Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σωλήνες αποχέτευσης μέσα από σπίτι


Αντρεας Κ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα, παρακαλώ τη βοήθεια σας για ένα θέμα που με απασχολεί. Πρόσφατα η μητέρα μου μου έκανε γονική παροχή ένα ισόγειο διαμέρισμα κατασκευής του 55, όπου το 1969 όταν προστέθηκε ο επάνω όροφος, τρυπήσαν την πλάκα και πέρασαν σωλήνες αποχέτευσης μέσα από το σπίτι μου. Σύμφωνα με τα σχέδια του 55 το σπίτι μου στο ισόγειο δεν έχει κάποια αυθαίρετη δόμηση και στα σχέδια του 69 (όταν χτίστηκε ο πρώτος όροφος), ούτε στα σχέδια του 94 ( όταν χτίστηκε ο δεύτερος όροφος) δεν υπάρχει υδραυλική μελέτη του πρώτου ορόφου. 
Το σπίτι μου, εκτός ότι χάνει εμπορική αξία και ειναι Αντιαισθητικό (να ακούς τα λίματα των άλλον να περνούν πάνω από το κρεβάτι σου), δεν ξέρω και κατά ποσό ειναι υγιεινό να ζει κάνει έτσι. Ο ιδιοκτήτης του πρώτου δεν θέλει να κάνει κάτι να το αλλάξει αλλά και εγώ δεν μπορώ να ζήσω έτσι. Ξέρετε τι προβλέπει η πολεοδομία και ο νόμος σε αυτή την υπόθεση; Μπορώ να τον αναγκάσω να κάνει εκ νέου υδραυλική μελέτη και εγκατάσταση; Μπορώ να σφράγισω τις σωλήνες με κάποιο τρόπο και να με προστατεύσει η νομοθεσία; Έχει έρθει κάποιος άλλος σε παρόμοια θέση και ποια ήταν η κατάληξη; 
Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας να είστε καλά, γενικά η νομοθεσία δεν νομίζω να προβλέπει κάτι για τόσο παλιές κατασκευές και ακόμα κάποιος (δικός σας) θα συμφώνησε κάποτε για να περάσουν οι σωλήνες μέσα από το σπίτι. Αρχικά θα έπρεπε να αναζητήσετε ενδεχομένος με κάποιον Μηχανικό το αν υπάρχει η δυνατότητα να περάσουν από αλλού οι σωλήνες ώστε να μην διέρχονται μέσα από το σπίτι σας. ΠΧ από πλαινό ακάλυπτο, από φωταγωγό κοκ. Αν υπάρχει τέτοιος τρόπος. Κατόπιν αν το βρείτε εδώ θα είμαστε να τα πούμε πάλι.
Δίκιο έχετε ότι δεν θα έπρεπε οι σωλήνες να υπάρχουν και να περνάνε μέσα από το σπίτι σας, ειδικά από σημεία όπως λέτε "πάνω από το κρεβάτι", από την κουζίνα αλλά και γενικά αμόνωτες και κακές κατασκευές θα έπρεπε να μην υπάρχουν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Σχετικά με την έρευνα που θα κάνει ο Μηχανικος για να περαστούν σωλήνες από άλλο σημείο, αυτό δεν είναι υποχρέωση των ιδιοκτητών του πρώτου ορόφου; Γιατί θα πρέπει να επωμιστώ αυτό το έξοδο και όλη τη διαδικασία;  
Τώρα όσον αφορά την παλαιότητα, από τη στιγμή που υπάρχουν ακόμα κτίσματα παλαιά, θα υπάρχει νομοθεσία και πολεοδομική ρύθμιση για να τα κάνει βιώσιμα και να προστατεύει νέους ιδιοκτήτες. Αλλιώς ας απαγόρευαν κάθε είδους μεταβίβαση, Υποχρεώνοντας τον άλλον να το κτίσει εκ νέου! (Φαντάζεστε τι θα γινόταν; Η μισή Ελλάδα  θα ήταν στα κάγκελα!) 

Πάντως, λογικά και μόνο να το δούμε, δεν είμαι δυνατόν ένας ιδιοκτήτης να μην έχει τον πλήρη έλεγχο σε οτιδήποτε περνάει από το σπίτι του, χωρίς άδεια (υδραυλική μελέτη) και δεν καλύπτετε από δομικά υλικά! Κάποια νομοθεσία θα υπάρχει, αλλά επειδή ζούμε στη χώρα του παραλόγου (ειδικά σε θέματα πολεοδομικά), είπα να κάνω μια πρώτη έρευνα αρχίζοντας από εδώ για να πάρω μια ιδέα πριν ψάξω (και πληρώσω) για μηχανικό ή δικηγόρο. 
Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

όταν θα βγήκε η άδεια για την προσθήκη του ορόφου πάνω στο δικό σας θα υπήρχαν οι σχετικές μελέτες, δεν μπορεί να εκδοθεί μια άδεια για προσθήκη διαμερίσματος σε υπάρχον και να μην υπάρχει η μελέτη

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Αντρεας Κ said:

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Σχετικά με την έρευνα που θα κάνει ο Μηχανικος για να περαστούν σωλήνες από άλλο σημείο, αυτό δεν είναι υποχρέωση των ιδιοκτητών του πρώτου ορόφου; Γιατί θα πρέπει να επωμιστώ αυτό το έξοδο και όλη τη διαδικασία;  
Τώρα όσον αφορά την παλαιότητα, από τη στιγμή που υπάρχουν ακόμα κτίσματα παλαιά, θα υπάρχει νομοθεσία και πολεοδομική ρύθμιση για να τα κάνει βιώσιμα και να προστατεύει νέους ιδιοκτήτες. Αλλιώς ας απαγόρευαν κάθε είδους μεταβίβαση, Υποχρεώνοντας τον άλλον να το κτίσει εκ νέου! (Φαντάζεστε τι θα γινόταν; Η μισή Ελλάδα  θα ήταν στα κάγκελα!) 

Πάντως, λογικά και μόνο να το δούμε, δεν είμαι δυνατόν ένας ιδιοκτήτης να μην έχει τον πλήρη έλεγχο σε οτιδήποτε περνάει από το σπίτι του, χωρίς άδεια (υδραυλική μελέτη) και δεν καλύπτετε από δομικά υλικά! Κάποια νομοθεσία θα υπάρχει, αλλά επειδή ζούμε στη χώρα του παραλόγου (ειδικά σε θέματα πολεοδομικά), είπα να κάνω μια πρώτη έρευνα αρχίζοντας από εδώ για να πάρω μια ιδέα πριν ψάξω (και πληρώσω) για μηχανικό ή δικηγόρο. 
Ευχαριστώ 

Από το σπίτι μου στον 1ο όροφο περνούσαν κάπως έτσι οι σωλήνες στο ισόγειο κατάστημα και από κει στο δίκτυο  . Παλιά κατασκευή και η δική μου . Της δεκαετίας του 60. Αν θυμάμαι καλά το 2000 η σωλήνα στο από κάτω κατάστημα έσπασε (ήταν κεραμική νομίζω όχι πάντως πλαστική pvc ). Τα έκανε λίγο χάλια από κάτω . Ευτυχώς τότε ερχόμασταν μόνο Χριστούγεννα Πάσχα οπότε η ζημιά στο κατάστημα ήταν μικρή. Μόλις μας ενημέρωσε ο καταστηματάρχης από κάτω , στείλαμε δικό μας υδραυλικό το έφτιαξε και το πήγε από άλλη διαδρομή να μην περνάει από μέσα. Φυσικά όλα τα έξοδα δικά μας χωρίς καμία συζήτηση.

Γνώμη μου (με δύο αν)

Αν δεν μπορείς να συνεννοηθείς με τον "από πάνω" (που έλεγε ο Βέγγος ) και

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα 

Προχωρά το μόνος σου αν γίνεται να περάσει από αλλού . Αλλά πρώτα ρωτα έναν μηχανικό και έναν υδραυλικό γιατι τις διαδικασίες. Μπορεί να αισθανθείς λίγο κορόιδο αλλα τουλάχιστον θα γλιτώσεις από κάτι και θα ανεβάσεις το επίπεδο ζωής σου 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.