Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά StruCad με 1130€ για μηχανικούς και όχι μονο


Recommended Posts

@Evan

Οσο περί σοβαρής αναβάθμισης, εξαρτάται το πώς την εννοεί ο καθένας. Για παράδειγμα, σοβαρή αναβάθμιση για το Engineer (με βάση την αγορά στην οποία απευθυνθήκαμε με το συγκεκριμένο προιόν) δεν θεωρείται η δυνατότητα διαστασιολόγησης συνδέσεων κατά Ευρωκώδικα 3 ;

 

Δηλ, την μελλοντική¨"αναβάθμιση " προσθήκη διαστασιολόγησης συνδέσεων θα πρέπει κάποιος να την πληρώνει 450 ευρώ το μήνα προκαταβολικά;

Και αν δεν τη χρειάζεται που είναι και το πιο πιθανό μιας και το στατικό πρόγραμμα που χρησιμοποιεί να έχει, ή ακόμα να τις κάνει στο χέρι, γιατί είναι υποχρεωμένος να το πληρώσει;

 

Πιο λογικό μου ακούγεται αν θέλει κάποιος αυτό το module να το αγοράσει ξεχωριστά.

 

Πρόγραμμα που να σχεδιαζει ζητάω όχι κανένα στατικό. Αν μου λεγαν πως είναι όλα σε ένα τότε ναι και 450 και 500.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

@Evan 450E το χρόνο ,λογικά, θα είναι η συντήρηση.

Για μένα αν μπορείς να σχεδιάζεις ελεύθερα τις συνδέσεις αξίζει τα 1150Ε.

Αν δεν μπορείς να σχεδιάσεις τις συνδέσεις τότε δεν αξίζουν τα 1150Ε.Καλύτερα να δίνανε full το πρόγραμμα με περιορισμό κόμβων όπως γίνεται με τα στατικά.

Link to comment
Share on other sites

Eλάτε ρε συνάδελφοι τώρα με τις "συντηρήσεις" αφού τα'χουμε πει τόσες φορές.

Θέλει τακτικό γρασσάρισμα το λογισμικό για να δουλέψει ή μήπως ανταλλακτικά ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ August , αλλά είμαστε δεσμευμένοι στην εκάστοτε εταιρεία.Προσωπικά σταμάτησα να πληρώνω.Αν βγει καμία φοβερή αναβάθμιση και αν μου κάνουν καλή προσφορά ως παλιός χρήστης και πελάτης , τότε μόνο θα πληρώσω.Γιατί ουσιαστική βοήθεια λίγες εταιρείες παρέχουν μετά την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

@Evan 450E το χρόνο ,λογικά, θα είναι η συντήρηση.

Για μένα αν μπορείς να σχεδιάζεις ελεύθερα τις συνδέσεις αξίζει τα 1150Ε.

Αν δεν μπορείς να σχεδιάσεις τις συνδέσεις τότε δεν αξίζουν τα 1150Ε.Καλύτερα να δίνανε full το πρόγραμμα με περιορισμό κόμβων όπως γίνεται με τα στατικά.

 

άρα για ποια αναβάθμιση με συνδέσεις μιλάει; αυτό λέω 450 το χρόνο ώστε κάποια στιγμή να σου δώσει και την διαστασιολόγηση των συνδέσεων σε πρόγραμμα ΜΗ στατικό, να το κάνω τι;

 

Και όπως λέει και ο Augoust και έγραψα και εγω προηγουμένως σιγά τη συντήρηση ειδικά σε σχεδιαστικό πρόγραμμα... τα χουμε ξαναπεί λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν πλέον. Κάποιες εταιρείες το πήραν χαμπάρι κάποιες άλλες ακόμα όχι.

Link to comment
Share on other sites

... τα χουμε ξαναπεί λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν πλέον. Κάποιες εταιρείες το πήραν χαμπάρι κάποιες άλλες ακόμα όχι.

 

..συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

...χαχα ντάξει ρε master detailer, κόψε με αυτό το εξάμηνο..,ο έλεγχος συγκρούσεων δεν έχει άμεση σχέση με την κοπή, απλώς το ανέφερα σαν διαδικασία που μπορεί να συνδεθεί με το εξειδικευμένο λογισμικό, χαλάρωσε ,δε μιλάς σε σεμινάριο σχεδιαστών, αλλά με μελετητές μηχανικούς,που έχουν άλλο κύριο αντικείμενο.

 

Όπως έχω γράψει και προηγουμένος "Στην ουσία δηλαδή πλησίασαν τον χώρο του μελετητή μηχανικού αρκετά αν και καταλαβαίνω οτι είναι τσουχτερότατο ποσό, για να πούμε οτι το αγοράζουμε για να εμπλουτίνουμε τις γνώσεις μας και όχι σαν επένδυση που θα μας αποφέρει τα χρήματα που τουλάχιστον δώσαμε." άρα δεν σου είπε κανείς να δουλέψεις περισσότερο αλλά κάτι άλλο, που δεν έχεις μάθει να το κάνεις μάλλον, και γιαυτό δεν το καταλαβαίνεις. Με τις υγείες σου.

Link to comment
Share on other sites

@Evan

 

Οπως έγραψα : "Ο καθένας ανάλογα με τις απαιτήσεις, τις ανάγκες, το χρόνο και προπαντός με τη δουλειά που έχει, μπορεί να αξιολογήσει αν το συγκεκριμένο προιόν λογισμικού τον ωφελεί και με ποιούς τρόπους, ώστε να προχωρήσει ή όχι στην αγορά του". Ως ένα βαθμό, το αυτό ισχύει και για τη συντήρηση.

 

Οσο περί σοβαρής αναβάθμισης, εξαρτάται το πώς την εννοεί ο καθένας. Για παράδειγμα, σοβαρή αναβάθμιση για το Engineer (με βάση την αγορά στην οποία απευθυνθήκαμε με το συγκεκριμένο προιόν) δεν θεωρείται η δυνατότητα διαστασιολόγησης συνδέσεων κατά Ευρωκώδικα 3 ;

 

Αγαπητέ μου Evan,

εσύ έλεγες οτι δεν αξίζει τον κόπο να φύγεις από AutoCad και Multisteel γιατί τα detailing (Tekla, StruCad, Bocad κλπ κλπ) είναι υπερβολικά για μελετητές και μου έφτασες να θές και συμβόλαιο συντήρησης??? Εχω κάτι φασολάκια χλωρά στο σπίτι έρχεσαι να τα καθαρίσεις?? Πρόσεχε μην κοπείς όμως γιατι δεν θα σε καλύπτει η εγγύηση του μανάβη γιατί είναι απατεώνας που θέλει να σου φάει τα 1,20€ που έχουν τα φασόλια τα χλωρά. Πιλάφα....

Link to comment
Share on other sites

Κάνει δηλαδή ελέγχους αποστάσεων κοχλιών κτλ.. όπως ένα στατικό πρόγραμμα;

aν ναι ,αυτό είναι όντως χρήσιμο.

Σε κάποιο post αναφέρθηκε ότι στην έκδοση των 950Ε δε θα μπορείς να δουλέψεις τις συνδέσεις (που ουσιαστικά είναι το μεγάλο μέρος του προγράμματος).Ισχύει αυτό ή απλά δε θα έχεις πρόσβαση σε όλους τους τύπους των συνδέσεων.

 

Η έκδοση αυτή (950e) που έχω περιλαμβάνει περίπου 250 έτοιμες συνδέσεις. Αν κάποια χρειαστείς που δεν την περιλαμβάνει δεν μπορείς να την σχεδιάσεις από την αρχή. Δεν ξέρω άν δίνουν αυτήν την δυνατότητα εξτρα γιατί δεν έχω ρωτήσει αλλά το έχω ακούσει οπότε δεν μπορώνα είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Αποστάσεις κοχλιών και παρόμοια εννοείται τα κάνεις με το χέρι. Υπάρχουν στον ec3 και δεν βασίζομαι σε πρόγραμμα. Αν κάνει το πρόγραμμα τότε το ελέγχω. Επειδή ξέρουμε και κάτι λίγα από πληροφορική, αλγορίθμους και προγράμματα είμαι από αυτούς που τονίζουν το κάθε πρόγραμμα έχει bugs και κάθε φορά βελτιώνεται. Ακόμα και δικό σου πρόγραμμα να φτιάξεις πάντα θα το αναβαθμίζεις μόνος σου και θα το καλυτερεύεις.

 

Για το strucad ή tekla τα οποία είναι πολυ δυνατά προγράμματα για σιδηρές, έχουν την δική τους φιλοσοφία και δεν είναι σε πλατφόρμα autocad. Αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα για μερικούς γιατί θέλει χρόνο για να μαθευτεί. Εγώ σαν μελετητής-επιβλέπων θα μου άρεζε να έδινα σχέδια κοπής τα οποία τα κάνω μόνος μου. Επίσης σχεδιαστές με γνώσεις strucad ή Τekla είναι ποιο ακριβοί και λογικό.

 

Τώρα για το πρόγραμμα η τιμή του είναι καλή για κάποιον ποθ ασχολείται με σιδηρές λαο παράδωση σχεδίων. (όλα όμως, λεπτομέρειες, κοπής, συνολικά βάρη, συνολικά μήκη, αρίθμηση μελών κ.τ.λ.)

 

Βέβαια αυτή είναι και η σωστή μελέτη για τις σιδηρές άλλά πολλοί συνάδελφοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν και έχει μαθευτεί στην αγορά έξω κάποια λεπτομέρεια και αυτό είναι. Οι σιδηρές θέλουν ειδική μεταχείρηση.

Αν δεν τις αγαπάς μην ασχολείσαι με το ζόρι μαζί τους. Θα το καταλάβουν και αυτές και οι πελάτες και τα μαστόρια (rusia).

 

Φίλε μου είσαι Αρχηγόπουλο μέσα στην άγνοια. ΣΩΣΕ ΚΟΣΜΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.