Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με κοτέτσι δίπλα σε μονοκατοικία


nascar1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Δεν γράφω με την ιδιότητα του μηχανικού αλλά σαν ιδιώτης. Δίπλα στην μονοκατοικία μου ο "καλός" γείτονας έχει κοτέτσι με μεγάλο αριθμό κοτών (πολλές φορές πάνω από 100) δηλαδή κάνει κανονικό εμπόριο αυγών και κρέατος. Μιλάμε για την περιοχή της Πάτρας, εντός Δήμου Πατρέων και εντός σχεδίου πόλεως. Το επίσης φοβερό είναι πως το οικόπεδο αυτό είναι πλήρως αποζημιωμένο από τον δήμο καθώς θα περάσει από το σημείο αυτό δρόμος. 

 

Παρόλες τις άπειρες προσπάθειες εδώ και 5 χρόνια δεν έχει βγει άκρη αντίθετα όσο περνάει ο καιρός γίνεται χειρότερη η κατάσταση. Σε επικοινωνία με το υγειονομικό μου είπαν ότι για τόσο μεγάλο αριθμό κοτών δεν έχει αρμοδιότητα και πρέπει να απευθυνθώ στην Επιτροπή Σταβλισμού (Τμήμα Φυτικής και Ζωικής Παραγωγής και Υλοποίησης Δράσεων του ΠΑΑ Π.Ε. Αχαΐας - Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Π.Ε. Αχαΐας) και αυτή μετά την καταγγελία θα κάνει επιτόπιο έλεγχο από κλιμάκιο αποτελούμενο από 3 υπηρεσίες (κτηνιατρική κτλ). 

 

Είμαι σε δίλλημα να κάνω ανώνυμη ή επώνυμη καταγγελία για προφανής λόγους. Επίσης είναι σίγουρο ότι σε ανώνυμη καταγγελία θα τρέξει σωστά η διαδικασία? Είναι βέβαιο ότι δεν έχει κανενός είδους άδεια και η καμπάνα θα πέσει βαριά (αν υπολογίσω και όλα τα παραπήγματα που έχει στήσει).

 

Οποιαδήποτε άποψη είναι θεμιτή για να λάβω όλες τις παραμέτρους υπόψιν καθώς όπως καταλαβαίνετε έχω φτάσει σε ένα σημείο να κάνω κάτι που δεν με χαρακτηρίζει αλλά δεν υπάρχει άλλη υπομονή. 

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήρθε η ώρα να εξασφαλίσετε "άκοπα" και χωρίς κόστος, μια και καλή, τα αυγά και τα κοτόπουλα για την ετήσια κατανάλωση της οικογένειάς σας;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@nascar1 Δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο για τον οποίο δημοσιεύεις ένα τέτοιο ερώτημα σε φόρουμ μηχανικών και τι μπορεί να μας αφορά.

Ειδικά δε να προταθεί από συναδέλφους τι ακριβώς; Ο τρόπος καταγγελίας σε αρμόδιες Υπηρεσίες; Δεν είμαστε  εμείς αυτοί που θα πρέπει να ασχολούμαστε με καταγγελίες και ως γενικότερη στάση, δεν τις υιοθετούμε.

Τώρα, σε επίπεδο καθημερινής συζήτησης, το πρόβλημά σου είναι εάν είναι νόμιμο το κοτέτσι; Με άλλα λόγια, αν ο ιδιοκτήτης πάει και κάνει τις νόμιμες διαδικασίες και το κοτέτσι παραμείνει, θα  είσαι εντάξει με αυτό; 

Είτε 100 κότες να έχει, είτε 10 κότες, αν το σπίτι σου είναι δίπλα τα κακαρίσματα θα τα ακούς. Δεν τα γλιτώνεις. Να θυμηθούμε επίσης, ότι πριν κάποια χρόνια, αλλά ακόμη και σήμερα σε περιαστικές περιοχές των επαρχιακών πόλεων, πολλοί άνθρωποι διατηρούν κότες σε αδόμητα οικόπεδα (συνήθως περιοχές επεκτάσεων που ήταν χωράφια) και ευτυχώς λέω εγώ που υπάρχουν και τρώνε τα παιδιά μας κανένα αυγό που δεν έχει μέσα όλα τα χημικά του πλανήτη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το δημοσιοποιώ είναι γιατί περιμένω από συναδέλφους την άποψή τους για το πρόβλημά μου και αν γνωρίζουν κάτι διαφορετικό για την διαδικασία. Επίσης αγαπητέ @Pavlos33 όλα είναι εύκολα όταν είσαι μακριά και εκτός προβλήματος. Το παράνομο που ενοχλεί τον συνάνθρωπό σου δεν σε ενοχλεί? Να τρως εσύ και τα παιδιά σου αυγά και κάποιος άλλος να τρώει όλη την βρώμα, τα ποντίκια και την όχληση. Ωραία λογική...

 

Επίσης δεν πίεσα κανέναν να απαντήσει απλά δημιούργησα ένα νέο θέμα πρόσφατο σε κάτι που είμαι σίγουρος ότι απασχολεί αρκετούς για επικαιροποίηση των διαδικασιών...

 

Τέλος όταν αρχίζει η συγχορδία από τις 3.30 το πρωί και εγώ έχω να κάνω 50 χιλιόμετρα για να πάω στην δουλειά μου σε ανθρώπινο επίπεδο (αν υπάρχουν ακόμα άνθρωποί) θα έπρεπε να απασχολεί. Συν ότι ακόμα και από την πλευρά του μηχανικού να το δει κάποιος υπάρχουν άπειρες αυθαιρεσίες εντός του οικοπέδου του. Οπότε υπάρχουν ίσως πολλοί δρόμοι που μπορώ να ακολουθήσω εξού και το ερώτημα. 

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μήπως ήρθε η ώρα να εξασφαλίσετε "άκοπα" και χωρίς κόστος, μια και καλή, τα αυγά και τα κοτόπουλα για την ετήσια κατανάλωση της οικογένειάς σας;

Το σκέφτηκα αλλά προτιμώ την ψυχική μου ηρεμία και κυρίως να υπάρχει καθαριότητα γιατί μας έχουν ρημάξει τα ποντίκια, οι ψύλλοι και τα περιστέρια...Επίσης πόσες φορές έχω βρει κότα στο οικόπεδό μου που έχει καταχέσει όλη την αυλή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπαμε ότι πίεσες κάποιον να απαντήσει. Απλώς λέμε ότι το θέμα που ανοίγεις είναι άσχετο με το αντικείμενο του μηχανικού και ίσως θα ήταν προτιμότερο να πάει στην γενική συζήτηση.   Επαναλαμβάνω να στο κάνω σαφές. Ο ρόλος του μηχανικού δεν είναι να γίνεται ρουφιάνος και να συνδράμει στην καταγγελία. Αν έχει αυθαίρετες κατασκευές αυτό θα το βεβαιώσει η Πολεοδομία (προφανώς μετά από δική σου καταγγελία). Αν ο ιδιοκτήτης δεν τηρεί τις υγειονομικές διατάξεις, προφανώς και συμφωνούμε όλοι ότι θα πρέπει να τον αναγκάσεις να τις τηρήσει μέσω των υπηρεσιών του κράτους. Τώρα σε ότι αφορά τον θόρυβο, θα σου πω ότι ακόμη και μέσα σε πόλη να ζεις, ειδικά σε κεντρικές περιοχές, υπάρχουν πολλοί με μηχανάκια και με πολλαπλασιαστές ήχου στα αυτοκίνητα που περνώντας μπορούν να σε ξυπνάνε κάθε ένα λεπτό. Σε προηγούμενο ποστ σου περιέγραψα το ότι αυτό που "βιώνεις" δεν είναι κάτι σπάνιο, αλλά αρκετά συχνό σε επαρχιακές πόλεις.

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δεν σου είπαμε ότι πίεσες κάποιον να απαντήσει. Απλώς λέμε ότι το θέμα που ανοίγεις είναι άσχετο με το αντικείμενο του μηχανικού και ίσως θα ήταν προτιμότερο να πάει στην γενική συζήτηση.   Επαναλαμβάνω να στο κάνω σαφές. Ο ρόλος του μηχανικού δεν είναι να γίνεται ρουφιάνος και να συνδράμει στην καταγγελία. Αν έχει αυθαίρετες κατασκευές αυτό θα το βεβαιώσει η Πολεοδομία (προφανώς μετά από δική σου καταγγελία). Αν ο ιδιοκτήτης δεν τηρεί τις υγειονομικές διατάξεις, προφανώς και συμφωνούμε όλοι ότι θα πρέπει να τον αναγκάσεις να τις τηρήσει μέσω των υπηρεσιών του κράτους. Τώρα σε ότι αφορά τον θόρυβο, θα σου πω ότι ακόμη και μέσα σε πόλη να ζεις, ειδικά σε κεντρικές περιοχές, υπάρχουν πολλοί με μηχανάκια και με πολλαπλασιαστές ήχου στα αυτοκίνητα που περνώντας μπορούν να σε ξυπνάνε κάθε ένα λεπτό. Σε προηγούμενο ποστ σου περιέγραψα το ότι αυτό που "βιώνεις" δεν είναι κάτι σπάνιο, αλλά αρκετά συχνό σε επαρχιακές πόλεις.

 

Τότε παράκληση να μεταφερθεί στην κατάλληλη ενότητα. Δεν ζήτησα ρουφιάνους. Ζητάω εμπεριστατωμένες γνώμες και ίσως πρότερη εμπειρία σε αντίστοιχο πρόβλημα. 

Από το κέντρο έφυγα και πήγα στην εξοχή για να αποφύγω τους θορύβους που λες. Αλλά όχι και επαρχιακή πόλη η Πάτρα των 200.000 κατοίκων. Μιλάμε για μια σύγχρονη μεγαλούπολη και όχι κάποιο χωριό.  

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Όταν πήγες και έχτισες το σπίτι σου, ο γείτονάς σου είχε τότε κοτέτσι ή μετά το έφτιαξε;

Είχε λίγες κότες τις οποίες κάθε λογικός άνθρωπος θα περίμενε αφού έγινε σπίτι να τις πάρει και να τις μεταφέρει αλλού. Από τότε όμως τις έχει πολλαπλασιάσει και παρόλες τις προσπάθειές μου δεν συμμορφώνετε... 

 

Επίσης να γίνει αντιληπτό ότι μιλάμε για κανονικό εμπόριο (κάθε μέρα μαζεύει ένα κουβά αυγά) και κάθε μήνα σφάζει πάνω από 20 - 30 κοτόπουλα προς πώληση. Προφανώς μιλάμε και για οικονομικές παραβάσεις αλλά σε 1η φάση δεν θα ήθελα να το τραβήξω στα άκρα.

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Και ανώνυμη και επώνυμη καταγγελία να κάνεις, η Υπηρεσία θα πρέπει φαντάζομαι να μεριμνήσει, ιδίως άμα την κοινοποιήσεις και σε ένα εισαγγελέα ή στο αστυνομικό τμήμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.