρτητη μελέτη από το κατασκευαστεί να το αναλάβει κάποιος άλλος 

Ήθελα να σε βοηθήσω λίγο περισσότερο αλλά αφού σε συμβούλευσαν οι προλαλήσαντες να πας ρωτήσεις "ανεξάρτητο μελετητή" εγώ γιατί να σου πω το αντίθετο; Κι εγώ ανεξάρτητος μελετητής είμαι...:) 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Ήθελα να σε βοηθήσω λίγο περισσότερο αλλά αφού σε συμβούλευσαν οι προλαλήσαντες να πας ρωτήσεις "ανεξάρτητο μελετητή" εγώ γιατί να σου πω το αντίθετο; Κι εγώ ανεξάρτητος μελετητής είμαι...:) 

θα ήθελα τη γνώμη σου . 
ειδα τη μελέτη του ΕΜΠ . 
αλλα εγώ έχω να επιλέξω μεταξύ λέβητα ατομικού ΦΑ , και καλοριφέρ ή Ενδοδαπεδια θέρμανση.

αν η αντλία θερμότητας κάνει μεγάλη διαφορά να εξαντλήσω τα περιθωρια διαπραγμάτευσης με τον κατασκευαστή .

αλλα στο πρώτο ερώτημα θα έχω ουσιαστικά ωφέλη συνδυάζοντας το λέβητα με την ενδοδαπεδια ;

Link to comment
Share on other sites

Αν προτιμήσεις λέβητα συμπύκνωσης φ.α και ενδοδαπέδια τότε την ενδοδαπέδια και με μια Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών τη δουλεύεις πάρα πολύ καλά. Αν όμως προτιμήσεις σώματα ακτινοβολίας (έχουν υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας) αποκλείεις τις πηγές χαμηλών θερμοκρασιών που κατά κανόνα είναι οικονομικότερες και πας για λέβητα ή Α.Θ. υψηλών θερμοκρασιών.

Για να πάρεις τα οικονομικά οφέλη της Α.Θ. με συμπιεστή inverter σε συνδυασμό με ενδοδαπέδια, πρέπει να πας, να ρωτήσεις έστω, σε κάποιο τεχνικό γραφείο. Είναι και τα τιμολόγια του ρεύματος βλέπεις που κάθε μέρα μεταβάλλονται. Όλα πρέπει να ληφθούν υπόψη. Σε ντήλερ δε σου λέω "όχι", οι περισσότεροι από αυτούς είναι πάρα πολύ καλοί μηχανικοί, αλλά λόγω ιδιοσυμφέροντος από την πώληση πόσο αντικειμενικοί θα μπορούσαν να είναι;

Από τι στιγμή που μια ανεξάρτητη μελέτη (ΕΜΠ), που ξεκαθαρίζει από μόνη της ότι οι παραδοχές της όντως δεν αγγίζουν όλες τις περιπτώσεις και πριμοδοτεί - με διαφορά - με τιμές ενέργειας 2021 - 2022 - την αντλία θερμότητας ως ένα από τα μέσα οικονομικότερης θέρμανσης, αξίζει να το ψάξει κάποιος.

Επίσης, υπήρχε μια παλαιότερη μελέτη του ΕΜΠ (γύρω στο 2015 δεν ισχύει τώρα) σχετικά με το χρόνο απόσβεσης των εναλλακτικών πηγών αντικατάστασης λεβήτων πετρελαίου που έδινε στην Α.Θ. 15 χρόνια μέσο χρόνο απόσβεσης και στο λέβητα φ.α, (αν θυμάμαι καλά) το πολύ 4!!! 

Νομίζω ότι σου έδωσα αρκετές παραμέτρους. 

 

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Konstantinos IB said:

Αν προτιμήσεις λέβητα συμπύκνωσης φ.α και ενδοδαπέδια τότε την ενδοδαπέδια και με μια Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών τη δουλεύεις πάρα πολύ καλά. Αν όμως προτιμήσεις σώματα ακτινοβολίας (έχουν υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας) αποκλείεις τις πηγές χαμηλών θερμοκρασιών που κατά κανόνα είναι οικονομικότερες και πας για λέβητα ή Α.Θ. υψηλών θερμοκρασιών.

Για να πάρεις τα οικονομικά οφέλη της Α.Θ. με συμπιεστή inverter σε συνδυασμό με ενδοδαπέδια, πρέπει να πας, να ρωτήσεις έστω, σε κάποιο τεχνικό γραφείο. Είναι και τα τιμολόγια του ρεύματος βλέπεις που κάθε μέρα μεταβάλλονται. Όλα πρέπει να ληφθούν υπόψη. Σε ντήλερ δε σου λέω "όχι", οι περισσότεροι από αυτούς είναι πάρα πολύ καλοί μηχανικοί, αλλά λόγω ιδιοσυμφέροντος από την πώληση πόσο αντικειμενικοί θα μπορούσαν να είναι;

Από τι στιγμή που μια ανεξάρτητη μελέτη (ΕΜΠ), που ξεκαθαρίζει από μόνη της ότι οι παραδοχές της όντως δεν αγγίζουν όλες τις περιπτώσεις και πριμοδοτεί - με διαφορά - με τιμές ενέργειας 2021 - 2022 - την αντλία θερμότητας ως ένα από τα μέσα οικονομικότερης θέρμανσης, αξίζει να το ψάξει κάποιος.

Επίσης, υπήρχε μια παλαιότερη μελέτη του ΕΜΠ (γύρω στο 2015) σχετικά με το χρόνο απόσβεσης των εναλλακτικών πηγών αντικατάστασης λεβήτων πετρελαίου που έδινε στην Α.Θ. 15 χρόνια μέσο χρόνο απόσβεσης και στο λέβητα φ.α, (αν θυμάμαι καλά) το πολύ 4!!! 

Νομίζω ότι σου έδωσα αρκετές παραμέτρους. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες !..

με το μυαλό μου (δηλαδή χωρίς γνώση αλλά με τη κοινή λογική) αναρωτιέμαι μην καταλήξω να πληρώνω περισσότερο με την ενδοδαπεδια και λέβητα ΦΑ, δεδομένου ότι θα είναι συνεχώς ανοιχτή , από το να είχα λέβητα ΦΑ και καλοριφέρ που μπορώ να τα ανοίγω μόνο όταν είμαστε σπίτι και να έχω το επιθυμητό απότελεσμα . 

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, όταν πας να κάνεις μια αγορά σπιτιού, λόγω του ότι αυτή είναι επένδυση ζωής, πρέπει να έχεις και το δικό σου μηχανικό. Δεν είναι μόνο ο τεχνικός έλεγχος που θα κάνει, αλλά είναι οι εγγυήσεις των υλικών, των μηχανημάτων, το αν ανταποκρίνεται η τιμή σε αυτά που σου προσφέρουν, θα σου απαντήσει σε παρόμοιες απορίες που εκφράζεις παραπάνω, κλπ. Αυτά απαιτούν σοβαρή δουλειά που δεν μπορεί να σου καλύψει ένα φόρουμ.

Παράδειγμα φίλου: Άκουσε από τον κατασκευαστή ότι του δίνει η αντιπροσωπία 10 χρόνια εγγύηση για την Α.Θ. και ενθουσιάστηκε. Αλλά φευ. Με απαράβατο όρο (για να ισχύει η δεκαετής εγγύηση) την αποκλειστικότητα των σέρβις και των βλαβών, σε κάθε σέρβις των FCU και της Αντλίας η αντιπροσωπία του χρέωνε τη μάνα της και τον πατέρα της. Άσε που τον αρχίσαν και στις δήθεν βλάβες και τον πουπουλομαδήσανε. Εκεί λοιπόν έμαθε ότι τα 10 χρόνια αφορούσαν μόνο τον συμπιεστή. :D 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται μιά εγκατάσταση ενδοδαπέδιου συστήματος με ΑΘ για θέρμανση, εξυπακούεται ότι θα εγκατασταθούν και FCU για ψύξη.

Από την στιγμή λοιπόν που θα υπάρχουν τα FCU μπορούν αυτά να λειτουργούν και το χειμώνα, στη φάση της αρχικής γρήγορης θέρμανσης, εξαλείφωντας τα όποια μειονεκτήματα του ενδοδαπέδιου ( συνεχής λειτουργία, αργή θέρμανση )

Το έχω διαπιστώσει επιτυχέστατα, τα τελευταία 10 χρόνια.

ΑΘ + ενδοδαπέδιο + FCU είναι άπαιχτος συνδιασμός από κάθε άποψη για μια νέα κατοικία.

Edited by antloukidis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Όταν γίνεται μιά εγκατάσταση ενδοδαπέδιου συστήματος με ΑΘ για θέρμανση, εξυπακούεται ότι θα εγκατασταθούν και FCU για ψύξη.

Από την στιγμή λοιπόν που θα υπάρχουν τα FCU μπορούν αυτά να λειτουργούν και το χειμώνα, στη φάση της αρχικής γρήγορης θέρμανσης, εξαλείφωντας τα όποια μειονεκτήματα του ενδοδαπέδιου ( συνεχής λειτουργία, αργή θέρμανση )

Το έχω διαπιστώσει επιτυχέστατα, τα τελευταία 10 χρόνια.

ΑΘ + ενδοδαπέδιο + FCU είναι άπαιχτος συνδιασμός από κάθε άποψη για μια νέα κατοικία.

Ναι αλλά έτσι δεν εξαλείφεται και το πλεονέκτημα της ενδοδαπεδιας ότι δεν έχεις σώματα μέσα στο σπίτι ;

 

στο setup της πολυκατοικίας που κοιτάω , έχει ατομικό λέβητα ΦΑ , με σώματα , τα οποία μπορούν να αντικατασταθούν με ενδοδαπεδια , και για ψύξη μια κεντρική μονάδα σαλόνι κουζίνα και μια μονάδα σε κάθε δωμάτιο , split . 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, giorgosmi said:

Ναι αλλά έτσι δεν εξαλείφεται και το πλεονέκτημα της ενδοδαπεδιας ότι δεν έχεις σώματα μέσα στο σπίτι ;

 

στο setup της πολυκατοικίας που κοιτάω , έχει ατομικό λέβητα ΦΑ , με σώματα , τα οποία μπορούν να αντικατασταθούν με ενδοδαπεδια , και για ψύξη μια κεντρική μονάδα σαλόνι κουζίνα και μια μονάδα σε κάθε δωμάτιο , split . 

 Επίσης μου κάνει εντύπωση πως και στα ποιο ακριβά σπίτια που πωλούνται από τις ακριβές κατασκευές , 10.000τμ (κοιτώντας στις αγγελίες) επιλέγουν ενδοδαπεδια για θέρμανση και vrv για κλιματισμό . Γιατί δεν επιλέγουν τη λύση των FCU? Λογικά Υπάρχει κάποιο σοβαρό μειονέκτημα και δεν τα επιλέγουν ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλα τα συστήματα έχουν +/-.

Σου είπα ότι δεν υπάρχει πανάκεια λύση που κουμπώνει σε όλους. 

Ρωτάς τώρα για τα ακριβά σπίτια των 10.000 τ.μ. έχουν ενδοδαπέδια και VRV. Γιατί τα προτιμούν οι αρχιτέκτονες είναι η άποψή μου, δεν γουστάρουν θερμαντικά σώματα να βλέπουν στους χώρους. Βάζουν VRV,  τα κρύβουν σε γυψοσανίδες και για ''πολυτέλεια'' χτυπάνε κι μια ενδοδαπέδια. Υπερβολή; Σε ένα σπίτι 10.000 τ.μ. τι ΔΕΝ είναι υπερβολή; Γιατί δεν βάλανε FCU? Για μένα από την στιγμή που βάζεις ανεμιστήρα δεν υπάρχει λόγος να μην βάλεις FCU, θα έχεις και χαμηλότερο κόστος συντήρησης από τα VRV. Όλα αυτά όμως είναι απόψεις που θα τις αντικρούσουν κάποιοι άλλοι συνάδελφοι. Αν βέβαια ψάξεις καλύτερα αυτά τα σπίτια σπάνια θα βρεις ένα shaft Η/Μ γιατί δεν θέλουν να δώσουν μερικά τ.μ. σε διέλευση αγωγών και ψάχνεις να βρεις που είναι...

Οι πωλητές έχουν την τάση να προτείνουν ακριβά συστήματα με ακριβή συντήρηση για να ''δένουν'' τον πελάτη. Ο μελετητής μηχανικός έχει υποχρέωση να προστατέψει τον πελάτη του και να τον καθοδηγήσει σε μια λύση που του ταιριάζει.

Με λίγα λόγια μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι. Σκέψου

1. Τις ανάγκες σου

2.Το πορτοφόλι σου

3. Τα θετικά - αρνητικά της κάθε λύσης και αποφάσισε.

Όλα αυτά για την κάθε λύση θα στα αναλύσει ο μηχανικός σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.