Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτων & νέος νόμος Σουφλιά


skak92

Recommended Posts

Το σπιτι που αγόρασα αποτελείται από 2ορόφους, υπογειο (αποθήκες) που έγινε δωμάτιο, και στέγη η οποία έγινε και αυτή δωμάτιο (από τον κατασκευαστή, και δεν φαίνονται τα τετραγωνικά της στο συμβόλαιο 40τμ).

 

Η σοφίτα και το υπογειο, μπορούν να τακτοποιηθούν με τον νομο Σουφλιά;

Και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν 2 χρόνια ένα διαμέρισμα στο τελευταίο όροφο μιας πολυκατοικίας ,το οποίο είχε κλειστό χώρο που στην άδεια εμφανίζεται ως <<υπαίθριος>> και ειναι πάνω απο τους κλειστούς ημιυπαίθριους των άλλων

ορόφων.Στην κάτοψη του σχεδίου της άδειας , εμφανίζεται αριστερά στον κάθετο χωρο του υπαίθριου κολώνα σε όλο το πλάτος ενώ στην αντίστοιχη δεξιά πλευρά συνορεύει με τοίχο του κλιμακοστασίου.Στη πλευρά που βλέπει προς τον ακάλυπτο της πολυκατοικίας στην άκρη του υπαίθριου(η μεριά δηλαδή που είναι κλεισμένη ,όπως και οι Η/Χ των διαμερισμάτων των χαμηλοτέρων ορόφων) υπάρχει στο σχέδιο κάτοψη κολώνας οροφής σε όλο το μήκος που συναντάει τις 2 κάθετες πλευρές.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω προς τους φίλους είναι αν με βάση τα δεδομένα

δηλαδή την ύπαρξη κολώνας οροφής στην ακρη και των κλειστων χώρων δεξιά και αριστερά μπορεί να ενταχθεί στην τακτοποίηση των Η/Χ και αν είναι εντός του περιγράμματος όγκου του κτιρίου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που θέλω να κάνω προς τους φίλους είναι αν με βάση τα δεδομένα

δηλαδή την ύπαρξη κολώνας οροφής στην ακρη και των κλειστων χώρων δεξιά και αριστερά μπορεί να ενταχθεί στην τακτοποίηση των Η/Χ και αν είναι εντός του περιγράμματος όγκου του κτιρίου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια.

 

Μου αρέσει αυτό το "φίλους"

Το σχέδιο που κρατάς στα χέρια σου έχει σφραγίδα με όνομα και τηλ. του μηχανικού που έκατσε και έκανε την μελέτη της πολυκατοικίας εντός της οποίας κατοικείς.

Αυτός γιατί να μην είναι "φίλος σου";;

Αυτά που γράφεις περί "κολώνα οροφής" και διάφορα άλλα προσπαθώντας για πρώτη φορά στη ζωή σου να συντάξεις μια τεχνική περιγραφή σε εκθέτουν.

Link to comment
Share on other sites

''Κολώνες'' που πιάνουν ''όλο το πλάτος'' δεν υπάρχουν. Μάλλον μιλάμε για τοιχεία. Ούτε ''κολώνες οροφής'' υπάρχουν - πιθανολογώ πως εννοείτε δοκάρια.

 

Αλλά ακόμη και αν εξαιρέσουμε την προβληματική περιγραφή, για να χαρακτηριστεί ο χώρος ''υπαίθριος'' σημαίνει πως είναι ασκεπής (χωρίς πλάκα δηλαδή ή, στη χειρότερη, με δοκάρια μπετονένια). Η τακτοποίηση που συζητούν δεν αφορά τέτοιους χώρους. Αν τώρα ρίξατε πλάκα (αυθαίρετα) και τον μετατρέψατε σε Η/Χ πάλι δεν τον πιάνει η τακτοποίηση - πολύ απλά επειδή και ως κανονικός Η/Χ παράνομος θα' ναι (πιθανότατα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Κατ αρχην να διευκρινισω οτι δεν ειμαι μηχανικος.Πριν 3 χρόνια καναμε μια σιδηροκατασκευη με πανελ και τζάμια σε τμημα αποκλειστικης χρησης ταρατσας σε δωμα που εχουμε στην αγια παρασκευη.ειναι 13τμ και ειναι σαν προεκταση του δωματος και δεν βρίσκεται στην πρόσοψη του κτηριου αλλα στα πλάγια.Η πολυκατοικια ειναι του 1976.Πριν εναν μήνα μου κανανε καταγγελια στην πολεοδομια για εκθεση αυτοψιας,δεν ειμασταν ομως σπιτι και ετσι δεν εχει γινει ακομα αυτοψια.Αυτο που ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος ειναι αν αυτου του ειδους κατασκευες ΄΄τακτοποιουντε'' με τον νεο νομο Σουφλιά και αν οχι τι θα πρεπει να κανω και ποιο θα ειναι περιπου το προστιμο για αυτη την κατασκευη.Ελπιζω να μην σας κουρασα.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

από ό,τι γνωρίζουμε μέχρι σήμερα η τακτοποίηση θα αφορά χώρους εντός εγκεκριμένου περιγράμματος του όγκου του κτιρίου

 

η περίπτωσή σου είναι εκτός όγκου άρα δεν τακτοποιείται

 

απευθύνσου σε ένα μηχανικό για να σε καθοδηγήσει στο χειρισμό της υποθεσης

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση των ημιυπαιθρίων χώρων και του υπογείου θα ισχύσει για αυτούς που έχουν εκδόσει άδεια μέχρι 2 Ιουλίου 2009.

 

Έχω διώροφη οικοδομή με υπόγειο με άδεια του 2004. Μπορώ όταν ψηφιστεί ο νόμος να πληρώσω για την τακτοποίηση και στη συνέχεια να μετατρέψω το υπόγειο σε οικία το οποίο μέχρι τώρα δεν του έχω αλλάξει χρήση ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.