Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για ορόσημα - "επίλυση" αγροτεμαχίων διανομής Υπ. Γεωργίας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Αν και παλιός πτυχιούχος, άρχισα πρόσφατα να ασχολούμαι ενεργά. Θα ήθελα παρακαλώ κάποια συμβουλή εάν αυτό είναι δυνατό. Φαντάζομαι πως έχει τύχει σε όλους. Ουσιαστικά έχω επιλέξει μία περιοχή σε νομό της βόρειας Ελλάδας διανομής του 1936 καθαρά για εξάσκηση, έχω ορόσημα όλου του αροκτήματος και προσπαθώ να "κλείσω" μία πλάκα με τα αγροτεμάχια έτσι ώστε να πάρουν όλοι κατά το δυνατόν τα μέτρα που τους αναλογούν. Όπως θα δείτε στην εικόνα που επισυνάπτω ξεκινώντας από τα βορειότερα και κατεβαίνοντας προς τον αγροτικό δρόμο, σε άλλα τεμάχια περισσεύουν και σε άλλα λείπουν κάποια μέτρα. Σε αυτές τις περιπτώσεις πως γίνεται ο επιμερισμός των μέτρων που υπολείπονται; Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο.

paradeigma.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μοιράζω την απόκλιση ανάλογα με το πρόσωπο του κάθε κληροτεμαχίου επί του άξονα μεταξύ των οροσήμων.

Βέβαια στην περίπτωση που παρουσιάζεις οι αποκλίσεις είναι μεγάλες.

Έλεγξε μήπως κάποια ορόσημα είναι στην απέναντι πλευρά του δρόμου. Επίσης, μην θεωρείς δεδομένο ότι ισχύουν οι καθετότητες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω πως συμφωνώ με την "πρώτη" γραμμή του SIGIO. Αυτός νομίζω είναι ο σωστός τρόπος, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι μετρήσεις έγιναν περίπου έναν Αιώνα πίσω και το σπουδαιότερο αυτό τα χωράφια δόθηκαν για "στιαροχώραφα" και λίγο τους στεναχωρούσε η απόκλιση κάποιων λιγων ή πολλών εκατοστών. Απλά σήμερα δώσαν οι ........ "νεοπλουτοι" μεγαλύτερη αξία στη γη (φυτεύουν σπίτια)....... Στο θέμα.

Αν ήθελες να ανοίξεις μία συζήτηση για το θέμα αυτό (που είναι πράγματι καλό Θέμα) θα έπρεπε  να βάλεις την "πραγματική" εικόνα από μια "πραγματική διανομή" της Τοπογραφικής υπηρεσίας και ταυτόχρονα τις πραγματικές τιμές συντεταγμένων των οροσήμων και πως αυτά είναι διανεμημένα στον χάρτη.

Έτσι μόνο μπορεί κάποιος να δείξει πως από τις συντεταγμένες των οροσήμων υπολογίζονται οι "άξονες" και πως κάποιος με τις αναγραφόμενες αποστάσεις, που υπάρχουν, σχεδόν πάντα, μπορεί και υπολογίζει τις συντεταγμένες  των κορυφών των αγροτεμαχίων. (βασικά πρώτα το 2ο και μετά 1ο πρόβλημα τοπογραφίας)

Εγώ πάντως από το σχέδιο που μας δίνεις δεν κατάλαβα πολλά πράγματα....... Και έκανα, δεν ξέρω πόσα Αγροτεμάχια.      

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2023 at 10:41 ΠΜ, nbr said:

Αρχικά να πω πως συμφωνώ με την "πρώτη" γραμμή του SIGIO. Αυτός νομίζω είναι ο σωστός τρόπος, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι μετρήσεις έγιναν περίπου έναν Αιώνα πίσω και το σπουδαιότερο αυτό τα χωράφια δόθηκαν για "στιαροχώραφα" και λίγο τους στεναχωρούσε η απόκλιση κάποιων λιγων ή πολλών εκατοστών. Απλά σήμερα δώσαν οι ........ "νεοπλουτοι" μεγαλύτερη αξία στη γη (φυτεύουν σπίτια)....... Στο θέμα.

Αν ήθελες να ανοίξεις μία συζήτηση για το θέμα αυτό (που είναι πράγματι καλό Θέμα) θα έπρεπε  να βάλεις την "πραγματική" εικόνα από μια "πραγματική διανομή" της Τοπογραφικής υπηρεσίας και ταυτόχρονα τις πραγματικές τιμές συντεταγμένων των οροσήμων και πως αυτά είναι διανεμημένα στον χάρτη.

Έτσι μόνο μπορεί κάποιος να δείξει πως από τις συντεταγμένες των οροσήμων υπολογίζονται οι "άξονες" και πως κάποιος με τις αναγραφόμενες αποστάσεις, που υπάρχουν, σχεδόν πάντα, μπορεί και υπολογίζει τις συντεταγμένες  των κορυφών των αγροτεμαχίων. (βασικά πρώτα το 2ο και μετά 1ο πρόβλημα τοπογραφίας)

Εγώ πάντως από το σχέδιο που μας δίνεις δεν κατάλαβα πολλά πράγματα....... Και έκανα, δεν ξέρω πόσα Αγροτεμάχια.      

 

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορώ αύριο που θα επιστρέψω να ανεβάσω μία ευρύτερη περιοχή της διανομής που αντιστοιχεί στο παραπάνω σχέδιο και να δώσω σε hatt τα χ και ψ των οροσήμων που θα απεικονίζονται για να γίνω πιο κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2023 at 8:36 ΠΜ, SIGIO said:

Εγώ μοιράζω την απόκλιση ανάλογα με το πρόσωπο του κάθε κληροτεμαχίου επί του άξονα μεταξύ των οροσήμων.

Βέβαια στην περίπτωση που παρουσιάζεις οι αποκλίσεις είναι μεγάλες.

Έλεγξε μήπως κάποια ορόσημα είναι στην απέναντι πλευρά του δρόμου. Επίσης, μην θεωρείς δεδομένο ότι ισχύουν οι καθετότητες.

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όντως οι αποκλίσεις είναι μεγάλες και όντως τα τρια αριστερά ορόσημα είναι από την απέναντι πλευρά του δρόμου. Αύριο θα ανεβάσω περισσότερα στοιχεία για να υπάρχει μεγαλύτερη σαφήνεια ως προς το ερώτημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εδώ λέμε την γνώμη μας για ένα σχέδιο- περιοχή που ΔΕΝ γνωρίζουμε, μπορώ όμως να πω πως Χρησιμοποιούμε πάντα και είναι νομίζω λογικό, τα ορόσημα που "πατάν", στον ίδιο "άξονα" - ευθεία, για τον θεωρητικό υπολογισμό της γωνίας διεύθυνσης -αζιμούθιου  αυτόυ του άξονα. 

Αν είναι απέναντι τότε, με μαθηματικούς υπολογισμούς, τα μεταφέρουμε στην άλλη πλευρά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παραθέτω ένα αρχείο dwg οπου έχει μέσα τα ορόσημα που πήρα από την τοπογραφική, απόσπασμα από τη διανομή γεωαναφερμένο και ότι έχω σχεδιάσει εγώ. Όποιος θέλει μπορεί να του ρίξει μία ματιά. Επισημαίνω ξανά πως πρόκειται καθαρά για εξάσκηση δική μου. Δεν αποσκοπώ σε καμία περίπτωση να μου λύσει κάποιος την πλάκα, αλλά σε συμβουλές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή Μεγάλη Εβδομάδα.

Edit: Πρόκειται για το αγρόκτημα Πεδινό στο Κιλκίς (Διανομή του 36)

Test.zip

Edited by Takis2
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το απόσπασμα του χάρτη, εγώ δυστυχώς, δεν μπόρεσα να ανοίξω τίποτε άλλο, ούτε και το dwg.

Θέλω όμως για μία τελευταία φορά να αναφέρω πως:

τους υπολογισμούς που θα πρέπει να κάνουμε Θα τους κάνουμε στο σύστημα (Datum_ τιμές Μικρού φύλλου χάρτου) της τοπογραφικής υπηρεσίας.

Πρέπει να σκεφτόμαστε πάντα πως δούλευαν, τότε, οι "συνάδελφοι" (εργοδηγοί του Ευκλείδη ήταν οι περισσότεροι) για να γίνουν αυτές οι διανομές δηλ. έναν αιώνα πίσω χρονικά. Με ένα απλό θεοδόλιχο, ατσάλινη κορδέλα και σταδία.

Η Λέξη ......."γεωαναφορά" ήταν άγνωστη τότε.   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.