Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη σε αγροτεμάχιο εντός ΖΟΕ,εκτός σχεδίου


Katerina17

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα οικόπεδο 380τμ περίπου με διώροφη οικοδομή από το 1973 , έχει υπαχθεί στη ρύθμιση αυθαίρετων,είναι εκτός σχεδίου ,εντός ΖΟΕ σε ζώνη παραλίας η οποία όμως δεν έχει αποκτήσει κοινόχρηστο χαρακτήρα ,δεν έχει υποστεί απαλλοτρίωση,άρα παραμένει στη ιδιοκτησία μου βάση τα έγγραφα της κτηματικής υπηρεσίας.Απο την πλευρά του αιγιαλού λόγω του ότι η θάλασσα βγαίνει κάθε χρόνο και πιο έξω,τα μέγιστα χειμερία κύματα,περνάνε μέσα από το οικόπεδο μου,με κίνδυνο να καταστραφεί η δεξαμενή λυμάτων. Μπορώ να ρίξω μπετόν με κριτήριο τη υγιεινή και την ασφάλεια;

Μπορείτε να μου δώσετε λύσεις πως να το  περιφραξω,να προστατέψω την περιουσία μου;

Αν όχι μπετόν η πασσαλομπηξη με ξύλα θα βοηθήσει; Θεωρείται ασύνδετο υλικό;τι άλλο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω;

Ευχαριστώ εν των προτέρων 

 

Edited by Katerina17
Ξέχασα να προσθέσω στοιχεία
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, dimitris GM said:

  Συζητας με τον μηχανικο σου την διαδικασια του αρθρου 12 του ν. 2971/2001.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

16 λεπτά πριν, Katerina17 said:

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Την ακτομηχανικη μελέτη που αναφέρεται μέσα στο άρθρο 12 που με παραπεμψατε ποιος την κάνει;εγώ ως ιδιώτης; τρείς μηχανικούς ρώτησα και κανείς δεν ήξερε.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ. 1178/14-7-2014: Έλεγχος και εποπτεία προστατευτικών έργων και προσχώσεων ΣΧΕΤ.: Το υπ΄ αριθ. 8246/6-5-2014 έγγραφο του Υπουργείου Εσωτερικών

ΑρθροΜΟΝΟ

 

Σας διαβιβάζουμε, για ενημέρωσή σας, το πιο πάνω σχετικό έγγραφο του Υπουργείου Εσωτερικών, σύμφωνα με το οποίο η αρμοδιότητα του ελέγχου και της εποπτείας των προστατευτικών έργων και προσχώσεων, που εκτελούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 12 του Ν.2971/2001 , ασκείται, σύμφωνα με την παρ. ΙΙ περ. 36 του άρθρου 280 του Ν.3852/2010 και την υπ΄ αριθ. 1063649/790/Α0006/3-8-2004 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση, η οποία έχει και την αρμοδιότητα της άδειας εκτέλεσης των προαναφερομένων έργων. Ο Γενικός Διευθυντής Κ. Μασούρας

 Αλλο καλυτερο δεν βλεπω

[θα ρωτησουν στην  Αποκεντρωμένη.....θα μαθουν...]

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dimitris GM said:

ΠΟΛ. 1178/14-7-2014: Έλεγχος και εποπτεία προστατευτικών έργων και προσχώσεων ΣΧΕΤ.: Το υπ΄ αριθ. 8246/6-5-2014 έγγραφο του Υπουργείου Εσωτερικών

ΑρθροΜΟΝΟ

 

Σας διαβιβάζουμε, για ενημέρωσή σας, το πιο πάνω σχετικό έγγραφο του Υπουργείου Εσωτερικών, σύμφωνα με το οποίο η αρμοδιότητα του ελέγχου και της εποπτείας των προστατευτικών έργων και προσχώσεων, που εκτελούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 12 του Ν.2971/2001 , ασκείται, σύμφωνα με την παρ. ΙΙ περ. 36 του άρθρου 280 του Ν.3852/2010 και την υπ΄ αριθ. 1063649/790/Α0006/3-8-2004 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση, η οποία έχει και την αρμοδιότητα της άδειας εκτέλεσης των προαναφερομένων έργων. Ο Γενικός Διευθυντής Κ. Μασούρας

 Αλλο καλυτερο δεν βλεπω

[θα ρωτησουν στην  Αποκεντρωμένη.....θα μαθουν...]

Μάλλον είναι πιο πολύπλοκο γιατί εμένα η κτηματική μου ζητάει να προσκομίσω εγώ την ακτομηχανικη μελέτη έτσι ώστε η υπηρεσία τους να έχει τον έλεγχο και την εποπτεία των έργων ..το ήξερα το μέχρι εδώ σταδιο.απλά δεν βγάζω άκρη ποιος κάνει αυτή τη ακτομηχανικη μελέτη και στράφηκα εδω μήπως υπάρχει άλλη λύση .

Θα κάνω άλλη μια απόπειρα,δεν χάνω κατι ..

Όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Σε αδειοδότηση ενός βιοτεχνικού κτιρίου, θέλω να δείξω την περίφραξη σε διαφορετική θέση από το όριο αυτού και πιο συγκεκριμένα θέλω (α)για λειτουργικούς λόγους να την τοποθετήσω 1,00μ. εντός του οικοπέδου στην πλευρά που συνορεύω με δρόμο και (β)επίσης για λειτουργικούς λόγους να οριοθετήσω κάποια περιοχή στην οποία θα μπορούν να σταθμεύουν κάποια φορτηγά κλπ. Διαβάζω λοιπόν στο άρθρο 17 του ΝΟΚ ότι Τα περιφράγματα και τα αυλόθυρα – πορτασιές επιτρέπεται να κατασκευάζονται σε απόσταση από τα όρια του οικοπέδου και εντός των ορίων αυτού ύστερα από γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής. Κάποιος συνάδελφος έχει χρησιμοποιησει την εν λόγω διάταξη; 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όσα αναγράφουν οι συνάδελφοι... Απλά εγώ δεν θέλω να την κάνω παράνομα. Θέλω να επικαλεστώ το άρθρο 17 και να ζητήσω από το ΣΑ να μου το εγκρίνει. Το ερώτημα λοιπόν είναι αν όντως γίνεται αποδεκτό κάτι τέτοιο, ή αν η σύνηθης απάντηση είναι ότι "η περφραξη θα κατασκευαστεί στο όριο".

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος-βλ κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την συνήθη πρακτική η οποία εφαρμόζεται εδώ και δεκαετίες χωρίς φυσικά να προβλέπεται από κάποια άδεια, οι περιφράξεις στα σημεία εισόδου-εξόδου μπαίνουν εσώτερα για να διευκολύνονται οι ελιγμοί και η προσωρινή παραμονή οχημάτων και να επέρχεται ορατότητα κατά την έξοδο αυτών.  Οπότε για την είσοδο-έξοδο το πιθανότερο είναι να εγκριθεί με μια αιτιολογημένη έκθεση. Τώρα, για εσωτερικές συρματοπεριφράξεις δεν το βλέπω και πολύ αισιόδοξα. Παρακάτω στο άρθρο 17 έχει και παρεκκλίσεις για το ύψος της περίφραξης που μπορείς να αιτηθείς σε ειδικά κτίρια, αν τυχόν σε ενδιαφέρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για περιφράξεις μεμονωμένων περιοχών εντός του γηπέδου δεν έχω βρει σαφή αναφορά στην πολεοδομική νομοθεσία -  π.χ. περίφραξη ενός μηχανήματος που τοποθετείται εκτός κτιρίου για ασφάλεια έναντι κλοπής.

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.